Ознака: олександр онишченко
Македонија 16.12.22 | 12:08

Новиот директор на АНБ лично и персонално одобрил Онишченко да добие наш пасош

На социјалните мрежи се појави документ од Агенцијата за национална безбедност во врска со барањето на украинскиот бизнисмен Олександар Онишченко. Интересно е дека...

Македонија 07.12.22 | 13:25

Истрага за пропустите при носењето на одлуката за државјанството на Онишченко

Се спроведува истрага за да се констатираат пропустите при носењето на одлуката за давање државјанство на Олесандр Онишченко, изјави денеска портпаролот на Владата...

Македонија 06.12.22 | 17:10

Владата го задолжи МВР веднаш да го одземе државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Македонија. Како што посочува владината...

Македонија 06.12.22 | 14:08

Онишченко нема веќе македонско државјанство, Владата го поништи

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Македонија, соопшти владината прес-служба. Владата...

Македонија 01.12.22 | 22:37

Спасовски: Извештајот на МВР за Онишченко е готов и ќе биде доставен до Собранието и до ЈО

Треба да постои одговорност и таа да се лоцира. Сериозно треба по овој случај, да се размисли и во делот на доделувањето таков вид државјанство, во „Само интервју“ на...

Македонија 29.11.22 | 20:15

Евроамбасадорот Гир за „Онишченко“: Ако некој сторил кривично дело, мора да одговара пред лицето на правдата

По реакцијата на од американската амбасада за доделеното македонско државјанство за украинскиот контроверзен политичар Олександр Онишченко, со реакција се огласи...

Македонија 27.11.22 | 20:17

Има уште вакви случаи: Онишченко бил во земјава вкупно два дена и му дале државјанство

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во дневникот на Сител ТВ истакна дека за случајот Онишченко е прекршен законот кој вели мора...

Македонија 26.11.22 | 17:17

Не се знае кога Владата ќе му го одземе државјанството на Онишченко

Нема конкретен рок кога Владата ќе му го одземе државјанството на прорускиот олигарх Олександар Онишченко, пренесува „Алсат“. Според премиерот Димитар Ковачевски,...

Македонија 25.11.22 | 18:31

Сакав да купам банка во Македонија, ама сега не купувам: Онишченко веќе не го интересира енергетскиот бизнис

Украинскиот олигарх Олександр Онишченко имал намера да купи банка во Македонија. Тој за „Слободен печат“ вели дека бизнисот со гас не го интересира, но сега се двоуми...

Македонија 24.11.22 | 12:59

Koвачевски не одговори дали врските со Онишченко се од времето на Заев

За 20 дена од денеска Агенцијата за национална безбедност ќе има нов директор. Вчера, Владата одржа затворена седница на која директорот информираше за случајот со добивањето...

Македонија 24.11.22 | 11:25

Власта барала Онишченко да им донесе медал на Олимпијада, сега тој е изненаден што сакаат да му го земат пасошот

„Нема измама, ниту еден грам“-изјавил украинскот бизнисмен за „Слободен печат“ по најавите дека власта на СДСМ и ДУИ сакаат да му го одзмемат пасоошот и државјанството. –...

Македонија 24.11.22 | 09:36

Власта сака да му го одземе државјанството на Онишченко, но од Спасовски и Димовски не се откажува

Владата најавува дека ќе му го одземе државјанството на украинскиот бизнисмен Онишченко со тврдење дека лажел за своите податоци. Објаснувењто е дека  дека преку МВР...

Македонија 23.11.22 | 18:43

Владата иницира одземање на државјанството на Онишченко

Согласно членот 14 од Законот за државјанство, Владата денеска побара да започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Македонија за лицето...

Македонија 22.11.22 | 08:13

Суспендирани двајца припадници на АНБ за случајот „Онишченко“

Двајца припадници на Агенцијата за национална безбедност, кои се дел од одделот за стратешка соработка, се суспендирани поради случајот со украинскиот бизнисмен Олександр...

Македонија 21.11.22 | 09:30

Онишченко ветувал олимписки медал и планирал фирма за трговија со енергенси

Среде лето Олександр Онишченко, Украинец со богато корупциско досие кое содржи и влијание со дезинфомации врз американските избори, бил во Македонија и ветувал дека...

Македонија 19.11.22 | 14:57

Ковачевски за „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај....

Македонија 18.11.22 | 23:04

Спасовски: Случајот Онишченко го урива кредибилитетот на државата и на АНБ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го искажа својот став околу скандалот кој ја тресе Агенцијата за национална...

Македонија 18.11.22 | 17:27

АНБ го вперува прстот во МВР: Државјанството на Онишченко е ескалација на судирот меѓу Димовски и Спасовски?!

Скандалот со пренесување во живо на тајната сесија на Комисијата за надзор на службите за безбедност не е единствената драматична работа која се случила денеска за...

Македонија 18.11.22 | 16:47

„Абе, кој го прашува НАТО, пиши ДА“: Вака Онишченко го поминал и последниот безбедносен филтер на АНБ

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“  констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена...

Македонија 18.11.22 | 16:24

Наместо зад затворени врати, сведочењето на Димовски за пасошот на Онишченко одел во живо на Јутјуб

Наместо зад затворени врати, отчетот на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски се емитувал во живо на јутјуб на Собранискиот канал. Димовски...