Ознака: Македонска Каменица
Црна хроника 14.04.21 | 15:30

Рудар повреден на работното место во јама кај Македонска Каменица

Триесет и четири годишен рудар од Македонска Каменица се здобил со повреда на работното место. Во полициското одделение во Македонска Каменица било пријавено дека...

Сервиси 13.01.21 | 13:07

Одрон на патот Кочани-Македонска Каменица, сообраќајот се пренасочува

Поради одрон во целосен прекин е сообраќајот на патниот правец А3 Кочани – Македонска Каменица, на делницата од Истибања до брана Калиманци, кај м.в. Ајдучки Камен, информираат...

Сервиси 05.01.21 | 10:10

Поради одрони лимитиран сообраќајот на патиштата кај Удово и Македонска Каменица

Поради одрон на патот сообраќајот на патниот правец Демир Капија – Удово, на 2 километри пред Удово се одвива по една коловозна лента во должина од 15 метри. Како што информира...

Македонија 02.12.20 | 22:38

Блокираме во Виница, Македонска Каменица и Пробиштип се додека Заев не запре со распродажбата на Македонија

Покрај онаа блоката која што денеска се случи пред Владата на Република Македонија и онаа пред Министерството за надворешни работи, вечерва од 18ч се блокираа главни...

Сервиси 08.10.20 | 22:12

Македонска Каменица собира пари за операциите на Санде Цековски, рудар во пензија

Продолжува голготата за каменичкиот рудар во пензија Санде Цековски. Цековски кој боледува од малигна неоплазма на коски, деновиве беше подложен на две нови операции,...

Економија 14.09.20 | 13:49

Рудник Саса: Краткотрајното истекување на јаловина не ја загрози животната средина

Откако во јавноста се појави информација дека утринава била предизвикана еколошка катастрофа со истекување на јаловина од рудникот Саса во Македонска Каменица, со...

Македонија 14.09.20 | 11:32

Се излеа јаловина од рудникот Саса: Еколошка катастрофа во Македонска Каменица

Изутринава истече јаловина во рудникот Саса кај Македонска Каменица. Рудникот има поново јаловиште, во коешто се собира остатокот од активноста на рударите и старо...

Македонија 01.09.20 | 21:55

Директорот Андоновски позитивен на ковид-19, во петокот бил на прослава со Заев, Николовски и Филипче

Директорот на ЈП Камена река од Македонска Каменица, Влатко Андоновски попладнево на својот фејсбук-профил објави дека е позитивен на ковид-19. Чувствувам одговорност...

Здравје 03.08.20 | 18:45

Повеќе од седум дена нема нови случаи на коронавирус во Македонска Каменица

И по една недела нема нови случаи на позитивни пациенти од Ковид-19 во Македонска Каменица. Четворицата пациенти кои минатиот понеделник беа регистрирани како позитивни...

Здравје 28.07.20 | 23:30

Нема нови случаи со Ковид-19 од новотестираните во Македонска Каменица

По извршените нови тестирања за Ковид-19 нема нови случаи во општина Македонска Каменица. Од Здравствениот дом во Делчево и здравствената станица во Македонска Каменица...

Македонија 25.07.20 | 09:06

Последниот македонски град без заболени вчера го имаше првиот случај на коронавирус

Странски државјанин вработен во рудник „Саса” е првиот позитивен пациент на Ковид-19 во Општина Македонска Каменица. Лицето е редовно вработено во рудникот и тестот...

Црна хроника 23.07.20 | 14:23

23-годишна хакерка од Македонска Каменица четири пати го пробила компјутерскиот систем на банка од Скопје

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против 23-годишната С.Ј. од Македонска Каменица, поради постоење основи на сомнение...

Македонија 10.07.20 | 18:02

Мицкоски: На овие избори изборот е помеѓу СДСМ и нивните истрошени транзициони политичари и ВМРО-ДПМНЕ и политичари кои ќе работат за доброто на народот

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ денеска оствари средба со граѓаните во Македонска Каменица посочи дека ова се прилично предизвикувачки избори затоа...

Македонија 10.07.20 | 17:47

Мицкоски од Македонска Каменица: Македонија е сѐ што имаме, затоа што граѓаните заслужуваат да имаат подобра иднина тука

Во програмата за обнова на Македонија се обврзавме на намалување на невработеноста под 10%, зголемување на пензиите и платите на работниците, подобрување на условите...

Македонија 25.06.20 | 21:29

Прво што направи Владата беше што донесе мерки за да ги заштити работните места

Носителот во ИЕ 3 и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, попладнево се сретна со претставници на повеќе текстилни компании во Македонска Каменица. На средбата,...

Македонија 28.08.19 | 17:31

Мицкоски порача од Македонска Каменица: Заеднички да ја донесеме обновата што и е потребна на Македонска Каменица и на Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја посети Македонска Каменица, градот на рударите и порача: Ја посетив и Македонска Каменица, градот на рударите, градот...

Црна хроника 05.07.19 | 11:26

Гром запалил куќа кај Македонска Каменица, нема повредени

Синоќа околу 21 часот било пријавено дека во с. Косевица, Македонска Каменица, од удар од гром настaнал пожар во куќата сопственост на Р.Н.. Повредени лица нема, а пожарот...

Црна хроника 29.03.19 | 23:49

Пожарот зафати и куќи, жителите бегаат пред огнената стихија

Жителите на село Саса се евакуираат пред огнената стихија, а Македонска Каменица се мобилизира со сите расположливи средства за гаснење на големиот пожар кој ги зафати...

Црна хроника 29.03.19 | 21:33

Надвор од контрола пожарот во село Саса

Сè уште е надвор од контрола пожарот што беснее на отворен простор во село Саса. Поради силниот и постојан ветар, како што информира командирот на Територијалната противпожарна...

Кујнски тефтер 24.02.19 | 09:45

Првата школа за “пица мајстори” во државата наскоро ќе биде отворена во Македонска Каменица

Зоран Јовановски Паламаро од Македонска Каменица – светски познат пица мајстор е сопственик на првата школа за пица – мајстори во државата. Убавата приказна и идеја,...