Музичарот, новинар и фоторепортер со 20 годишно искуство во повеќе македонски печатени и електронски медиуми, и основач и претседател на Македонско-турското здружение “Мустафа Кемал Ататурк“ – Битола, Шенол Мемиш на социјалните мрежи за лажните вести на Џабир Дерала коментираше:

Џабир Дерала е срам и резил за македонското новинарство! 50 портали има отворено со лажни вести сите финансирани од „пријатели“ од ЕУ.

Коментарот на Мемиш е на веста на „Република“ под наслов „Новинарската фела се крена во врска со скандалозното откривање на злонамерните „Fake news“ на Џабир Дерала и „Фронтлајн“

 

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.