Ознака: лажни вести
Македонија 14.04.24 | 14:39

Чулев го обвини Пендаровски дека шири лажни вести

Пендаровски продолжува да шири лажни вести, лично имам потпишано десетици решенија за колеги Албанци во Агенцијата за разузнавање, обвини Наке Чулев. Претседателот...

Македонија 05.04.24 | 13:54

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе ја открие целата шема на фалсификување и лажни вести на Асаф Еисин

Во текот на утрешниот ден ВМРО-ДПМНЕ ќе ја открие целата шема на фалсификување на лажни вести и документи од страна на СДС. Тоа е мрежа во која се вклучени и злоупотребени...

Македонија 03.04.24 | 14:11

МРТ реагира на обвинувањата од СДСМ: Политичките партии да престанат да вршат притисок кон јавниот сервис

Јавниот сервис, своите обврски кон тие за кои и постои – граѓаните, ги реализира согласно сите законски регулативи и етички норми, реагираат денеска од Уредувачкиот...

Македонија 03.04.24 | 12:30

Героски: Црна е кампањата на СДСМ, црна ќе биде и судбината на оваа екипа на Бихаќка

Другарчиња од СДСМ, тажно е да се гледа како заглибувате во калта на нови лаги и комични манипулации, им порача уредникот Бранко Героски во последната колумна на „Плусинфо“. После...

Свет 14.02.24 | 10:48

Путин го потпиша Законот за конфискација на имот за лажни вести за армијата

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша Федералниот закон за конфискација на имот за лажни вести за армијата, кој беше објавен на официјалната веб-страница со...

Свет 22.10.23 | 09:53

Маглата на војната ја замагли вистината: Дезинформациите за конфликтот меѓу Израел и Хамас ги преплавуваат социјалните мрежи

Откако борците на Хамас го нападнаа Израел на 7 октомври, поплава од видеа и фотографии кои наводно го покажуваат конфликтот ги преполнија социјалните мрежи, што го...

Македонија 21.10.23 | 10:26

Дали Славјанка Петровска барем ќе се извини што кажуваше лажни инсинуации во јавноста за т.н. случај „Делчевски ниви“ за да го „оцрни“ Мицкоски?

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во 2021 година храбро изнесуваше инсинуации, лаги и невистини во јавноста во врска со т.н. случај „Делчевски ниви“ којшто...

Култура 08.10.23 | 12:32

Џифонци ќе учат и како да се препознаат лажните вести, светска премиера на босанскиот краток филм „Јан“

Како да ги препознаеме лажните вести – со свое предавање денеска во 17 часот, претставници на организацијата „Метаморфозис“ од Скопје ќе се обидат да им помогнат на...

Македонија 22.09.23 | 09:08

И со пресуда докажано дека СДСМ ширеше лажни вести за Мицкоски во случајот со Пречистителната станица

СДС клеветничка, докажана и осудена дека ширеше лажни вести за претседателот Мицкоски во случајот со Пречистителната станица во Скопје, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски...

Македонија 27.08.23 | 14:29

Шенол Мемиш: Џабир Дерала е срам и резил за македонското новинарство!

Музичарот, новинар и фоторепортер со 20 годишно искуство во повеќе македонски печатени и електронски медиуми, и основач и претседател на Македонско-турското здружение...

Македонија 26.08.23 | 19:14

Новинарската фела се крена во врска со скандалозното откривање на злонамерните „Fake News“ на Џабир Дерала и „Фронтлајн“

Фатени на дело, ама никако да признат „борците за слобода“ кои за пари шират лажни вести. По скандалозното откривање дека провладиниот медиум односно негов сопственик...

Македонија 24.08.23 | 19:22

Знае ли ЕУ дека Џабир Дерала кој зема европски пари, спонзорира лажни вести против Николоски од ВМРО ДПМНЕ?

Кој „борец против лажни вести“ спонзорира лажни вести на Фејсбук? 1. Ми се појавува спонзорирано клипче со манипулирана/фалсификувана изјава на Александар Николоски 2....

Фудбал 09.10.22 | 16:48

Kасилјас со објавата дека е геј се борел против лажните вести

Легендарниот шпански голман Икер Касилјас денеска објави статус на Твитер во кој порача дека е геј, а половина час подоцна реши да го избрише твитот, по што „АС“ објави...

Скопје 27.08.22 | 23:24

СДСМ се навреди за „змиите од Австралија“: Муцунски да ја искоси тревата, а не да обвинува граѓани

Неискосените тревници по метро и половина и расфрланиот шут и отпад низ урбаните делови на Аеродром се резултата од неработа на градоначалникот на ВМРО-ДПМНЕ, обвинуваат...

Психологија 09.06.22 | 19:00

Привлечноста на лошите вести

Само лоши вести во последно време, нели? Секојдневно се повеќе сме разочарани од тоа што го читаме по медиумите, од она што го гледаме на телевизија. Многумина дури и...

Свет 04.03.22 | 09:48

Думата изгласа воведување кривична одговорност за „ширење лажни вести за операциите на руската војска“

Руската Државна дума денеска, едногласно, веднаш во второ и трето читање, го усвои предлог-законот за воведување кривична одговорност за ширење на лажни информации...

Свет 03.03.22 | 17:22

Стејт департмент: Кремљ води жесток напад врз слободата на медиумите

Кремљ води жесток напад врз слободата на медиумите и постапките на Москва да се лаже и задушува вистината за бруталната инвазија во Украина се засилуваат, обвини американскиот...

Свет 01.03.22 | 08:30

Небензја: Се шират лажни вести за Русија, украинските националисти распоредуваат ударно оружје во станбени области

Русија ќе одговори на протерувањето на нејзините дипломати од постојаната мисија во ОН, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја. Според него,...

Свет 28.02.22 | 11:08

ЕФН: Не се борите против лажните вести со затворањетона РТ и Спутник во ЕУ

Откако Европската Унија вчера најави дека на руските медиуми поддржани од власта ќе им биде забрането да емитуваат на европско тло, Европската федерација на новинари...

Свет 28.01.22 | 18:35

Папата Франциск ги критикуваше лажните вести за корона вирусот и за вакцините

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск го осуди објавувањето лажни вести за корона вирусот и за вакцините и апелираше да им се помогне на луѓето кои веруваат...