Двата јунски порази во евроквалификациите од Украина и Англија придонесоа македонската фудбалска репрезентација да назадува три места на најновата ранг-листа на ФИФА на која „црвено – жолтите“ се на 68 место.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски претходно овој месец загубија на домашен терен од Украина (2-3), а потоа и на гостувањето во Англија (0-7) во рамки на квалификациската група Ц за пласман на ЕУРО 2024.

Македонската репрезентација ги продолжува евроквалификациите на 9 септември кога во Скопје ќе го пречека актуелниот европски првак Италија.

Најновата ранг-листа на ФИФА не донесе измени меѓу Топ 3 репрезентациите. Актуелниот првак Аргентина остана на водечкото место пред Франција и Белгија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.