Ознака: онлајн настава
Македонија 03.03.23 | 14:25

Со короната се докажа дека онлајн наставата е неефикасна, реагира Организацијата за дијалог на средношколците

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) реагира на донесеното решение за справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби. Како...

Македонија 03.03.23 | 09:38

Бомби има, решение нема: Децата по улици наместо во училници

И во текот на вчерашниот ден повеќе средни и основни училишта во Скопје добија дојави за бомби, за кои МВР подоцна соопшти дека по извршените проверки сите биле лажни....

Македонија 02.03.23 | 11:37

Не е лесно да се донесе одлука за целосна онлајн-настава, рече министерот Шаќири по заканите за поставени бомби во училиштата

Не е лесно да се донесе одлука за целосна онлајн-настава, рече министерот за образование Јетон Шаќири по заканите за поставени бомби во училиштата во Македонија. Вчера...

Македонија 23.02.23 | 15:01

Ако има дојава за бомби во училиштата, наставата продолжува онлајн

Дојавите за поставени бомби во училиштата, кои се праќаат на нивните електронски адреси од октомври минатата година, влеваат паника кај учениците, го нарушуваат менталното...

Македонија 07.10.22 | 22:28

Шаќири: Ќе се учи со физичко присуство, ако треба, лесно е да преминеме онлајн

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска во обраќање на Универзитетот во Тетово ја нагласи важноста на дигитализацијата во образованието и истакна...

Македонија 26.09.22 | 23:16

Костадинов: Во време на криза не смее да се затвораат училиштата

Потпретседателот на СДСМ Перо Костадинов во емисијата 24 Анализа на телевизија 24 истакна дека сега се наоѓаме во една општествена фаза, по сите кризи, здравствена, економска,...

Македонија 21.09.22 | 13:30

Арсовски: Во интерес на учениците е настава со физичко присуство

Во интерес на учениците е настава со физичко присуство, нема промена во начинот на нејзината реализација, а Владата за справување со предизвиците од енергетската криза...

Македонија 20.09.22 | 19:46

Таравари: Распустот да биде во јануари-февруари или декември-јануари, а учебната година да продолжи до 30 јуни и да почне на 15 август

Поради енергетската криза, градоначалниците од Полошкиот регион бараат зимскиот распуст да трае два месеци или евентуално да има онлајн настава. Целта, според изјавата...

Македонија 02.09.22 | 21:09

Министре, не им правите штета на ВМРО-вските градоначалници, туку само ги осакатувате децата!

Вратете ги училиштата на регулиран пазар за стуја, зголемете ги блок дотациите на општините, апелира професорката Весна Јаневска до владата откако министерот за образование...

Македонија 31.08.22 | 18:42

Родители бараат опцијата онлајн-настава да постои и понатаму

Членовите на групата „Поддршка за онлајн настава“ бараат опцијата онлајн да постои и понатаму и истата да се одобрува одделно од страна на секој директор на училиште....

Македонија 02.02.22 | 23:06

СОНК ќе инсистира на онлајн настава ако растат ковид-бројките

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, вечерва во гостувањето во емисијата „24 анализа“ на ТВ24 рече дека наставата со физичко присуство е многу напред во однос на онлајн...

Македонија 02.02.22 | 21:25

Неделковски: Ако бројките одат нагоре, ќе бараме онлајн настава

Претседателот на СОНК, Јаким Неделковски во емисијата 24 анализа истакна дека наставата со физичко присуство е многу напред во однос на онлајн наставата, во однос на...

Калеидоскоп 02.02.22 | 14:59

Над 70 отсто од учениците во регионот не сакаат онлајн настава

Најголем број од младите во земјите од иницијативата „Отворен Балкан“ или над 70%, не сакаат да продолжат со онлајн настава и сметаат дека ниту тие, а ниту професорите...

Скопје 31.01.22 | 15:27

Дел од учениците во основното училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски“ ќе учат онлајн

Во тек се градежни зафати во ООУ „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во скопската општина Ѓорче Петров. Градоначалникот Александар Стојкоски информираше дека се врши...

Македонија 31.01.22 | 13:24

Јаневска: Јас барам 2 недели онлајн настава, тие манипулираат, нека им служи на чест

Што би можело да биде лажно и неискрено во едно обично барање за 2 недели онлајн настава, навистина не ми е јасно, напиша професорката Весна Јаневска на својот фејсбук...

Македонија 31.01.22 | 12:40

Пановски: Распустот да се продолжи за две недели или 10 дена, или наставата да се одвива онлајн

По самостојниот синдикат за образование, наука и култура со барање за онлајн настава излезе и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, како и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Инаку...

Македонија 31.01.22 | 09:07

Барања за онлајн настава пред утрешниот почеток на второто полугодие

Со Одлука на Владата од минатата недела, второто полугодие во основните и средните училишта во земјава треба да почне утре со физичко присуство на учениците. Но, во пресрет...

Македонија 27.01.22 | 17:39

Весна Јаневска: Владата да ја преиспита одлуката за физичко присуство, бараме две недели онлајн настава за учениците од 4 до 9 одделение

Со оглед на одлуката дека учениците од 1 Февруари ќе тргнат на училиште со физичко присуств, бараме Владата, Комисијата за заразни болести, а и Министерот за образование и наука да ја преиспитаат одлуката,...

Македонија 27.01.22 | 11:50

СОНК: Омикрон брзо се шири, првите две недели од второто полугодие да бидат онлајн

Владата и Министерството за образование и наука да ја преиспитаат одлуката второто полугодие за основното и средното образование да почне на 1 февруари, пред сè, поради...

Македонија 12.01.22 | 14:29

Царовска за можно продолжување на зимскиот распуст: Состојбата се преоценува и на располагање се и други сценарија

Министерката за образование, Мила Царовска, изјави дека министерството за образование и наука е во постојана координација со Министетството за здравство и со Комисијата...