Апликациите за социјалните мрежи, стриминг сервисите и некои игри се меѓу најголемите виновници за трошење на батеријата на вашиот телефон, открија експертите.

Според технолошките експерти, веб-локациите за технолошки тргување, апликациите кои најмногу влијаат на траењето на батеријата на вашиот паметен телефон се оние кои постојано работат во заднина – дури и кога не се користат активно, пренесува Daily Mail.

Facebook и Instagram кои се во сопственост на Meta, Twitter, Snapchat и TikTok се едни од „тешкашите“, предупредуваат експертите, бидејќи апликациите имаат пристап до вашата локација, микрофон, камера и контакти во секое време.

Ова е особено забележливо откако корисниците се пожалија дека новата апликација за социјално вмрежување на Meta, Threads, која собори рекорди со собирање повеќе од 109 милиони корисници од лансирањето минатата недела, ја троши батеријата на нивниот телефон „со молскавична брзина“.

Некои фрустрирани корисници на новата апликација за микроблогирање, која многумина ја гледаат како директен ривал на Twitter, дури ја избришаа апликацијата откако им ја испразни батеријата на паметниот телефон.

Иако причината за ова празнење на батеријата останува нејасна, експертот за сајбер безбедност Џејк Мур посочи дека тоа би можело да биде резултат на процес наречен „негативно тестирање“.

„Апликациите на Meta долго време беа обвинети дека предизвикуваат празнење на батеријата на iPhone“, рече тој. „Ова може да биде затоа што програмерите се обидуваат да разберат повеќе за нивната апликација и како корисниците комуницираат со неа. Процесот наречен негативно тестирање се користи за да им помогне на програмерите да научат како луѓето ја користат апликацијата за да ја подобрат, а се сметаше дека Facebook ја користел во минатото“, вели Мур.

Толп 10 апликации кои ви ја трошат батеријата:

1. Facebook

2. Twitter

3. Instagram

4. Snapchat

5. TikTok

6. Uber

7. Amazon

8. Spotify

9. Netflix

10. Candy Crush

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.