Ознака: Лидл
Економија 02.03.21 | 11:01

Потврдено: „Лидл“ ќе го отвори својот прв супермаркет во Македонија

По влегувањето во Словенија, Хрватска и Србија, германскиот трговски синџир „Лидл“ ќе го отвори својот прв супермаркет и во Македонија, објави специјализираниот портал...

Економија 17.02.21 | 09:03

„Лидл“ се регистрира во Македонија, ќе го водат Бугари

Германскиот трговски синџир „Лидл“ ја регистрираше својата компанија во Македонија, а ќе биде управувана од бугарската филијала. Една од најголемите компании во малопродажбата...

Твитови 11.12.20 | 13:10

Мајсторија на празен паркинг пред „Лидл“

Parking ispred Lidla u Loznici. Je li ovo moguće? 🤷‍♂️ pic.twitter.com/qSFmG2775W — Aleksandar Antonić (@xciter79) December 9, 2020

Балкан 26.10.20 | 15:34

Трговскиот синџир „Лидл“ влегува во БиХ

Германскиот малопродажен синџир „Лидл“ размислува да влезе на пазарот во Босна и Херцеговина. Како што пишува германскиот весник „Лебенсмител Цајтунг“, влегувањето...

Свет 21.09.20 | 11:19

Основачот на „Лидл“ е најбогатиот Германец

Основачот на познатиот ланец супермаркети „Лидл“, Дитер Шварц е најбогатиот Германец. Ранг-листата на дневниот весник „Билд“ покажува дека овој 80-годишен основач...

Економија 03.06.20 | 15:37

Лидл ќе отвора продавница во Македонија?

Германскиот трговски синџир „Лидл“ планира да отвори свои продавници и во Македонија, дознава InStore од свои извори. Засега нема информација кога точно тоа би се случило,...

Балкан 01.04.19 | 12:46

Лидл става клуч на врата, заборавете на пазарувањата во Грција

Лидл, добро познатиот германски ланец на супермаркети, планира во Грција до крајот на мај 2019 да затвори 14 свои непрофитабилни продавници, при што најмалку 900 работници...