Ознака: македонска фудбалска репрезентација
Фудбал 08.09.21 | 23:49

Милевски: Во историјата Македонија нема играно ваков фудбал, верувам дека до крајот ќе бидеме конкурентни за второто место

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски и покрај тоа што нема победа ниту по третиот меч со А-тимот, е задоволен од изданието на неговите...

Фудбал 08.09.21 | 23:35

Трети меч на Милевски и трето реми

Македонската репрезентација повторно одигра нерешено без голови. Овојпат со Романија, директниот конкурент за второто место во групата. Македонија може да жали за...

Фудбал 08.09.21 | 09:38

Македонските фудбалери подготвени ја пречекуваат Романија во мундијалските квалификации

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје ја пречекува Романија во обид со победа да ја прекине серијата нерешени натпревари во септемврискиот циклус...

Фудбал 05.09.21 | 20:54

Бобан Николов се враќа за мечот со Романија

Бескомпромисниот борец Бобан Николов се враќа во комбинација за последниот меч на Макеоднија во овој септемвриски циклус, откако ги прескокна овие два поради тоа што...

Фудбал 05.09.21 | 20:29

Милевски: Одигравме перфектни 70 минути, ова е неправеден резултат за нас

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски после шокантното реми 2-2 на Исланд, откако Македонија прокоцка два гола предност во последните...

Фудбал 05.09.21 | 20:14

Македонија прокоцка победа во Исланд, СП 2022 сега е далеку!

Фудбалската репрезентација на Македонија имаше одлична можност да победи кај Исланд, меѓутоа кобниот финиш му дозволи на домашниот тим да извлече реми (2-2) во рамки...

Фудбал 02.09.21 | 08:44

Вечерва сите навиваме за Македонија против Ерменија

Пет месеци по сензационалниот триумф над Германија на гостински терен, македонската фудбалска репрезентација вечерва против Ерменија во Скопје ги продолжува квалификациите...

Фудбал 01.09.21 | 21:13

Капарос: Без разлика како ќе игра Македонија, многу работи ќе зависат од нас

Селекторот на ерменската фудбалска репрезентација Хоакин Капарос најавува дека неговата екипа ќе игра на победа на гостувањето во Македонија. „Ние знаеме дека со...

Фудбал 01.09.21 | 17:39

Познати судиите кои ќе и судат на Македонија на натпреварите против Ерменија и Романија

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе биде домаќин на два од трите септемвриски натпревари во квалификациите за Светското првенство (СП) кое ќе се игра во 2022...

Фудбал 29.08.21 | 17:31

Во Скопје ќе има ВАР систем за дуелите со Ерманија и Романија

Според одлуката на Извршниот комитет на УЕФА, ВАР системот ќе се користи од четвртото коло во квалификацискиот циклус за пласман на СП 2022 на сите натпревари од европските...

Фудбал 12.08.21 | 10:58

Поразите на ЕП ја паднаа Македонија за десет мета на ФИФА ранкингот

На ранг-листата на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) објавена денес, македонската репрезентација се најде на 72. место. Овој пласман е за 10 позиции послаб од претходните...

Македонија 25.06.21 | 08:42

Заев веќе никогаш нема да вели „македонска репрезентација“

Кога се претставува државата, а фудбалската репрзентација ја претставува државата, тогаш се употребува „на Cеверна Македонија“, додека македонско, македонска, Македонец,...

Македонија 24.06.21 | 11:26

Николовски на 37 години „згреши“ за македонските фудбалери

Премиерот Зоран Заев вчера за време на Економскиот форум во Скопје се извини до Грција што напишал „македонска фубалска репрезентација“, зошто, според него, тоа било...

Фудбал 22.06.21 | 15:15

Сејдини: Немам проблеми ниту со играчите ниту со селекторот

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини, рече дека самото учество на ЕВРО 2020 е успех за македонскиот фудбал. Секоја работа околу организацијата...

Фудбал 21.06.21 | 21:47

ФФМ веќе има фаворит кој да го замени Мрме

Откако селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, официјално соопшти дека по Европското првенство повеќе нема да биде на кормилото на националниот...

Фудбал 21.06.21 | 21:36

Ристовски: Не сакам да се тешиме со тоа дека сме херои

Новиот капитен на македонската фудбалска репрезентација Стефан Ристовски, беше малку разочаран поради тоа што не се успеа во намерата да се освојат бодови на ЕВРО 2020. Сакам...

Фудбал 21.06.21 | 21:14

Барди: Пандев ќе ни фали секогаш, тој е најголемиот играч во историјата на македонскиот фудбал

Фудбалерот за врска на македонската репрезентација Енис Барди, рече дека Пандев многу ќе недостига во иднина. Цел живот ќе ни биде во глава ова ЕП. Искуство што го стекнавме...

Фудбал 21.06.21 | 17:47

Ова не е последен меч само за Пандев и Мрме, туку и за двајца репрезентативци

Натпреварот против Холандија нема да биде последен настап за репрезентацијата само на капитенот Горан Пандев и на селекторот Игор Ангеловски, туку и на уште двајца...

Фудбал 19.06.21 | 17:23

Висар Муслиу: Против Холандија има што да покажеме

Фудбалската селекција на Холандија е последниот противник на Македонија на 16. Европско првенство. Дефанзивецот Висар Мислиу во пресрет на мечот вели дека само со тимска...

Фудбал 16.06.21 | 12:56

Македонските навивачи во Букурешт да обезбедат алка за негативен Ковид-19 тест

Фудбалската федерација на Македонија објави нова информација за навивачите на македонската репрезентација. -Апелираме до сите навивачи и поддржувачи на македонската...