Ознака: обука
Кариера 13.03.23 | 09:01

Танкоска: Студентите од Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје преку програмата Спинакер се стекнаа со практични вештини

Внатрешни болести кај коњи, од страна на врвни специјалисти од наведената област е работилницата која се одржа работилница на Факултетот за ветеринарна медицина (Veterinary...

Свет 26.01.23 | 09:27

Русија ја заврши обуката на својата дивизија во Белорусија, ја испраќа во Украина

Британското Министерство за одбрана објави дневен извештај за ситуацијата во Украина, во кој се вели дека Русија најверојатно во Белорусија ја завршила обуката за...

Македонија 11.11.22 | 15:30

М-НАВ го прифати изборот на кандидати за обука на контролори на летање: Ќе ги вработи на определено време и ќе ги прати на обука

Управниот Одбор на М-НАВ АД Скопје денеска одлучи да го прифати изборот на кандидати за обука за контролори на летање, предложен од Комисијата за избор и селекција на...

Свет 17.10.22 | 09:55

Нови 500 милиони и обука на 12.000 војници: ЕУ ќе одобри дополнителна воена помош за Украина

Европската Унија ја засилува својата воена поддршка за Украина, со мисија за обука на 15.000 украински војници на територијата на ЕУ и доделување нови 500 милиони евра за...

Свет 16.10.22 | 08:50

Франција на своја територија ќе обучи околу 2.000 украински војници

Франција на нејзина територија ќе обучи околу 2.000 украински војници, изјави вчера францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорни за францускиот весник „Ле Паризиен“...

Свет 02.10.22 | 12:47

Почна борбената обука на мобилизираните граѓани

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека државјаните на Русија кои се мобилизирани во рамките на делумната мобилизација ја минуваат борбената обука во...

Култура 27.09.22 | 20:53

„МакеДокс“ одржа обука за користење на документарни филмови како алатка во образовните процеси

Минатиот викенд, од 23 до 25 септемри, во НВО Инфоцентарот и во џебното кино на МКЦ, се одржа обука за користење на документарни филмови како алатка во образовните процеси....

Свет 06.07.22 | 10:31

До 10.000 украински војници во Велика Британија ќе поминат обука за борба против Русите

Британскиот министер за одбрана, Бен Волас, соопшти дека во Велика Британија пристигнала првата група украински војници кои ќе треба да поминат обука. Обуката е дел...

Економија 17.12.21 | 22:20

Од 1 јануари поскапува обуката за возачка дозвола

Со образложение дека покачувањето на цената не е донесена од интерес, туку со цел да се покријат трошоците што ги имаат автошколите, дел од автошколите дадоа известување...

Македонија 30.05.21 | 15:18

Интензивната и обемна обука со германската фондација „Конрад Аденауер“ ќе ја преточиме во Собранието, велат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска го затвораме последниот настан кој што го имаме со германската фондација Конрад Аденауер за обука на целокупната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ. Во овие три...

Македонија 25.03.21 | 14:12

МОН: Во април почнува обуката за образовни асистенти

Во соработка со Канцеларијата на УНИЦЕФ во месец април ќе почне обука на кадарот во посебните училишта, односно тренинг за тренери за образовни асистенти, кои понатаму...

Економија 25.06.20 | 11:08

Почна програмата на ЕБОР за бесплатни онлајн обуки за мали бизниси

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) почна програма за бесплатно онлајн учење и советување за микро, малите и средните компании (ММС) соочени со економското влијание...

Македонија 08.02.20 | 13:18

Чулев во посети семејствата на загинатите бранители и „Тигрите“

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, денес ги посети семејствата на загинатите бранители. Тие овие денови го поминуваат зимскиот одмор во сместувачките капацитети...

Култура 01.07.19 | 11:37

Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО во Битола

На 4 и 5 јули во Општина Битола (Сала на совет) и во Центарот за култура-Битола (мала сала) ќе се одржи Прв Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО: Улогата...

Македонија 17.12.18 | 11:56

Македонските разузнавачи ќе се обучуваат за оперативното делување и собирање податоци

Професионализација на вработените во Агенцијата за разузнавање како и департизација на разузнавачката заедница, е целта на новиот курс што денеска започна за вработените...