На почетокот на следниот месец според најавите на Регулаторната комисија треба да почнат да се применуваат четирите блок тарифи по кои граѓаните ќе плаќаат за потрошената електрична енергија, објави АлсатМ.

Иако одлука за новата цена на струјата сеуште нема, на објавениот калкулатор на регулаторната комисија секој може да пресмета колку точно ќе  плаќа со новите блок тарифи.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.