Ознака: кошарка
Кошарка 17.05.22 | 23:28

ТФТ славеше против Феникс2010

ТФТ си го олесни патот до место во разигрувањето за титула откако во 9. коло од Суперлигата славеше на гостувањето кај Феникс 2010 со 58-76. Гостите кои имаа двоцифрена предност...

Кошарка 27.02.22 | 17:35

Евролига утре ќе одлучи во која држава ќе играат клубовите од Русија

Раководството на кошаркарската Евролигата утре ќе објави алтернативна земја во која ќе играат руските клубови, пренесува „ТАСС“ повикувајќи се на прес-службата на...

Кошарка 22.02.22 | 11:25

Огромен срам во младинската кошарка: Родител на дете од МЗТ тргна да тепа млад кошаркар на Работнички среде натпревар

Срамен инцидент се случи на дуелот од кошаркарската М14 лига, пресметка меѓу „вечните ривали“ Работнички и МЗТ Скопје, откако родител на еден од гостинските играчи...

Кошарка 22.07.21 | 20:39

Македонските кошаркари се пласираа во полуфиналето на ФИБА купот

Македонската машка кошаркарска репрезентација под 20 години ќе игра во полуфиналето на ФИБА „Челенџер“ купот и покрај денешниот пораз од Швајцарија со 65:79 во рамки...

Кошарка 22.02.21 | 17:34

Победа на македонските кошаркари над Естонија во евроквалификациите, но остана без учество на ЕП

Македонската кошаркарска репрезентација остана без учество на Европското првенство, и покрај победата над Естонија попладнево во Перм од 86:84, што беше недоволна во...

Кошарка 22.02.21 | 09:23

Македонија денеска игра за пласман на кошаркарското ЕП!

Денеска во 15 часот најдобрите македонски кошаркари во меч против Естонија одлучуваат дали ќе се пласриаат на Европското првенство. По синоќешната одлична игра во која...

Кошарка 24.01.21 | 19:01

Зошто скопјани не си направат нивна скопска лига, па да си играат самите?

На официјалниот јутјуб-канал на Кошаркарската федерација (КФСМ), кој во живо ги пренесува првенствените натпревари од Првата македонска кошаркарска лига, се појавија...

Кошарка 02.01.21 | 23:05

Почина Пол Вестфал, легендарниот американски кошаркар и тренер

Легендарниот американски кошаркар и тренер Пол Вестфал почина во 70 година од животот. На Вестфал минатата година му беше дијагностициран рак, а на почетокот на 2021 ја...

Кошарка 28.10.20 | 09:07

Куманово по голема битка го победи ТФТ во БИБЛ

Кошаркарите на Куманово го совладаа тимот на ТФТ со 90:83 во македонскиот дуел од 1. коло од Балканскиот сегмент на БИБЛ-лигата. Натпреварот се одигра вчеравечер во Куманово...

Кошарка 27.10.20 | 12:33

Кумановци се надеваат на домашен терен, ТФТ не прифаќа дебитантска улога

Вечерва од 19. часот, Куманово го дочекува составот на ТФТ од Скопје, што ќе биде прв официјален кошаркарски натпревар во Македонија по нешто повеќе од три месеци тренирање. Како...

Кошарка 27.10.20 | 12:12

По повеќе од три месеци тренирање, конечно официјален кошаркарски натпревар во Македонија

По нешто повеќе од три месеци тренирање, конечно официјален кошаркарски натпревар во Македонија. Како дел од БИБЛ лигата, во премиерата од новата сезона, вечерва од...

Кошарка 20.10.20 | 15:55

Одлуката за кошаркарското првенство ќе биде објавена во четврток

По вчерашната реакција на Здружението на кошаркари на првата лига во Македонија денес со одговор излезе претседателот на федерацијата, Перо Антиќ. Антиќ преку кратко...

Кошарка 20.10.20 | 15:29

Коронавирусот откажа уште три натпревари во Евролигата

Коронавирусот предизвикува големи проблеми во европската кошарка. Како што објави италијанскиот новинар Емилијано Каркија, Евролигата беше принудена да откаже уште...

Кошарка 20.10.20 | 15:20

КФМ во четврток ќе објави кога ќе започне кошаркарскиот шампионат

Кошаркарската федерација на Македонија в четврток ќе соопшти кога ќе стартува новата сезона. Во врска со наводите изнесени во медиумите, не и до федерацијата, како што...

Кошарка 18.10.20 | 19:59

После пандемијата сакате да се вратиме на терен во 100% форма, за 25% плата?

Асоцијацијата на кошаркари во Македонија изрази незадоволство од одлуката на клубовите да ги намалат нивните плати на само една четвртина доколку во скоро време не...

Кошарка 01.10.20 | 13:35

Некои натпревари во Евролигата ќе се играат пред публика

Вечерва ќе започне новата сезона во Евролигата. Најдобрите европски клубови во елитното натпреварување се враќаат по пауза од седум месеци. Минатата сезона поради...

Кошарка 29.09.20 | 15:40

Украински кошаркари се испотепаа меѓу себе и тоа на – пријателски меч

Дуелот меѓу украинските екипи Одеса и Термопил требало да биде само еден вообичаен контролен дуел. Но, неочекувано во еден миг од последната четвртина средбата добила...

Кошарка 29.09.20 | 09:54

Стартот на кошаркарската сезона одложен за седум дена

Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата лига-мажи наместо на првобитниот планираниот термин 3. октомври, ќе почне седум дена подоцна, односно на 10. октомври.Ова...

Кошарка 22.09.20 | 12:01

Кошаркарот на Работнички, Американецот Питс е позитивен на ковид-19

Американскиот кошаркар на КК Работнички, Демиер Питс е позитивен на ковид-19 покажал тестот кој му бил направен откако откако овој играч се пожалил на симптоми на коронавирус....

Кошарка 17.09.20 | 14:41

Избрана првата петорка во НБА

Најсилната светска кошаркарска лига – НБА ја објави идеалната петорка за сезоната 2019/20. Место во најдобрите пет има за: Леброн Џејмс (Лос Анџелес лејкерс) Јанис Адетокунбо...