Ознака: лионел меси
Фудбал 25.08.20 | 21:13

Меси побарал да си замине од Барселона

Лионел Меси испратил факс до управта на Барселона со кој побарал да го раскине договорот со клубот, повикувајќи се на клаузула која му дозволува еднострано да ја прекине...

Фудбал 08.08.20 | 15:05

Меси спие на душек што го убива коронавирусот

Додека светот продолжува да се тресе од КОВИД-19, Лионел Меси ужива привилегија да спие на специјален душек што го уништува вирусот. Ова го откриваат шпанските медиуми...

Фудбал 19.07.20 | 23:48

Меси најдобар асистент во Ла Лига

Капитенот на Барселона, Лионел Меси постави рекорд во шпанската Ла Лига по број на асистенции по сезона. Во последното, 38. коло, Барса го совлада Алавес на гости со 5:0....

Фудбал 03.07.20 | 10:41

Гром од ведро небо: Меси ја напушта Барселона

Лионел Меси ги прекина сите преговори околу продолжување на договорот и ќе ја напушти Барселона следното лето. Престижното радио „Кадена сер“ околу полноќ ја објави...

Фудбал 28.04.20 | 09:47

Агуеро застана на страната на Меси

Напаѓачот на Манчестер сити, Серхио Агуеро зборуваше за тоа како напаѓачот на Барселона, Лионел Меси доживува неуспеси во дресот на Аргентина. – Многу сме тажни што...

Фудбал 30.03.20 | 23:20

Меси во конфликт со раководството на Барса

Sвездата на Барселона, Лионел Меси се изрази против управата на клубот, откако откри дека фудбалерите на тимот од Каталонија се согласиле на намалување на платите од...

Фудбал 27.09.19 | 00:00

Скандал на гласањето за Меси

ФИФА се обидува да го исчисти своето име од скандалот кој беше обелоденет денеска, во врска со лажирано гласање за наградата „Д бест“, која во понеделникот ја доби Лионел...

Фудбал 24.09.19 | 09:34

Лионел Меси по шести пат е фудбалер на годината

Аргентинецот Лионел Меси после четири години пауза, повторно е избран за фудбалер на годината, според изборот на Светската фудбалска федерација, ФИФА. Кристијано Роналдо...

Фудбал 09.09.19 | 17:35

Марадона: Како го научив Меси да изведува слободни удари

Легендата на аргентинскиот и светскиот фудбал Диего Марадона кажа како го научил напаѓачот на Барселона, Лионел Меси да ги изведува слободните удари. Меси е најдобриот...

Фудбал 15.08.19 | 21:37

Меси го пропушта почетокот на сезоната во Ла Лига

Капитенот на Барселона, Лионел Меси нема да игра против Атлетик Билбао утре во натпревар помеѓу двете екипи од првото коло од сезоната во шпанската Ла Лига. Ова го објави...

Фудбал 07.07.19 | 17:31

Јужноамериканската федерација до Меси: Oбвинувањата се неосновани

По обвинувања на Лионел Меси до Фудбалска федерација на Јужна Америка во однос на организација на годинешната Копа Америка, од оваа организација излегоа со реакција...

Фудбал 07.07.19 | 17:30

Меси: Копа Америка е наместена, а се знае и од кого

Најдобриот играч на светот Лионел Меси е разочаран за се што се случуваше на Копа Америка.Тој ја обвини Јужноамериканската федерација дека го наместила првенството...

Фудбал 07.07.19 | 10:27

Зошто Меси одби да го прими пехарот од Копа Америка

Фудбаската репрезентација на Аргентина го заврши својот настап во Копа Америка со освоено трето место откако ја порази репрезентацијата на Чиле со резултат 2:1. Но,...

Фудбал 26.06.19 | 13:22

Двојник на Меси успеал да спие со 23 жени

Иранецот Реза Парастеш, кој изгледа многу слично како капитенот на Барселона, Лионел Меси, е обвинет за заведување девојки, објави „Антена 3“. Според извештаите во медиумите,...

Фудбал 11.06.19 | 23:46

Бундеслигата ги избра Клоп и Меси за број 1

Поголемиот дел од играчите на Бундеслигата се категорични дека Јирген Клоп и Лионел Меси се големите херои од минатата сезона. „Кикер“ спроведе анкета помеѓу 250 играчи...

Фудбал 25.05.19 | 11:28

Меси ја освои шестата „златна копачка“

Лионел Меси ја освои својата шеста „златна копачка“ во кариерата. Меси до оваа награда дојде по успешната игра оваа сезона во Ла лигата, каде во 34 натпревари постигна...

Фудбал 19.05.19 | 21:36

Меси по шести пат најдобар стрелец во Примера

Најдобриот фудбалер во светот, Лионел Меси, стана најдобриот стрелец во шампионатот во Шпанија за сезоната 2018/19. Аргентинецот постигна 36 гола, убедливо повеќе од своите...

Фудбал 17.05.19 | 23:24

Мурињо: Меси не ја заслужува „Златната топка“

Жозе Мурињо не мисли дека Лионел Меси треба да ја добие „Златната топка“ оваа година. – Се сомневам дека ја заслужува наградата, поради неуспехот во Лигата на шампионите,...

Фудбал 17.05.19 | 14:33

Меси го прими признанието Крстот на Свети Ѓорѓи, но ги разочара Каталонците

Лионел Меси го доби најголемото признание на Владата на Каталонија, Крстот на Свети Ѓорѓи, кое се доделува од 1981 година. Сепак, тој со своето однесување на гала вечерата...

Фудбал 08.05.19 | 12:39

Автобусот на Барселона без Меси го напуштил „Енфилд“

Автобусот со играчите на Барселона синоќа по поразот од 4-0 од Ливерпул во вториот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите заминал на аеродромот без напаѓачот...