Ознака: њујорк
Кариера 20.05.24 | 13:54

Катерина од Нови Сад го опишува животот во Њујорк: Да не е работата на сопругот нема да заштедиме ни долар

Преселувањето во друга земја дефинитивно не значи дека сите врати ќе  бидат отворени, ниту дека ќе живеете во просперитет и среќа. Тоа го научи и Катарина од Нови Сад,...

Свет 05.04.24 | 20:34

Летовите во Њујорк привремено прекинати поради земјотресот

Летовите на аеродромите во Њујорк привремено беа прекинати откако најголемиот град на американскиот континент денеска го погоди земјотрес со јачина од 4,8 степени,...

Свет 05.04.24 | 17:26

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени го погоди Њујорк

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди американската сојузна држава Њујорк, соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот...

Култура 08.03.24 | 14:49

Самостојна изложба на Марија Павловска во Њујорк

Галеријата АП Спејс од Њујорк го објави официјалното претставување на Марија Павловска, која ќе ја претстави својата самостојна изложба на 16 март 2024 година, која ќе...

Култура 06.03.24 | 21:50

Во Њујорк промоција на „Партиципациска уметност: парадигматски пресврт од објекти кон субјекти“ од Сузана Милевска

Во Њујорк утре ќе биде промовирана книгата „Партиципациска уметност: парадигматски пресврт од објекти кон субјекти“ од македонската теоретичарка Сузана Милевска....

Свет 14.02.24 | 11:12

Жена загина додека чистеше снег пред својот дом во Њујорк

Надзорна камера го снимила застрашувачкиот момент кога една постара жена смртно ја удрила тула во главата додека го чистела снегот пред нејзиниот дом во Њујорк, пишува...

Македонија 16.01.24 | 13:55

Нов скандал во МНР: Не успеа Бесмира Ејупи, но Мухаби Синани од приватна фирма вработен во МНР и без исполнети услови ќе биде Генерален конзул во Њујорк

Македонскиот дипломатски синдикат најостро ги осудува квалификациите упатени од Министерот за надворешни работи Бујар Османи за наводна „албанофобија“ или „албано...

Свет 10.01.24 | 12:29

Училиште во Њујорк затворено за во него да се сместат илегални мигранти

Едно училиштe во Њујорк е затворено за во него да бидат сместени илегални мигранти. Ова е прв случај во кој, наместо да бидат сместени во хотелски соби што ги плаќа градскиот...

Свет 02.01.24 | 13:57

Серија експолозии во Њујорк, хеликоптери го надлетуваат градот

Пожарникарите започнаа протокол за одговор при итни случаи, откако добија извештаи за „експлозии и потреси“ на островот Рузвелт во Њујорк рано утрово. Повикот стигнал...

Музика 08.12.23 | 18:39

Легендарниот Dr. Packer со ремикс на песна од Четкар

Легендарниот Австралиски диџеј – продуцент Dr. Packer направи ремикс на песна од Владимир Четкар или поконкретно на неговата авторска композиција ‘Time Goes By’ која беше...

Култура 08.12.23 | 16:43

Македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films“. Воодушевен сум што ја примам наградата за најдобар...

Свет 03.12.23 | 18:36

Со нож убил четиричлено семејство во Њујорк, меѓу загинатите се и две деца

Четири лица денес беа убиени, меѓу кои две деца, во напад со нож во Квинс во Њујорк. Убиени се 11-годишно девојче, 12-годишно момче, 44-годишна жена и 30-годишен маж, а се претпоставува...

Свет 24.11.23 | 11:52

Градоначалникот на Њујорк обвинет за сексуален напад: „Воопшто не се сеќавам на таа жена“

Жена го обвинила градоначалникот на Њујорк Ерик Адамс за сексуален напад, според судските документи поднесени доцна во средата, пренесе Би-Би-Си. Наведено е дека Адамс...

Филм 09.11.23 | 08:50

Светска премиера на документарецот на Тамара Котевска „Патување пеш“ на фестивал во Њујорк

Новиот документарен филм на режисерката Тамара Котевска, насловен „Патување пеш“ (The Walk), денеска ќе има светска премиера во Њујорк, на DOC NYC – најголем американски...

Свет 07.11.23 | 09:43

Стотици Евреи се собраа во близина на Статуата на слободата во Њујорк и побараа прекин на огнот

Околу 500 демонстранти, повеќето членови на групата „Еврејски глас за мир“, се собраа вчера кај Статуата на слободата во Њујорк, барајќи прекин на огнот во Појасот Газа,...

Филм 31.10.23 | 15:26

Документарецот на Тамара Котевска ќе има светска премиера во Њујорк на 9 ноември

Документарниот филм „The Walk“ на македонската режисерка Тамара Котевска ќе ја има својата светска премиера во Њујорк, САД на 9 ноември годинава на DOC NYC, најголемиот американски...

Свет 09.10.23 | 13:08

Судир на улиците во Њујорк меѓу палестински и израелски демонстранти, полицијата интервенираше

Поради конфликтот што ескалира на Блискиот Исток изминатиот викенд, приврзаниците на Израел и Палестинците одржаа посебни митинзи во неколку американски градови во...

Свет 02.10.23 | 10:24

Њујорк пред катастрофа: По поплавите, на градот му следи закана од пожари

Чадот од шумските пожари во Канада го покрива Њујорк. Шумските пожари кои сè уште беснеат во Канада се очекува да прекријат делови од североисточниот дел на САД носејќи...

Калеидоскоп 02.10.23 | 09:55

Њујорк пред катастрофа: По поплавите, на градот се закануваат пожари

Чадот од шумските пожари во Канада го покрива Њујорк. Шумските пожари кои сè уште беснеат во Канада се очекува да прекријат делови од североисточниот дел на САД носејќи...

Свет 01.10.23 | 08:46

За гувернерката на Њујорк поплавите се резултат на климатските промени и „новото нормално“

Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, изјави дека обилните дождови што донесоа изненадувачки поплави во Њујорк се резултат на климатските промени кои веројатно ја одразуваат...