Ознака: онлајн настава
Калеидоскоп 15.09.20 | 14:45

Бесплатни алатки што ја олеснуваат онлајн наставата и за наставниците и за децата

Во пресрет на почетокот на училишната година и предвиденото онлајн спроведување на наставата ова се пет бесплатни алатки што може да им обезбедат значајна поддршка...

Македонија 10.09.20 | 14:44

Наскоро ќе биде промовирана единствената национална платформа за онлајн учење, најави Царовска

Единствената национална платформа на која ќе се одвива образовниот онлајн процес ќе биде промовирана наскоро, најави министерката за образование и наука Мила Царовска....

Македонија 08.09.20 | 22:43

Училиштата се подготвуваат за старт на учебната година и со онлајн настава и со физичко присуство

Министерката за образование и наука Мила Царовска, во интервју во дневникот на ТВ Сител, информира дека училиштата се подготвуваат за старт на учебната година и со...

Македонија 08.09.20 | 22:20

Царовска: Правиме онлајн платформа што ќе значи унапредување на образованието и ќе се користи и наредните години

Објаснувајќи како ќе се одвива учебната 2020/2021 година, министерката за образование и наука Мила Царовска во гостувањето во Дневникот на ТВ Сител, порача дека единствената...

Македонија 02.09.20 | 13:45

Оценувањето на учениците ќе биде со физичко присуство, учебната година ќе заврши на 10 јуни

Училиштата ќе добијат посебни упатства за оценување на учениците кои наставата ќе ја следат онлајн, односно преку интернет, најави на денешната прес-конференција министерката...

Македонија 26.08.20 | 16:56

Средби во Владата на родителите кои се залагаат за онлајн настава и оние за настава со физичко присуство

Во одделни средби денеска во Владата беа примени претставниците на родителите кои се залагаат за онлајн настава во образовниот процес во новата учебна година и претставниците...

Македонија 24.08.20 | 11:57

Средношколците излегуваат на улиците на 31 август

Сојузот на средношколци најави дека на 31 август учениците од средните училишта ширум Македонија излегуваат на улиците на протест во Скопје преку кој сакаат да го искажат...

Македонија 23.08.20 | 21:52

Родителите имаат рок да одлучат за онлајн или класична настава, а не знаат ништо за двата модели

Бараат од родителите изјава дали се за физичко присуство на учениците во училница или онлајн настава, иако нема официјален допис како практично ќе функционираат двата...

Македонија 19.08.20 | 22:11

Протести или бојкот на настава најавуваат средношколците низ Македонија

Протести или бојкот на наставата – Сојузот на средношколци конечната одлука за тоа како ќе се реагира против одлуката за онлајн настава ќе ја донесе в сабота, за...

Свет 14.08.20 | 08:58

Родителите во Њујорк и Вашингтон сакаат учениците да имаат онлајн настава

Претседателот на САД, Донал Трамп, повеќемина гувернери, но и некои експерти одамна повикуват дека отварањето на училиштат во земјата е „морална одговорност“ за најмладите...

Свет 11.08.20 | 21:23

Ако има онлајн настава од септември, третина од мајките во Италија ќе дадат отказ

Доколку во новата учебна година наставата биде онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат своите работни места, а дури 65% изјавиле дека...

Македонија 26.07.20 | 20:16

До 10 август ќе се знае дали ќе се отворат училиштата, за секој град ќе има посебен режим

Ќе седнат ли децата во клупите и со колкава дистанца меѓу нив, колку ќе бидат скратени часовите, ќе бидат ли воведени дополнителни смени и крајно, каде ќе има настава...

Македонија 29.05.20 | 08:38

Учениците и од септември ќе останат дома?

Учебната 2019/2020 година ќе заврши со онлајн-настава согласно со одлуката на Владата учениците да не се враќаат во клупите до 10 јуни. Од затворањето на училиштата и факултетите...

Семејство 12.04.20 | 23:31

Македонците се за онлајн настава, Албанците за продолжување на учебната година

Онлајн-наставата е најприфатливо решение за надополнување на пропуштеното од учебната година поради корона вирусот, смета мнозинството граѓани во најновата анкета...

Кариера 09.04.20 | 18:34

Ефтимов, од Универзитетското студентско собрание: Електронското полагање ќе го деградира квалитетот на високото образование

Онлајн-настава на 23-те факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје се реализира делумно или целосно. За професори кои не држат онлајн-предавања има и алатка...

Македонија 01.04.20 | 21:45

Мизрахи: Небулозно е да се зборува за онлајн матура, затоа што таа нема да има никаков ефект

Маски и ракавици државата треба во овој момент да има не само за медицинските работници, туку исто така и за полицијата и за војската. Доколку веќе е воспоставен кризен...

Калеидоскоп 01.04.20 | 20:32

„Немаме за леб, а не за онлајн настава“

Ова е 8 годишната Фатиме Хамиди, ученичка во трето одделение во основното училиште „Беса“, во село Бозовце тетовско. Фатиме мора да учи сама бидејќи не може да следи...

Кариера 01.04.20 | 11:46

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта, размислуваме за ваучери за интернет за деца од социјален ризик

Информациите од терен за онлајн-наставата се доста охрабрувачки. Досега не сме примиле информација дека во некое училиште воопшто не се организира онлајн-настава....