Ознака: њујорк
Свет 31.03.21 | 09:23

Во Њујорк изгласан законот за легализација на марихуаната за рекреативна употреба

Пратениците во американската сојузна држава Њујорк го усвоија Законот за легализација на марихуана, а гувернерот Ендру Куомо најави дека ќе го потпише новиот закон. Законот...

Свет 12.02.21 | 23:36

Милион долари казна и одземање на лиценцата за вакцинирање преку ред во Њујорк

На крајот на декември 2020 година, гувернерот Ендрју Куомо воведе казни до милион американски долари и одземање на лиценците за здравствените работници кои вакцинираат...

Македонија 02.01.21 | 13:35

МНР ја потврди веста за смртта на македонската дипломатка во Њујорк

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ја потврди смртта на дипломатката од македонската мисија во ОН, која синоќа беше пронајдена мртва...

Македонија 02.01.21 | 09:43

Македонска дипломатка пронајдена мртва во стан во Њујорк

Македонска дипломатка се самоубила на новогодишната ноќ во нејзиниот стан на Менхетн во Њујорк, објавуваат американските медиуми. 38-годишната дипломатка била испратена...

Калеидоскоп 28.12.20 | 18:44

Новогодишната топка на Тајмс сквер во Њујорк украсена со 192 кристални триаголници

Во пресрет на Новогодишната ноќ на новогодишната топка на Тајмс сквер се поставени 192 светкави триаголници со „ватерфорд“ кристали. Топката е покриена со вкупно 2.688...

Свет 05.12.20 | 20:24

Изгоре историска црква на Менхетен во Њујорк

Историска црква во Менхетен во Њујорк изгоре во пожар што се прошири од зградата до неа. Црквата каде служба одржуваше една од најстарите верски организации во градот,...

Свет 24.11.20 | 15:56

Почина единствениот Афроамериканец – градоначалник на Њујорк

Првиот и досега единствен црнечки градоначалник на Њујорк, Дејвид Динкинс, починал во својот дом на 93-годишна возраст. Динкинс имаше историска победа во 1989 година...

Свет 12.11.20 | 10:11

Њујорк се „затвора“ во петок во 22 часот

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо воведе нови ограничувачки мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, откако нареди кафулињата, рестораните и спортските сали...

Калеидоскоп 06.10.20 | 10:26

Познатиот хотел ќе се реновира: „Валдорф Асторија“ нуди на аукција 80.000 свои предмети

Познатиот њујоршки хотел Валдорф Асторија, еден од најпрестижните во светот, ќе понуди 80.000 свои предмети на аукција пред продолжувањето на реновирањето. Целосното...

Свет 05.10.20 | 23:22

Гувернерот на Њујорк нареди да се затворат сите училишта во жариштата на Ковид-19

Гувернорот на Њујорк, Ендрју Куомо, од утре нареди затворање на училиштата во жариштата на корона вирус во државата, вклучително и квартовите во Бруклин и Квинс. Нема...

Патувања 05.10.20 | 11:12

Предмети од иконата на Њујорк – хотелот Валдорф Асторија одат на аукција

Лустери, вазни, излози – и вратата која води кон апартманот во кој некогаш спиел поранешниот американски претседател Херберт Хувер, од викендот се на аукција околу...

Калеидоскоп 07.09.20 | 12:51

Ел Чапо ја обжали казната доживотен затвор

Мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман (63), попознат како Ел Чапо, ја обжали доживотната казна затвор изречена пред една година, тврдејќи дека судењето било неправедно. Во...

Здравје 04.08.20 | 13:48

Стотици луѓе се собрале на таен рејв под мостовите на Њујорк

Стотици луѓе се собрале за таен рејв под мост во Бруклин во саботата вечер, игнорирајќи ги мерките за физичка дистанца, известуваат американските медиуми. Снимката...

Свет 22.06.20 | 19:32

Ќе може да се оди во ресторан, на фризер, во црква: Њујорк се враќа во живот

По цели три месеци, њујорчани од денеска повторно ќе можат да јадат во ресторани, додека градот ја почнува втората фаза од повторното отворање. Освен ресторани, се отвораат...

Свет 12.06.20 | 09:09

Ендру Куомо: Њујорк да го зачува споменикот на Колумбо

Њујорк треба да го чува споменикот на Кристофер Колумбо, и покрај неговата улога во насилната колонизација на домородците, изјави гувернерот Ендру Куомо. Ги разбирам...

Свет 07.06.20 | 17:31

Укинат полицискиот час во Њујорк

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио денеска го укина полицискиот час во градот, еден ден порано од планираното. Тој исто така најави дека од утре во градот почнува...

Калеидоскоп 27.05.20 | 10:40

Купувачи од продавница исфрлиле жена која не носела маска

Видеото на лути њујорчани како исфрлуваат жена, која не носи маска во продавницата, се рашири на социјалните мрежи. Снимката од 21. секунда е прегледана неколку милиони...

Калеидоскоп 26.04.20 | 21:05

Хитот на „Битлси“, „Here comes the Sun“ во њујоршката болница се свири секогаш кога на пациентите од Ковид-19 им е подобро

Во болницата „Ленокс Хил“ од источниот дел во Њујорк, слшањето на хитот на Битлси „Here comes the Sun“ им носи насмевка на лицата на медицинските работници поради тоа што...

Свет 19.04.20 | 18:06

Властите во Њујорк бараат граѓаните да пријавуваат непочитување на мерките за физичка дистанца

Градските власти во Њујорк им препорачаа на жителите да предупредат за нарушување на барањата за одржување физичка дистанца, соопшти преку Твитер градоначалникот...

Калеидоскоп 16.04.20 | 17:14

Се уморив да влегувам во соба и да гледам безживотни тела на пациентите: Медицинска сетсра плаче на цел глас,во болниците само мртовци

Њујорк во моментов е епицентар на пандемијата на коронавирусот во Америка, каде бројот на заразени и починати од Ковид 19 се зголемува од час во час. Медицинската сестра...