Ознака: мобилен телефон
Технологија 17.07.23 | 10:00

10 апликации кои најмногу ви ја цицаат батеријата на мобилниот телефон

Апликациите за социјалните мрежи, стриминг сервисите и некои игри се меѓу најголемите виновници за трошење на батеријата на вашиот телефон, открија експертите. Според...

Црна хроника 24.06.23 | 18:10

Подарок за обвинител требало да биде мобилен телефон за да „заврши работа“

Во СВР Скопје вчера 36-годишен скопјанец пријавил дека тој, неговиот татко и неговиот брат биле измамени од едно лице, кое се претставувало дека е полициски службеник...

Свет 07.06.23 | 08:22

Борис Џонсон одбил да го предаде мобилниот што го користел за време на пандемијата и „локдаунот“

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон одбил да им го предаде телефонот што го користел за време на поголемиот дел од пандемијата „Ковид-19“ на британските службеници,...

Калеидоскоп 10.05.23 | 17:16

Средношколка нападнала професор со солзавец поради одземен мобилен телефон

Средношколка од Тенеси, САД, двапати го испрскала својот професор со солзавец, откако тој ѝ го одзел мобилниот телефон за време на часот. Видеото најпрво беше објавено...

Патувања 29.04.23 | 21:44

Ако зборувате на телефон додека возите е како да имате 0,8 промили алкохол, ако сурфате на интернет или пишувате порака е како да сте „мортус“ пијан

Дејан Стевиќ, потполковник од Управата на српската сообраќајната полиција, за „Телеграф.рс“ објаснува колку се опасни мобилните телефони додека возите. фото Телеграф.рс –...

Технологија 08.04.23 | 08:45

Секој паметен телефон може да биде прислушуван и без инсталирање посебен софтвер

Секој паметен телефон може да се прислушува и да се шпионира без да се инсталира специјален софтвер за таа цел, предупреди денеска компанијата Даст Мобајл (Dust Mobile) на...

Технологија 01.03.23 | 14:18

Пронаоѓачот на мобилниот телефон Мартин Купер доби награда за животно дело

Мартин Купер пред 50 години го измисли првиот мобилен телефон популарно наречен „цигла“. Мартин Купер, човекот го измисли мобилниот телефон, прими награда за животно...

Технологија 28.01.23 | 13:17

Како со мобилниот телефон да препознаете дали има скриени камери во собата во која сте сместени

Мобилните телефони добиваат разни нови опции функции од година в година, па една од нив е и препознавањето скриени камери. Како да проверите дали вашата мобилна камера...

Балкан 12.12.22 | 10:52

Хрватите ќе бидат меѓу првите во ЕУ кои ќе можат да користат мобилен телефон како пасош

Хрватска и Финска, како и Холандија и Канада, добија пилот-проекти за развој на дигитални пасоши на мобилни телефони, чија крајна цел е користење на најнова технологија...

Калеидоскоп 10.10.22 | 14:25

Не го земајте телефонот в рака веднаш по будењето, оваа ситница може да ви помогне поинаку да се будите

Д-р Јоханес Вимер тврди дека е лоша навика што повеќето луѓе го земаат мобилниот телефон в рака веднаш штом ќе се разбудат. Притоа, во ваквата постапка се подразбира...

Технологија 29.09.22 | 14:28

На мобилен се разговара четири часа месечно

Во првиот квартал од годинава претплатниците во мобилната телефонија просечно во тек на еден месец иницирале 103,38 повици, а зборувале просечно 243,67 минути. Најголем дел...

Црна хроника 23.07.22 | 16:12

Обдукција ќе покаже како настанала смртта на 22-годишната девојка крај базен во елитен скопски хотел

Полицијата и обвинителството сѐ уште истражуваат дали младата 22-годишна кумановка загинала од струен удар. Телото е предадено на обдукција, што треба да ги утврди точните...

Македонија 11.02.22 | 08:42

Боки денеска од судијката ќе бара да му го врати мобилиниот и да го донесе Заев на суд

Денеска во Кривичниот суд ќе се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“. Ова рочиште доаѓа по писмото што првообвинетитот Бојан Јовановски го испрати до претсдателот...

Технологија 27.01.22 | 13:10

EУ донесе одлука: Сите мобилни мора да имаат ист полнач

Земјите членки на ЕУ се договорија за заеднички став за единствен полнач за електронски уреди, врз основа на кој ќе преговараат со Европскиот парламент за конечниот...

Технологија 06.11.21 | 09:57

Цело време погрешно го полните смартфонот, па батеријата кратко трае

Батериите на паметните телефони имаат ограничен животен век, а начинот на кој ги полните дополнително може да го намали. Затоа е важно да знаете кој е најдобриот начин...

Технологија 22.08.21 | 11:20

Во просек поминуваме девет години од нашиот живот користејќи го телефонот

Во просек, претежно остануваме на Инстаграм и Тикток, потоа на е-пошта, но и на шопинг сајтови. Студијата спроведена од „WhistleOut“ на примерок од 1.000 корисници на паметни...

Свет 10.07.21 | 23:50

Треба ли вакво нешто кај нас: Во Белгија министрите се следат дали „зјапаат“ во своите мобилни телефони

Белгиските политичари за време на седници, наместо да се сконцентрирани на работата, зјапаат во своите мобилни телефони. Ова се покажало со најновиот проект преку употреба...

Калеидоскоп 23.06.21 | 09:29

Ако не сте вакцинирани во оваа земја ќе ви го исклучат мобилниот телефон

Во борбата против короната, пакистанските власти отидоа чекор понапред. Така, владата им се закани на своите граѓани дека ќе ги исклучат услугите за мобилна телефонија...

Македонија 22.02.21 | 13:13

Случајно или намерно: Мијалков во брзање си го заборавил мобилниот телефон дома

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков не бил во неговиот дом на Водно кога полицијата вчера попладне пристигнала за да му врачи решение за куќен притвор,...

Технологија 07.02.21 | 23:03

Како сами да поправите скршен екран на телефон

Експерти од Јужна Кореја објавија дека откриле решение за најголемиот проблем на секој смартфон корисник, пукнатиот екран. Она што најмногу не мачи е екранот на кој...