Ознака: кредит
Балкан 18.03.21 | 08:52

Црна Гора до ЕУ: Помогнете ни да вратиме кинески кредит и да ставиме крај на кинеското влијание

Црногорскиот вицепремиер, Дритан Абазовиќ, побара помош од Европската Унија (ЕУ) за отплата на кредитот што Црна Гора го зеде од кинеска банка за изградба на првиот дел...

Македонија 03.12.20 | 21:22

Димитриеска-Кочоска: ДИК донесе решение со кое ги отфрли обвинувањата на Филипче

Гордана Димитриеска-Кочоска, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во гостување во централниот дневник на телевизија Сител, за обвинувањата на министерот за здравство...

Македонија 02.11.20 | 21:23

Мицкоски: Зошто заемот од Светска банка кој го збори Филипче, не го потпиша министерката Ангеловска

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување на ТВ Клан, му одговори на министерот Венко Филипче за обвинувањата за непотпишаниот заем од Светска...

Македонија 22.10.20 | 10:38

Мојот потпис по закон не е задолжителен, одговорете зошто вашата министерка го одби и не го потпиша кредитот

Гордана Димитриеска Кочоска, заменик-министер за финансии од редовите на ВМРО ДПМНЕ во техничката Влада во статус на фејсбук му одговори на министерот за здравство...

Економија 02.09.20 | 10:57

Луѓе без работа, со намалени приходи, скапо лекување… Ова се граѓаните што ќе може да го одложат плаќањето на кредитот уште 6 месеци

Вториот период на одложена отплата на кредитите нема да ги опфати сите корисници на кредитни производи, туку оние коишто се соочуваат со реални потешкотии предизвикани...

Економија 01.09.20 | 09:10

Плаќањето на кредити ќе се одлужува и во октомври

Ратите за кредитите ќе може да се одлагаат и по 1 октомври. Како што објавува „Алсат“, повикувајќи се на банкарски извори, одложувањето на плаќањето на кредитите ќе...

Економија 03.04.20 | 17:44

Намалување и до 70 проценти на ратите на кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

Ратите на кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите се намалуваат за најмалку 70 отсто во следните три месеци за граѓаните, во насока на помош за надминување...

Економија 01.04.20 | 18:17

Коронавирусот ја зарази и економијата: Еврообврзницата ќе се премостува со краткорочни кредити

Коронавирусот ја зафати и македонската економија, а еден од излезите e државата да позајми пари од меѓународните кредитни институции во време кога нема доволно време...

Балкан 17.03.20 | 18:00

Поради короната и вонредната состојба: Плаќањето на кредитите во Србија одложено на три месеци

Народната банка на Србија (НБС) на чело со гувернерката Јоргованка Табаковиќ денеска ќе ги објави конкретните мерки во врска со одложување на плаќањето кредити. Централната...

Црна хроника 20.12.19 | 17:04

Скопјанка поднела лажна потврда за работен однос и подигнала кредит од 900.000 денари

Скопската полиција за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против две скопјанки на возраст од 56 и 36 години кои заедно изготвиле лажна потврда...

Економија 20.11.19 | 19:36

Анѓушев ни договори кредит од 420 милиони евра

Светска банка со 420 милиони евра кредит ќе го поддржува економскиот раст во замјава и во наредните 4 години и со овие пари ќе се подобрувала патната инфраструктура, ...