Непознати сторители ја исчкртале фасадата на рускиот конзулат лоциран на Менхетен, Њујорк.

Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што резултира со ескалација на седуммесечната војна и ја внесе во нова непредвидлива фаза.

-Тоа е волја на милиони луѓе – рече тој во говорот одржан пред стотици високи функционери во салата Свети Ѓорѓи во Кремљ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.