Ознака: јули
Економија 28.07.20 | 11:24

Од денеска исплата на пензиите

Исплатата на пензии за месец јули почнува од денеска, 28 јули. Со предвремена и етапна исплата на пензиите, што ја реализираме четврти месец по ред, овозможуваме поголема...

Македонија 19.07.20 | 08:30

Вкупната бројка на заразени со Kовид-19 во земјава надмина 9.000

Досега во земјата се направени вкупно 84.916 тестирања на Kовид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9026, бројката...

Сервиси 19.07.20 | 08:15

Попладне времето постепено ќе се стабилизира

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност, во западните делови со засилен западен ветер. Локално ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а ќе има и услови...

Здравје 18.07.20 | 19:15

Скопје со најмногу активни случаи 1.868, а во 8 града бројот на заболени е над 100

Од крајот на февруари, кога почна епидемијата во земјава, вирусот е потврден кај вкупно 9.026 лица. Оздравеле 4.727, починале 414, а активни случаи има 3.885. Активни случаи во...

Фудбал 16.07.20 | 18:00

Меси со можност за прв пат во кариерата да постигне гол во јули

Капитенот на Барселона, Лионел Меси има можност за прв пат да постигне гол во јули, забележува „Диарио Спорт“. Аргентинецот се запишал во листата на стрелците во секој...

Сервиси 05.07.20 | 08:16

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне променливо облачно и нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално...

Астро 29.06.20 | 23:30

Месечен хороскоп за јули: За Девицата патување, Шкорпијата ќе влезе во нова врска

Овен (21.03.-21.04.) Работа: Очекувајте компликации во комуникација, со документи и сл. Желбите и реалноста не се совпаѓаат во овој период. Ќе бидете уморни и ќе ви недостига...

Балкан 16.06.20 | 12:28

Ер Србија постепено ги обновува летовите, за Скопје ќе лета од јули

Националната авиокомпанија „Ер Србија“ до крајот на јуни ќе започне со обновување на летовите од Белград кон голем број дестинации, поврзувајќи ја српската престолнина...

Здравје 13.04.20 | 10:53

Експертите предупредуваат: Невозможно е да се „скроти“ коронавирусот пред јули

Коронавирусот може да произведе повеќе од три пати поголема содржина на патогени од вирусот од кој што е предизвикан кој предизвикува појава на сериозен акутен респираторен...

Филм 28.11.19 | 11:07

Вистинската приказна за познатата балетска ѕвезда Карлос Акоста од денеска во кината

Вистинска приказна за познатата балетска ѕвезда Карлос Акоста, чија танчерска кариера забележеа фасцинантен успех, се најде на големото платно во домашните кина од...

Здравје 02.08.19 | 18:50

Jули ќе биде најтопол месец во историјата

Jули ќе биде најтопол месец откако се мерат темперетураите, објави Светската метеоролошка организација, која претходно го прогласи јуни за најтопол во историјата. Планетата...

Астро 16.07.19 | 23:04

Oвие хороскопски знаци ќе тријат раце до крајот на месец јули

Скорпија Исклучително добар месец за комуникација со луѓето. Бидете доволно колегијални бидејќи и на вас ќе ви биде потребна поддршка. Ќе имате можност да почнете некоја...

Сервиси 14.07.19 | 23:53

Снег на Балканот сред лето

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс на својата Фејсбук страница. Тивко врне јулскиот снег. Мусала е облечена во бело“, напишаа Метео Балканс. Ова...

Сервиси 27.06.19 | 12:33

Добредојде на пеколниот јули!

Доколку одморот го планирате за месецот кој следи, тогаш вие сте во право и нема да погрешите. Жешко, сончево и топло време прогнозираат метеролозите за месец јули. Во...

Балкан 28.05.19 | 19:55

Предвремените избори во Грција на 7 јули

Предвремените парламентарни избори во Грција, би можело да се одржат на 7 јули наместо на 30 јуни, а причина за тоа се приемните испити на грчките универзитети кои ќе траат...