Ознака: немири
Вести 08.10.22 | 09:36

Хаити бара распоредување меѓународни сили за да се справи со бандите и демонстрантите во земјата

Владата на Хаити одлучи да побара помош од меѓународни трупи откако банди и демонстранти ја парализираа државата. Премиерот на Хаити, Ариел Анри апелираше до меѓународните...

Свет 24.09.22 | 12:55

Германските безбедносни служби очекуваат немири поради инфлацијата и цените на енергијата

Германското Сојузно биро за борба против криминал (Bundeskriminalamt – BKA) предвидува дека инфлацијата и растот на цените на енергенсите може негативно да се одрази на внатрешната...

Свет 10.01.22 | 08:41

Во Казахстан приведени 7.939 лица поради минатонеделните немири

Казахстанските безбедносни сили досега приведоа 7.939 лица во врска со минатонеделните немири, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Минатата недела...

Свет 09.01.22 | 08:38

Во Казахстан загинаа 16 полицајци, а приведени се 5.100 луѓе

Во немирите во Казахстан загинаа 16 припадници на безбедносните сили, јави ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Министерството за внатрешни работи. Прес-службата...

Свет 07.01.22 | 18:48

Кина ги поздрави силните мерки на казахстанската влада против демонстрантите

Кинескиот претседател Си Џинпинг,  во порака до претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, го нарече „многу одговорно“ спроведувањето на силните мерки на казахстанската...

Балкан 04.09.21 | 14:28

Оклопни возила се упатија кон Цетиње, растат тeнзиите пред почетокот на церемонијата

Црногорските медиуми јавуваат дека голем број возила од повеќе црногорски градови се упатиле кон Цетиње. Забележани се и големи полициски сили, а пристигнуваат и оклопни...

Балкан 03.09.21 | 10:21

Се очекува крвав викенд во Цетиње: Болниците ги отпуштаат пациентите, дел од жените со децата веќе заминаа

Напнато е во Цетиње, Црна Гора пред најавеното востоличување на Митрополитот на Српската православна црква (СПЦ) ) Јоаникие закажано за 5 септември. Како што пренесува...

Свет 20.07.21 | 11:22

Прва затворска казна за немирите во Конгресот

Во САД е изречена првата затворска казна за учество во немирите во Конгресот на САД, на 6 јануари годинава. Осудениот Пол Хоџкинс (38) пред судот изјавил дека жали поради...

Свет 14.07.21 | 08:34

Американската Амбасада во Хавана ги предупреди Американците да избегнуваат делови од градот

Американската Амбасада во Хавана ги советува американските граѓани да избегнуваат посета на одредени области од главниот град, како и да не ги користат патиштата што...

Црна хроника 12.07.21 | 15:17

Немири во кумановскиот затвор, повредени четири лица

Четири лица, меѓу нив и еден вработен од кумановскиот затвор се повредени од остар предмет во физичка пресметка која се случила вчера во затворот К’шање, соопшти денеска...

Свет 19.06.21 | 16:57

Неколкумина повредени на рејв забава во Франција по жестоки судири со полицијата, момче остана без рака

Жестоки судири избија меѓу учесници на рејв забава и полицијата која се обиде синоќа да спречи незаконска забава во северозападна Франција, што резултираше со неколкумина...

Свет 03.04.21 | 18:59

Бројот повредени полицајци во немирите во Белфаст се зголеми на 15

Најмалку 15 полицајци се повредени во безредијата во северноирската престолнина Брисел, а најмалку осум лица се приведени, објави во саботата тамошната полиција. Во...

Црна хроника 04.03.21 | 14:58

Притвор за уште еден насилник од протестите за „Монструм“

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка притвор за уште едно лице, за кое е поведена постапка за...

Македонија 26.02.21 | 15:23

Демонстрантите кршеа и излози, полицијата се гаѓаше со камења и шишиња

Организаторите по испорачаните барања го прогласија протестот за „Монструм“ за завршен, но дел демонстрантите одбиваа да се повлечат и фрлаа со камења, шишиња и различни...

Македонија 26.02.21 | 15:15

Тасевски: Да фрлаа камења Комити или Чкембари на вас, кучиња ќе им пуштевте да ги јадат, со гумени куршуми ќе ги пукавте

Со камења фрлаат на вас, алооо! Да фрлаа камења Комити или Чкембари на вас, кучиња ќе им пуштевте да ги јадат. Со гумени куршуми ќе ги пукавте, напиша на Фејсбук, актерот...

Македонија 26.02.21 | 14:36

Полицаец повреден од демонстрантите кои го нападнаа полицискиот кордон

Полициски службеник е повреден во нападите предизвикани од демонстрантите кои протестираат против пресудата за „Монструм“ и пробаа да го пробијат полицискиот кордон....

Македонија 26.02.21 | 14:23

Дел од демонстрантите ја нападнаа полицијата, организаторите ги смируваат тензиите

Дел од демонстрантите го нападнаа полицискиот кордон, кој го сопре протестот за „Монструм“ кај ТЦ Мавровка, не дозволувајќи им да продолжат кон судот. Организаторите...

Свет 15.11.20 | 08:57

Уапсен лидерот на опозицијата во Ерменија – планирал атентат врз премиерот?

Лидерот на ерменската опозициска партија „Татковина“, Артур Ванетсијан е уапсен и обвинет за заговор за уривање на владата и убиство на премиерот на земјата, a владини...

Свет 29.08.20 | 15:21

Малме во пламен по насилни протести предизвикани од палење на Куранот

Повеќе од 15 луѓе се уапсени, а неколку полицајци се полесно повредени, кога избувнаа немири во шведскиот град Малме, откако екстремно десничарски активисти го запалија...

Свет 18.08.20 | 13:34

Тихановскаја се враќа во Белорусија

Светлана Тихановскаја, која беше втора на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, и сега е пребегана во странство, наскоро ќе се врати во земјата, изјави...