Ознака: Македонија – ЕУ
Македонија 24.02.21 | 10:40

Борел: Земјите од Западен Балкан мора да си ја извршат домашната задача

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека Европската унија вложува многу пари во Западен Балкан и оти не е фер да се каже дека ЕУ само се преправа...

Македонија 08.02.21 | 13:27

Министерот Корчок: Се надевам дека преговарачката рамка ќе се усвои за време на португалското претседателство

Шефот на словачката дипломатија Иван Корчок, кој е во посета на земјава, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи изрази надеж...

Македонија 08.02.21 | 13:24

Словачка недвосмислено, јасно и принципиелно ја поддржува Македонија за почеток на преговори

Владата на Словачка јасно и недвосмилено гласно ја нагласува поддршката на нашата земја за влез во ЕУ, а оваа поддршка е посебно значајна за нас во овие комплексни моменти...

Македонија 01.02.21 | 18:31

Курц: Австрија ќе се залага за започнување на задоцнетите преговори на Македонија во првата половина на 2021

Австрија во потполност го поддржува европскиот пат на целиот Западен Балкан и ќе се залага за започнување пристапни преговори сo Македонија и Албанија во првата половина...

Македонија 22.01.21 | 14:33

Димитров ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ (acquis), како еден од најважните...

Македонија 09.01.21 | 08:04

Сантош Силва: Почеток на преговорите со Скопје и Тирана е меѓу приоритетите на португалското претседателство

Организирање на првите меѓувладини конференции со Македонија и Албанија во првата половина на годинава, е меѓу приоритетите на португалското претседателство со Европската...

Македонија 08.01.21 | 09:21

Силва: Евроинтеграцијата на Скопје и Тирана меѓу приоритетите на португалското претседателствo

Португалија ќе се обиде да ги организира првите меѓувладини конференции со Македонија и со Албанија во првата половина од годинава, изјави португалскиот министер за...

Македонија 07.01.21 | 12:37

Мицкоски: Доколку во ЕУ постоеше расположение за проширување ќе ја притиснеа Бугарија

Во интервјуто за Нетпрес“ Мицкоски одоговара на повеќе тему поврзани со евроинтеграцијата на земјата, блокадата од Бугарија,состојбите во судството. Македонија полноправна...

Македонија 25.12.20 | 07:45

Николоски: Поради договарањето бизниси, Заев не одговара на изјавите од Софија

Премеирот Зоран Заев воопшто не реагира на навредливите изјави кои доаѓаат од Софија, како и на тврдењата на опозицијата во Македонија, поради тоа што со бугарските...

Македонија 25.12.20 | 00:06

Бугарскиот став е во европски документи: Откако Заев не ги исполни барањата на ЕУ, се појавија бугарските проблеми

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и јавно на ТВ Алфа го повика премиерот Зоран Заев да му одговори дали знаел дека неговиот потпретседател Димитров...

Македонија 19.12.20 | 21:01

Заев за Чешка и Словачка: Драго ми е што сѐ уште има европско во ЕУ

Ние политичарите треба да знаеме што правиме со историјата што ја пишуваме денеска за да им оставиме на идните генерации аманет на пријателство и заедништво, а не делби....

Македонија 17.12.20 | 23:31

Адеми: Не се три, има повеќе држави во ЕУ кои се против „погрешно толкување на историјата“

Не се три, има повеќе држави во Европската унија кои се против „погрешно толкување на историјата“, изјави Едмонд Адеми, советник на премиерот за надворешна политика,...

Македонија 17.12.20 | 22:57

Чешка и Словачка ја запреа „бугаризацијата на Кирил и Методиј“: Браво, нема предавање, да живее борбата за Македонија!

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, се израдува по блокирањето на усвојувањето ба заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот...

Македонија 17.12.20 | 22:39

Чешка и Словачка за „ветото врз Бугарија“: Нема да дозволиме ЕУ да ни суди како да се идентификуваме и на кој јазик зборуваме

Нема да дозволиме Европската унија да биде судија за нашата заедничка историја, како се идентификуваме или на кој јазик зборуваме, велат во заедничка изјава чешкиот...

Македонија 17.12.20 | 18:16

Блокирани заклучоците на ЕУ: Чешка, Словачка и Австрија сметаат дека премногу ѝ се попушта на Бугарија

Во Брисел не се усвоени заклучоците за Западен Балкан.Чешка,Словачка и Австрија има забелешки на членот 8 од заклучоците предложени од претседавачот Германија за погрешното...

Македонија 17.12.20 | 10:24

Германската амбасадорка: ЕУ ви вети, но не успеавме да го одржиме ветувањето дадено во март

Заклучоците на ЕУ предложени од актуелниот претседавач Германија предизвикаа дилеми во јавноста: дали Бугарија успеа да го протурка своето толкување за историјата. Германската...

Македонија 07.12.20 | 08:42

Македонија утре ќе го добие четвртото вето во помалку од 2 години

Советот на министри на ЕУ (GAC) закажан за утре, 8 декември, ќе се одржи преку видеоконференциска врска на министрите, без присуство, соопшти пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио...

Македонија 30.11.20 | 22:39

Меркел верува дека ќе ја скрши Бугарија: Прашање е дали ќе успееме навреме со Македонија

Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското претседавање со ЕУ, изјави канцеларката Ангела Меркел...

Естрада 14.11.20 | 11:23

Игор Џамбазов во свој стил кажа што мисли за Европа

Откако им го покажа на Бугарија „македонскиот јазик“, Игор Џамбазов повторно во свој стил, кратко и јасно, опишува што мисли за ЕУ. Голем дел од Македонците сигурно...

Македонија 30.07.20 | 10:15

Официјално: Границите на ЕУ затворени за Македонците најмалку до септември

Македонците најмалку до крајот на август нема да може да патуваат во земјите од Европската унија. Амбасадорите на земјите членки на ЕУ решија да не го ажурираат списокот...