Преселувањето во друга земја дефинитивно не значи дека сите врати ќе  бидат отворени, ниту дека ќе живеете во просперитет и среќа. Тоа го научи и Катарина од Нови Сад, која пред година и пол се преселила во Њујорк, каде живее и работи со своето момче, исто така од Србија.

Таа објави видео на Тик Ток каде се довери дека едвај чека да се врати во својот град и раскажа како всушност изгледа животот во САД и колку е далеку од „американскиот сон“.

Живеејќи во странство далеку од своите најблиски, сфатила дека, како што вели, не е се во парите:

– Имаме многу примери каде што можеме да видиме дека парите дефинитивно не се сè, и дека со пари не може да се купат многу работи. Каква и да е Србија или Црна Гора или воопшто целиот Балкан, никогаш не би ги одгледувала моите деца овде. Најпрво сакам моите деца да растат, не само со мама и тато, туку и со баби, дедовци, тетки, чичковци, тетки, чичковци.

Платата не е доволна.

 

Ако сакав да останам овде и да изградам живот тука, ќе беше многу скапо. Платите се генерално премногу ниски и она што го заработувам во пекара ги покрива најосновните работи во текот на месецот. Ако сопругот не работи крвававо работа што ја работи, немаше што да тргнеме настрана –Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.