Украинскиот кошаркар Руслан Отверченко почина денеска на 33-годишна возраст, а причина за смртта е проблем со неговото срце.

Во текот на професионалната кариера која траеше 11 години, Отверченко настапуваше за Киев, Доњецк, Будивељник и Прометеј.

Во текот на сезоната 2015/16 играше за шпанска Манреса, а една година подоцна настапи на Европското првенство со Украина.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.