Ознака: Насер Нуредини
Македонија 08.10.21 | 20:47

Нуредини: Природата не познава политички граници, потребен е интегриран пристап во менаџирањето со водните површини

На втората сесија од министерскиот состанок за животна средина на Централната Европска Иницијатива (ЦЕИ) во Трст, Италија, министерот Насер Нуредини се осврна на предизвиците...

Македонија 04.10.21 | 11:43

Ќеси од 15 денари, забрана за пластика за еднократна употреба – претставен планот за управување со отпад 2021-2031

Неодамна во Собранието се донесени преостанатите четири закони од областа за управување со отпад – Законот за управување со отпад, Законот за управување со пакување...

Македонија 30.09.21 | 14:41

Нуредини: Кога сум во Тетово приватниот автомобил го користам и за министерски обврски

Министерот за животна средина Насер Нуредини рече дека ќе сноси одговорност доколку Антикорупциска утврди дека биле користени службени возила за приватни цели. Нуредини,...

Македонија 14.09.21 | 11:29

Нуредини: Франција е подготвена да биде наш стратешки партнер во заштитата на животната средина

Визијата на државата за заштита на животната средина во постигнувањето на зелената ЕУ агенда, напредокот во усогласувањето на националното законодавство во областа...

Скопје 17.08.21 | 23:00

Нуредини: Водно стана заштитен предел и доби интегрирана заштита

Планината Водно го доби статусот на заштитено подрачје согласно законодавството за заштита на природата, со што стана заштитен предел. Одлуката е донесена на денешната...

Македонија 25.07.21 | 15:40

Нуредини: Охридското Езеро го задржува статусот на УНЕСКО, сега е време сите да дадат свој придонес во заштитата

Драго ми е што Охридското Езеро и регионот ќе имаат можност да го задржат својот статус и ќе имаме време за да ја комплетираме заштитата на ова неверојатно природно...

Македонија 20.07.21 | 18:16

Нуредини: Неопходна е поддршката на развиените земји за праведна транзиција на земјите во развој

Министерот Насер Нуредини денеска се обрати на првата сесија од Неформалниот состанок на министрите за животна средина на ЕУ во Љубљана, посветена на меѓународните...

Економија 09.07.21 | 11:03

Нуредини: Нема да дозволиме увоз на РДФ додека не се обезбедат услови за соодветна контрола

Деновиве разговарав и имав средби со пратениците по што дојдовме до заклучок дека на комисиската расправа заедно со пратениците ќе направиме измена за забрана на увозот...

Македонија 14.06.21 | 13:01

Веќе размислуваат зелено: Во заштитените подрачја да се легализираат само дивоградби кои се домови

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска истакна дека препорака на ресорното Министертсво е во заштитените подрачја да се легализираат...

Македонија 11.05.21 | 18:29

Нуредини: Во иднина ќе бидеме земја транзит за гас за другите земји

Договорот меѓу Македонија и Грција за изградба на интерконекторот за гасно поврзување е 99 отсто подготвен и испратен до европските власти, истакнаа министрите за животна...

Економија 10.05.21 | 10:49

Почнува Делфи економскиот форум во Атина, ќе учествуваат Заев, Димитров и Нуредини

Со над 1.000 учесници од 42 земји, меѓу кои и од Македонија, со 372 сесии на различни теми, од денеска до 15 мај во Атина ќе се одржи шестиот Делфи економски форум, кој оваа година,...

Македонија 22.04.21 | 14:25

Министерот Насер Нуредини прекина прес-конференција за да се моли

Премиерот Зоран Заев, министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини присуствуваат на официјалното пуштање...

Скопје 20.03.21 | 10:12

Заев и Нуредини: Процесот за прогласување на Водно за заштитено подрачје сѐ уште отворен за предлози

Одлуката за прогласување на Водно за заштитено подрачје сѐ уште не е утврдена во нејзината конечна верзија и процесот е отворен за сите сугестии и предлози во насока...

Македонија 22.12.20 | 18:18

Ќе се забранат пластични ќеси- ќе се воведе еколошки дизајн на пакувањата, а ќе се спасува и Преспа

Соочени со бројните долгогодишни предизвици во животната средина во време на пандемија, се фокусиравме на воведување политики кои ќе обезбедат подобра имплементација...

Македонија 22.12.20 | 13:33

Итниот акциски план за заштита на Преспанското Eзеро во владина процедура

Изработен е итен акциски план за заштита на Преспанското Eзеро кој е придружен и со финансиска конструкција. Планот е во владина процедура за усвојување, информира министерот...

Македонија 15.11.20 | 12:32

Нуредини: Не постигнавме 50 отсто помало загадување, бидејќи треба да се промени системот за загревање

За жал, сѐ уште не постигнавме 50 отсто помало загадување, бидејќи треба да промениме многу во системот за загревање во нашата земја, вели министерот за екологија Насер...

Македонија 30.10.20 | 10:35

Mинистерот Нуредини во самоизолација

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини преку „Фејсбук“ информира дека поради деловен контакт со позитивно лице тој од вчера е во самоизолација. Би...

Македонија 27.10.20 | 20:45

Нуредини: Не е само од греењето, индустријата дефинитивно загадува

Дефинитивно и индустријата е голема причина за загадувањето во Македонија, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, кој во „10 минути“...

Македонија 18.09.20 | 14:53

Можете и вие да научите албански, им рече министерот Нуредини на новинарите

Старо-новиот министер за животна средина Насер Нуредини денеска на прес конференција ги презентираше новите проекти и приоритете на неговиот ресор и тоа на албански...

Македонија 31.08.20 | 11:38

Нуредини: Ако нешто научивме оваа година, тоа е дека здравата животна средина е предуслов за исполнување на сите човекови права

Ааерозагадувањето, управувањето со отпадот и отпадните води, како и заштитата на природата и обезбедувањето на чиста вода за пиење за сите граѓани, се приоритетите...