Ознака: Мадрид
Фудбал 06.12.22 | 21:52

Инциденти во Мадрид: Мароканци пренагласено ја славеа победата над Шпанија

По натпреварот меѓу Шпанија и Мароко, во осминафиналето на Светското првенство во Катар, во кој Шпанците беа елиминирани, имаше прослави на марокански навивачи во голем...

Свет 29.06.22 | 10:47

Вакво беше менито за вечера на НАТО самитот во Кралската палата во Мадрид: Ова се сите јадења и пијалоци

Менито на свечената вечера што шпанскиот крал кралот Фелипе Шести и кралицата Летиција им ја понудија на лидерите на НАТО и нивните придружници учесници на Самитот...

Свет 27.06.22 | 23:31

Анти-НАТО и антивоен протест пред Герника, сликата на Пикасо во музеј во Мадрид

Неколку часа пред почетокот на Самитот на НАТО во Мадрид, околу 30 антивоени активисти протестираа во Музејот на кралицата Софија пред познатата слика на Пабло Пикасо,...

Свет 26.06.22 | 18:57

Анти-НАТО протест во Мадрид

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради одржување на Самитот на НАТО следната недела во главниот град на Шпанија. Демонстрантите порачаа дека зголемувањето...

Останати спортови 07.05.22 | 21:27

Шпанецот Алкараз го елиминира Ѓоковиќ од турнирот во Мадрид

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, го заврши настапот на турнирот во Мадрид, откако вечерва во полуфиналето загуби од Шпанецот Карлос Алкараз во три сета (7:6, 5:7 и 6:7). Тенисерите...

Свет 06.05.22 | 19:56

Силна експлозија во зграда во Мадрид, најмалку 17 повредени лица

Во силна експлозија што денеска одекна во четирикатна станбена зграда во центарот на Мадрид се повредени најмалку 17 лица, а како што соопштија службите за итни случаи,...

Свет 06.05.22 | 14:59

Експлозија во центарот на Мадрид: Оштетена зграда во близина на училишта, срчи и рушевини насекаде, не се знае дали има жртви

Силна експлозија го потресла центарот на Мадрид, при што се оштетени три ката од зграда во луксузениот дел од градот – Саламанка. Засега не се знае дали има повредени...

Калеидоскоп Свет 20.12.21 | 10:14

Илјадници Дедомразовци од двата пола трчаа низ Мадрид за хуманитарни цели

Илјадници луѓе учествуваа на традиционалната трка на Дедомразовци во главниот град на Шпанија. Луѓе од сите генерации и од двата пола трчаа на делница долга околу 5,5...

Свет 07.11.21 | 09:08

Камили и лама побегнале од циркус и шетаа по улиците на Мадрид

Граѓаните на Мадрид и шпанската полиција во петокот вечерта се соочија со невообичаена глетка во главниот град на Шпанија, кога голем број камили и една лама избегале...

Свет 07.10.21 | 15:01

Облак од вулкански чад повторно го затвори аеродромот во Ла Палма

Поради облак од густ чад од вулканот Ла Палма, денеска повторно е затворен аеродромот. Ова е втор пат по ерупцијата на 19 септември, пренесе AFP. Портпаролот на аеродромот...

Свет 19.07.21 | 13:45

Болничар во Мадрид остана без око: Побара од момче да стави маска во метрото, по што беше крвнички нападнат

Болничар од Мадрид остана без око откако беше нападнат од момче во вагон од метрото. Причина за нападот било тоа што болничарот побарал од момчето да стави маска преку...

Свет 03.06.21 | 21:18

Голем пожар избувна во хотелот Нуево во Мадрид

Голем пожар избувна во хотелот Нуево во Мадрид, а голем пламен се издига од едниот агол од фасадата на висококатницата. Хотелот се наоѓа веднаш до северниот дел од главната...

Свет 14.03.21 | 16:41

Запленети 600 килограми кокаин, 20 луксузни автомобили, 700.000 евра кеш: Во Мадрид разбиена најголемата нарко банда

Шпанската полиција уапси 12 членови на најголемата нарко банда во Мадрид и заплени автомобил „ферари“ вреден 250.000 евра, како и арсенал огнено оружје и јапонски меч. Како...

Свет 28.01.21 | 23:52

Мадрид ја обвинува ЕУ за доцнењето на вакцините

Шпанското Министерство за здравство ја обвини ЕУ поради одложувањето на испораката на вакцините против ковид-19, поради што главниот град Мадрид мора да ја прекине натамошната...

Свет 28.01.21 | 19:55

Мадрид ја прекина вакцинацијата: Ја обвини ЕУ поради доцнењето на вакцините

Шпанското Министерство за здравство ја обвини ЕУ поради одложувањето на испораката на вакцините против Ковид-19, поради што главниот град Мадрид мора да ја прекине натамошната...

Свет 20.01.21 | 17:11

Експлодираше зграда до училиште во Мадрид, неколку загинати и повредени лица

Најмалку две лица загинаа, а неколку се повредени во силната експлозија во зграда во центарот на Мадрид, на улицата „Толедо“ во главниот шпански град. Breaking: Reports of a...

Свет 12.01.21 | 14:40

Среде пандемија цел Мадрид игра Макарена на снегот

Снежното невреме Филомена предизвика огромни проблеми ширум Шпанија, а особено во главниот град, Мадрид, каде што наносите од снег предизвикаа затворање на аеродормот...

Свет 11.01.21 | 17:30

Медицински работници пешачат по дваесетина километри за да ги сменат своите колеги во Мадрид

Шпанската Влада испрати колони со храна во областите отсечени од невремето „Филомена“, коешто донесе најсилни врнежи од снег во последните неколку децении во централна...

Свет 09.01.21 | 22:54

Зима каква што не памети Шпанија: Мадрид не видел олку снег 58 години

Снежната бура Филомена ја парализира Шпанија. Оваа јужноевропска земја не видела олку снег од 1971 година, точно 50 години. Државната метеоролошка агенција соопшти дека...

Фудбал 09.01.21 | 09:08

Димитриевски со соиграчите туркаше заглавени возила на автопатот кај Мадрид

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ ги ставија во вонредна состојба Мадрид и други делови на Шпанија, поради тоа што е нарушен сообраќајот и принудени се...