Ознака: немири
Свет 18.08.20 | 13:34

Тихановскаја се враќа во Белорусија

Светлана Тихановскаја, која беше втора на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, и сега е пребегана во странство, наскоро ќе се врати во земјата, изјави...

Балкан 08.07.20 | 20:59

Тензично во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата, возвратено со солзавец

Насобраните демонстранти пред Национално собрание вечерва повторно ги нападнаа бројните полициски сили, кои се поставени во неговото обезбедување. Врз полицијата...

Свет 31.05.20 | 08:56

Протести против расизмот низ цела Америка

Протестите поради смртта на Џорџ Флојд, Афроамериканец кој беше брутално задушен од полициски службеник во понеделникот во Минеаполис, се проширија низ цела Америка,...

Балкан 18.05.20 | 22:23

Немири во Тирана, експлозија одекна меѓу толпата демонстранти

Едно лице е повредено во неразјаснет инцидент во Тирана, каде по втор пат се собрале неколку илјади луѓе во протести против уривање на зградата на националниот театар. Неколку...

Балкан 28.02.20 | 22:50

Нереди на грчко-турската граница: Мигрантите се обидуваат да влезат во Грција

Грчките безбедносни сили фрлија солзавец на стотиците мигранти кои се обидуваат да ја поминат турско-грчката граница откако Турција соопшти дека повеќе нема да ги...

Свет 18.10.19 | 10:03

Во протестите во Либан две лица загинаа, десетици повредени

Две лица загинаа, а десетици се повредени во Бејрут, во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти, кои протестираат поради економската криза во земјата. Двајца...

Македонија 23.03.19 | 08:25

Заев стои зад Кумановските настани, но и зад „македонското сценарио“ во Србија

Македонската влада молчи за обвинувањата кои што доаѓаат од Белград од српски функционер близок на српскиот претседател Александар Вучиќ и пратеник на неговата владеачка...

Балкан 19.03.19 | 22:32

По најавата на Вучиќ за прошка, судот ги ослободи „перформерите“ кои со пила влегоа во РТС

Вишиот суд во Белград го отфрли во вторникот вечерта предлогот на обвинителството да одреди притвор за тројцата осомничени за насилничко однесување со употреба на...

Балкан 17.03.19 | 13:36

Вучиќ: Поддршка очекувам само од својот народ, не ме интересираат реакциите на западните амбасади

Во денешното обраќање пред српскиот народ, по повод вчерашниот упад на демонстрантите од протестот „1 од 5 милиони“ упаднаа во зградата на Радио-телевизја Србија (РТС)...

Балкан 17.03.19 | 12:51

Демонстрации пред Претседателството на Србија – пробиена заштитната ограда.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на вонредната пресконференција посочи дека лидерот на опозицискиот Сојуз за Србија Драган Ѓилас и насобраните ја пробиле...

Црна хроника 10.12.18 | 15:38

Пијан малолетник дивеел пред „Борис Трајковски“, не го пуштале на „Таксират“

Во раните утрински часови во неделата, околу 02,50 часот, на булевар „8-ми Септември“ во Спортскиот центар „Борис Трајковски“, додека се одржувал концерт, непознато лице...