Неверојатна приказна доаѓа од Рио де Жанеиро, каде што жена била уапсена откако наводно се обидела да добие заем од банка, во друштво на мртов човек?!

Приказната за прв пат ја објави ТВ Глобо, најголемиот бразилски пренос на вести, а снимката стана вирална на социјалните мрежи.

На видеото гледаме жена која стои покрај блед постар маж во инвалидска количка. Се гледа како го држи за врат и го нарекува „вујко“. Таа наводно се претставила како внука на човекот и побарала заем од 3.400 долари.

Вујко, слушаш? Треба да го потпишете (договорот за заем). Ако не потпишеш, нема шанси, бидејќи не можам да го сторам тоа за тебе“, вели таа.

Вработената во банката, која ја снимила снимката, одговара:

Изгледа не е добро, неговата боја“.

Вработената возвраќа:

Тој е таков“. Тој не кажува ништо“.

Вработените во банката набрзо повикале полиција.

Тој веќе беше мртов во банката. Главната работа е да се продолжи истрагата за да се пронајдат членовите на семејството и да се дознае повеќе за случајот“, изјави началникот на полицијата, Фабио Луиз, за ТВ Глобо.

Ако се покаже дека жената е виновна, таа може да биде одговорна за обид за измама.

Надлежните ги истражуваат околностите под кои мажот починал, а неговото тело е пренесено во Институтот за судска медицина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.