Ознака: Македонија – ЕУ
Македонија 20.10.21 | 08:26

Спорот со Бугарија услов, Андреј Ковачев таен помошник, датумот на куково лето

Македонија продолжува да ги исполнува критериумите за зачленување во ЕУ и властите покажуваат јасна проевропска ориентација. Земјата задржа постојан и одлучен...

Македонија 08.10.21 | 09:18

ЕУ ја стави Македонија на црна листа на држави со сомнителен даночен систем

Европската Унија ја стави Македонија на црната листа на држави кои имаат неприфатливи даночни политики со кои нанесуваат штета на европскиот пазар. На листата главно...

Македонија 07.10.21 | 19:26

Николоски: Доколку клучните земји во ЕУ сметаат дека Македонија треба да почне преговори, ќе го решеа проблемот со Бугарија за едно попладне

Државата назадува,а кога стигаат лоши вести и од Македонија и од соседните земји, тогаш и паѓа поддршката на јавното мислење во европските држави за проширување, смета...

Македонија 07.10.21 | 18:59

Катругалос: Не сум сигурен дека Бугарија е сама, има и други држави кои стојат на вашиот пат кон ЕУ

Не можам да кажам дека сум голем оптимист, но можам да ви кажам дека во секој случај европското јавно мислење целосно ја поддржува вашата позиција и генерално перспективата...

Македонија 07.10.21 | 18:46

Мицкоски: ЕУ ни е недостижна, односите со Бугарија не биле полоши, а на Заев само му остана да пренесува поздрави оттаму

Реалноста во која живееме, тешкиот живот, немањето на пристојни услови за живот го даваат одговорот, а тој треба да се заокружи со вашиот глас и изборот тука во Македонски...

Македонија 06.10.21 | 15:46

Мицкоски: Разочарувачки е што ЕУ станува сè подалечна цел со Заев, шири лажни вести веќе 5 години

Значајно е да се каже дека вчерашниот Самит на Европската народна партија е посветен на Западниот Балкан е многу значаен за регионот. Бидејќи од најголемото политичко...

Македонија 06.10.21 | 13:05

Одбиен предлогот на Словенија 2030 да се постави како цел за прием на шесте држави во ЕУ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен порача дека државите од Западен Балкан се дел од европското семејство, откако нивните лидери пристигнаа...

Македонија 05.10.21 | 12:24

Нема датум за Западен Балкан, вели нацрт-заклучокот од самитот на ЕУ

Хрватските медиуми наведуваат дека добиле увид во нацрт-заклучокот од самитот ЕУ-Западен Балкан, кој започнува во Словенија. Едно од прашањата на тој самит секако е...

Македонија 03.10.21 | 18:57

Проблем за Македонија не е блокадата од Бугарија, туку криминалот и корупцијата, вели Николоски

Николоски за самитот на ЕУ: Со Велимир во Бутел и Петре во Скопје Македонија не може да почне преговори, проблем за Македонија не е блокадата од Бугарија, туку криминалот...

Македонија 30.09.21 | 15:40

Димитров 16 секунди молчеше пред европарламентарците: Ако ова ви се виде долго, помислете на 16-те години што мојата земја чека членство

Македонија покажа посветеност кон постигнување на суштински промени за европско уредување дома, но и зрелост и одлучност на вистински европски партнер, што ги разбира...

Македонија 30.09.21 | 10:51

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка...

Свет 30.09.21 | 08:25

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ...

Македонија 28.09.21 | 20:16

ЕУ веќе не го гарантира членството на балканските земји, покажува документ до кој стигна „Ројтерс“

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако...

Македонија 28.09.21 | 18:15

Ако нема решение со Бугарија до крајот на годинава, тогаш ќе се мисли на разделување од Албанија, но според Заев – ќе има

Нашата цел е Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска...

Македонија 28.09.21 | 17:11

Фон дер Лајен: Вистината е дека иднината ви е во ЕУ и ве сакаме покрај нас

Вистина е дека иднината на Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам...

Македонија 16.09.21 | 18:36

Заев: Немам ништо против цел Балкан да влеземе заедно во ЕУ

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. Навистина сме...

Македонија 30.08.21 | 13:03

Заев: ЕУ има морална обврска кон нас и очекувам да најде начин да го деблокира проширувањето

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше на Европскиот форум Алпбах кој оваа година е посветен на три теми: „Обезбедувањето на иднината на Европа“, „Финансирањето...

Македонија 30.07.21 | 15:21

Заев: Алтернатива за ЕУ нема и не треба да има

Нема алтернатива за членство во Европската Унија, но ЕУ за жал ја држи Република Македонија речиси 17 години како земја кандидат, без притоа да го овозможи заслужениот...

Македонија 10.07.21 | 11:14

„Ниту една друга земја не била толку пофалена и позитивно оценета“: Заев чека да се формира бугарската влада, па да добиеме зелено светло

Очекуваме функционален парламент и политичка влада во Софија за добивање на зелено светло, односно одблокирање за нашиот пат кон Европската унија, изјави денеска премиерот...

Македонија 04.07.21 | 12:47

Австрискиот министер за надворешни работи: Бугарија е изолирана во ЕУ

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, во интервју за “360 степени”, вели дека на последните состаноци на ЕУ имало „растечка фрустрација...