Едно лице загина по масовна тепачка за време на кошаркарски натпревар на американски основни училишта во северен Вермонт. Поради засега необјавени причини, во текот на играта се степале родители кои ги гледале своите деца, а еден маж починал како последица на тешките повреди.

Полицијата брзо реагирала, дошла на местото на настанот, но мажот по име Расел Жиру се пожалил на повреди. Тој бил префрлен во болница, каде од здобиените повреди во тепачката починал.

Еден родител успеал да ги сними сцените од бруталната тепачка.

Ми треба да го споделите видеото од кошаркарскиот натпревар на ќерка ми во основно училиште. Родителот е убиен. Што не е во ред со оваа земја?, напиша тој на Твитер.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.