Ознака: Македонија – ЕУ
Македонија 30.07.20 | 10:15

Официјално: Границите на ЕУ затворени за Македонците најмалку до септември

Македонците најмалку до крајот на август нема да може да патуваат во земјите од Европската унија. Амбасадорите на земјите членки на ЕУ решија да не го ажурираат списокот...

Македонија 09.07.20 | 13:56

Заев од Тетово: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Движењето БЕСА, Биљал Касами одржаа заедничка прес-конференција во Тетово, на која ги истакнаа предлозите во поглед...

Македонија 29.06.20 | 12:47

Од Алжир, Грузија, Руанда смеат, а Македонците не смеат во ЕУ од први јули

И во новата нацрт-листа составена од членките на ЕУ-блокот во петокот за земји чии жители од 1 јули ќе може да влезат во европските земји, повторно ја нема Македонија....

Вести 26.06.20 | 11:25

Македонија не е на листата на земји чии граѓани смеат да влезат во ЕУ

На полноќ се отворија сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без обврска за ПЦР-тест и државен карантин,...

Македонија 25.06.20 | 12:36

Уште не се објавуваат преговарачките рамки за Македонија и Албанија

Европската Комисија (ЕК) сѐ уште не ги „финализирала“ преговарачките рамки за Македонија и Албанија. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, повеќепати изјави...

Македонија 23.06.20 | 19:33

Рот: Западен Балкан ќе остане многу важно прашање за време на германското претседателство

Германија ќе остане силен поддржувач на проширувањето на ЕУ. Иако нашето претседавање ќе биде под големо влијание на КОВИД-19, Западен Балкан ќе остане многу важно прашање...

Македонија 19.05.20 | 22:35

Преговарачките рамки за Македонија и Албанија ќе се објават во јуни, потврди Вархеји

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, попладнево пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент потврди дека извештаите за реформскиот напредок...

Македонија 07.05.20 | 10:55

Ивановски: Македонија си ја зеде улогата на чергиче

Македонија си ја зеде улогата на чергиче, секој да ја погани, пишува политичкиот аналитичар и новинар Христо Ивановски. Еден совет од добра другарка што ми го кажа професионално...

Македонија 01.05.20 | 15:53

Пендаровски по стапките на Заев: Се колнеше во жицата, а денес предизборно шири евроскептицизам

Ако ова е цената, не ни треба ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски зборувајќи за последните случувања во македонско-бугарските односи и нивното влијание врз преговорите...

Македонија 17.04.20 | 14:07

Ни Македонци во Бугарија, ни македонски јазик – Бугарија стигна на ред за ставање сопки на патот до ЕУ

Македонија ќе мора да заборави на „македонско малцинство во Бугарија“ и на „македoнски јазик“ и да користи само „службен јазик на РСМ“, ќе мора брзо да работи со комисијата...

Македонија 18.02.20 | 14:05

Предлог ЕУ да се подели на три зони – Македонија би била во најмалку интегрираниот дел

Европската Унија не може да се шири и подлабоко да се интегрир, и најдобро би било да се подели во повеќе зони, во кои државите ќе имаат различно ниво на интеграција, вели...

Македонија 23.01.20 | 15:58

Спасовски со амбасадорите на ЕУ: Носењето на Законот за ЈО не е услов за евроинтеграциите, но е добра порака

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, се сретна со резидентни амбасадори од земјите-членки на Европската унија, во нашата држава. На состанокот силно се поздравени заложбите...

Македонија 17.01.20 | 13:44

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спроведе реформите и во соработка со комесарот за проширување Вархеји и ќе обезбеди датум за преговори со ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вчерашното интервју во емисијата „Директно“ на ТВ Тера истакна дека се задоволни од средбата со комесарот...

Македонија 15.01.20 | 08:25

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата...

Македонија 14.01.20 | 12:06

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека...

Македонија 14.01.20 | 11:46

Амбиција на Хрватска е да обезбеди поддршка за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето...

Македонија 18.12.19 | 18:07

Жерновски: ЕУ нема луксуз да избира помеѓу внатрешните реформи и проширувањето

ЕУ нема луксуз да избира помеѓу продлабочувањето и проширувањето, помеѓу внатрешните реформи и проширувањето и мора да направи се двата процеси да продолжат паралелно,...

Македонија 27.11.19 | 17:40

Фон дер Лајен: За Скопје и Тирана не треба да важат новите правила за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека...

Свет 21.11.19 | 08:32

Фон дер Лајен: Западен Балкан, стоиме покрај вас!

Идната претседателка на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен им порача на Македонија и Албанија дека стои зад нив. Ние го делиме истиот континент, историја,...

Балкан 19.11.19 | 22:04

Хрватска го поддржува писмото од ЕК за Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за надворешни работи на шест земји-членки на Европската...