Хрватската агенција за земјоделство и храна во саботата објави дека државниот инспекторат го отповикал производот „Advent calendar 75g“ поради неозначениот алерген од кикиритки на производот, поради што малопродажниот синџир го повлече од малопродажба.

Производител на „Advent Calendar 75g“ со артикл броеви 5512509 и 5512510 е KDC Pomorzanka од Полска.

Со оглед на тоа што на производот не е означен алергенот од кикиритки, производот може да претставува ризик по здравјето на потрошувачите, а луѓето кои не се алергични и понатаму можат да го користат без ограничувања, објаснуваат од таму.

Lidl, исто така, ги информираше потрошувачите на својата веб-страница дека предметниот производ се повлекува од употреба бидејќи производителот не го навел алергенот од кикиритки на декларацијата и додаде дека ќе им ги врати парите на клиентите и без приложена сметка.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.