Полскиот голман Војчех Шчесни изјави дека загубил облог 100 евра од Лионел Меси. Во 35. минута, главниот судија Дани Маккели, откако гледаше видео реприза, досуди пенал затоа што голманот на полската репрезентација го закачи со рака напаѓачот на аргентинската селекција во лице при една интервенција во воздух.

– Дали разговаравте со Меси по натпреварот? – Не, разговаравме пред пеналот. Реков: „Се обложувам во 100 евра дека судијата нема да досуди пенал. Така го загубив облогот од Меси. Не знам дали ова е дозволено на Светското првенство. Можеби ќе бидам казнет. Но не ми е гајле. И нема да му платам! Нему не му е грижа, па ми се вратија 100-те евра, низ смеа изјави голманот на Полска и Јувентус.

Полска успеа да се пласира во плејофот на Светското првенство, иако синоќа загуби од Аргентина со 2:0.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.