Ознака: лажни вести
Македонија 11.09.21 | 15:36

Работна сабота во СДСМ: Партиската пропаганда ги спасува Заев и Филипче со лажни вести

Напнат и работен ден во пропагандната кујна на СДСМ. Преписките што ги објави „Република“ дополнително ја зовреа неподносливата атмосфера во владејачката партија....

Македонија 25.08.21 | 12:10

Лекарската комора бара граѓаните да ги пријават докторите кои шират псевдонаука и невистини за ефектите од вакцинацијата

Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени, велат...

Македонија 08.07.21 | 12:54

Оффнет: Цивил да не ни ја огадуваат салатата, оти допрва претстојат главните јадења

Менито на еден беровски ресторан повод Цивил медија „сериозно“ да истражува по кафанскиот речник. На тапет се најде порталот Офнет, секако обвинет дека жири лажни...

Македонија 28.06.21 | 18:42

Царовска: Учениците уште од најмали ќе имаат знаење како да препознаат вистинита информација и лажна вест

Критичкото мислење и медиумската писменост се многу значајни за секоја држава, бидејќи лажните вести се користат за креирање политички кризи, истакна министерката...

Македонија 28.06.21 | 15:33

Од есен, во прво и четврто одделение ќе се учи што е лажна вест

Мила Царовска, министерката за образование и наука најави дека од наредната учебна година во прво и во четврто одделение започнува да се учи медиумската писменост и...

Македонија 14.04.21 | 16:02

Република до портпаролот на Владата: Недозволиво е Владата да линчува новинари и медиуми обвинувајќи ги дека водат хајка против неа

Бидејќи и по еден ден од портпаролот на Владата Душко Арсовски не најде време да одговори на нашето писмо испратено по електронска пошта, принудени сме комуникацијата...

Свет 02.04.21 | 15:40

Компанијата Гугл ќе уплати 25 милиони долари во Фондот на ЕУ за борба со лажните вести

Компанијата „Гугл“ ќе уплати 25 милиони долари во новоформираниот Европски фонд за медиуми и информации за борба против лажните вести, што ќе работи пет години. „Гугл“...

Македонија 20.03.21 | 12:00

Репресијата врз слободната мисла Заев ја промовира и пред светот: Сите кои се против владата се сојузници на лагата

Претседателот на Владата Зоран Заев во интервју за интернет изданието на словенечко „Дело“ не се стега да се прикаже како лидер на влада која врши репресија и цензура...

Македонија 09.02.21 | 15:20

Милошоски до СДСМ: Партијата која ја фалсификуваше вистината за Смилковскo и Младенов измислува невистини за мое фалсификуање на исправи во Германија

Партијата на Заев со фабрикувањето на лажни вести за наводно мое поседување на бугарски пасоши, авиони, покренување на монтирани случаи против мене се обидува да ме...

Македонија 01.02.21 | 13:09

ВМРО ДПМНЕ: Зоран Заев е најголем ширач на лажни вести

Заев шири лажни вести, лажеше дека ја знае вистината за Монструм, лажеше дека ќе почнеме преговори со ЕУ во декември, и дека ќе добиеме вакцини во јануари, велат од ВМРО...

Македонија 01.02.21 | 09:53

„Република“ под оркестриран напад од штапските медиуми на СДСМ

Провладините мегафони на чело со Цивил медија на Џабир Дерала и Фронтлајн, портал кој се полни од штабот на СДСМ, повторно смислено играат со синтагмата лажна вест и...

Македонија 26.01.21 | 14:26

Мицкоски: Лажните вести станаа одлика на власта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук ги набројува сите лажни на власта кои не донесоа подобар живот во Македонија. Монструм – лажна вест Младенов –...

Македонија 09.01.21 | 17:56

Новинарските здруженија со осуда за СДСМ, кој ја поистоветува партијата со државата и се бори со лажните вести

Не својствено за една политичка партија да се занимава со прашања како лажни вести и борбата со нив, ова е ставот на ЗНМ на прашање на Алфа, откако на партиска прес конференција,...

Македонија 08.01.21 | 12:25

Димовски: СДСМ прави план за замолчување на критичките медиуми, изедначувајќи ја партијата со државата

СДСМ се посветила на битка против лажните вести, изработиле дури и план за како да се борат со нив. Зошто Владата, иако и тоа е дискутабилно, не го прави овој план, туку...

Македонија 08.01.21 | 08:43

Братучедот на градоначалникот на Ѓорче повикува на крвава ликвидација на членови на ВМРО-ДПМНЕ

Единствениот „фактчекер“ во Македонија – Вистиномер има ексклузивно право во државава да брише вести споделени на Фејсбук, да банира Фејсбук страници и да ја намалува...

Македонија 07.01.21 | 16:25

Вистинското лице на „борбата со лажни вести”, продуцирано директно од медиумскиот паж на Заев!

Ова е вистинското лице на Заев, ова е вистинското размислување на Заев, ова е диктиран текст од Заев објавен преку неговиот безпоговорен извршител. Ова е чиста лага и...

Македонија 05.01.21 | 10:08

Секој втора реченица на Заев е лажна вест

СДСМ призна дека цензурира вести. На прес конференцијата на СДСМ Богданка Кузеска кажа дека изготвиле стратегија за цензурирање на медиуми. Дали Кузеска во име на политичка...

Македонија 03.01.21 | 13:06

СДСМ најави “Стоп за дезинформации”, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека тие шират лаги и манипулации

„Стоп за дезинформациите” е еден од 10 приоритети во стратешката владина рамка “Акција 21” – за европски стандарди дома. СДСМ како одговорна партија целосно е посветена...

Македонија 30.12.20 | 11:23

Мицкоски: Нов Клинички, автопат кон Блаце и Чебрен и Галиште три лажни вести на Заев

Речиси пред две години Зоран Заев вети дека почнуваат со градба три капитални проекти: Нов клинички центар, нов автопат Скопје – Блаце и градба на Чебрен и Галиште....

Македонија 23.12.20 | 22:25

Демант од Финска до Царовска: Историјата и општествените науки кај нас се изучуваат одделно

Владата е извор на лажни вести, вели пратеникот Антонио Милошоски кој сподели реакција на македонско-финското здружение за реформите во образованието предложени од...