Јован Деспотовски од СДСМ во емисијата 24 анализа рече дека последните години се изгоревме од желбата да годобиеме она што го заслуживме. Очигледен е притисокот врз Бугарија и отворените прашања ги затворивме во 2018.

Македонија тоа го заслужи одамна и добро е што имаме став околу тоа. Ако не се случи, мора да си продолжиме по патот кој го зацртавме и да го унапредиме животот на граѓаните. Ова што сега се случува во Бугарија, треба да се следи. Очигледна е желбата и намерата на ЕУ да го испорача она што го има ветено. Ова што сега треба да се случи, Македонија одамна го заслужи, рече Деспотовски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.