Ознака: Љубомир Јовески
Македонија 23.11.19 | 15:38

Јовески: Обвинителството ќе истражува за додатоците кои ги добивале обвинителите од СЈО

Обвинителството ќе ги стави под лупа платите и додатоците за доверливост кои ги земале специјалните јавни обвинители – вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески...

Македонија 22.11.19 | 17:11

Јовески смета дека нема основа за дисциплинска постапка за Рускоска

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија...

Македонија 05.11.19 | 20:38

Јовески: Нема опасност за „бомбите“, но има за вработените во СЈО

Две неплатени сметки за струја, вода, парно, но и две неземени плати ги исплашија вработените во поранешното Специјалното Јавно обвинителство. Стравуваат и за својата,...

Македонија 28.10.19 | 15:06

Љубомир Јовески е во љубовна врска со власта

УСБ-то на кое ја добив снимката на која се слуша како градоначалникот на Шутка, Курто Дудуш, киднапира и тепа човек, им кажав дека може да го најдат на дното на Вардар,...

Македонија 28.10.19 | 14:51

Златев: Очигледно е дека во оваа држава некој има право да тепа и да киднапира, а некој нема право да објавува за тоа

Љубомир Јовески функционира како маша на власта, ги гони само новинарите кои се критички настроени кон власта, рече денеска новинарот Љупчо Златев кој денеска по налог...

Македонија 20.10.19 | 13:58

Љубомир Јовески: „Ла верита“ шпекулира, Русковска тогаш не била раководител на Обвинителството

Државниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека се чиста шпекулација наводите што ги објави италијанскиот весник „Ла верита” во однос на трансакцијата...

Македонија 11.10.19 | 21:38

Мицкоски: И Јовевски е еден од оние кои одлучија да му слугуваат на Заев

Во интервју за пораталот „Макфакс“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека владечаката СДСМ во моментов нема интерес од постигнување на договор за...

Македонија 09.10.19 | 14:43

Јовески: Некои беа заинтересирани, ама до овој момент не е постигната спогодба за случајот „Рекет“

До овој момент конкретна спогодба со осомничените за случајот „Рекет“ не е постигната, ниту е влезено во посериозни договори околу спогодбата иако, како што изјави...

Македонија 09.10.19 | 12:34

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени, за еден од нив се бара притвор

Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од...

Македонија 08.10.19 | 21:37

Мицкоски: Писмото на Јанева се појави веднаш по средбата на Јовески со еден од адвокатите на Заев

Власта на нелегален и криминален начин преку оној допис на притвореничката Катица Јанева од затвор некако насила ги префрлија предметите во рамките на ЈО, без никаков...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...

Македонија 26.09.19 | 14:01

Јовески: „Рекет“ се одвива без странични влијанија и со релевантни докази

Постапката за расветлување на аферата наречена „Рекет“ оди сеопфатно без странични влијанија со обезбедување релевантни докази против инволвираните во кривично...

Македонија 22.09.19 | 20:30

Јовески: Истражуваме дали парите од торбата „Луј Витон“ завршиле во сефови

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки поврзани со предметот...

Македонија 17.09.19 | 13:08

Сѐ е веќе договорено со Зоран Заев: Лажејќи, Јовески се вплeтка во октопотодот на Зоран Заев

Порталот Инфомакс дознава дека на највисоко владино ниво е договорено истите обвинители од СЈО кои досега ги воделе предметите, да ги водат и од сега, а оваа одлука...

Македонија 17.09.19 | 12:41

СЈО и Јовески ги вртат налозите на специјалната обвинителка со нарушено психичко здравје

Дали на кревкиот првосуден систем, сериозно подриен од случајот „Рекет“ му е потребен уште еден скандал? Со нарушено психичко здравје разрешената специјална обвинителка...

Македонија 15.09.19 | 19:09

„Тефтерчето“ заменето со црна книга, Заев и СДСМ сакаат целосна контрола врз правосудството

Своевремено како опозиционер обвинуваше за постоење на „тефтерче“ во правосудството, но од позиција на власт се чини дека Зоран Заев создаде свој црн тефтер, или подобро...

Македонија 14.09.19 | 13:54

Си играте со правдата, затоа бидете подготвени да одговарате

Од изјавата на министерката Дескоска видовме огромна арогантност, што можеби е и очекувано со оглед на тоа од која политичка провиненција доаѓа, но она што загрижува...

Македонија 13.09.19 | 23:09

Мицкоски: Јовески го потопи СЈО со две контрадикторни изјави дадени во два месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во 360 степени го повтори ставот на неговата партија дека случајите покренати од СЈО до 30 јули 2017 година треба...

Македонија 13.09.19 | 15:17

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Македонија и очекувам до крајот...

Македонија 13.09.19 | 12:05

Joвески: Писмата од Јанева немаат печат, но се легитимни

Писмата, кои специјалната обвинителка Катица Јанева ги испрати од притвор до ЈО и со кои таа дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното обвинителство,...