Ознака: Јавна соба
Сцена 16.07.24 | 12:24

„Думаи Дунаи“ вечерва во „Јавна соба“

Во вторник, на 16 јули 2024 година, во Public Room во Скопје, со почеток во 21:00 часот ќе имате можност да го проследите концертот на музичката група Думаи Дунаи. Концертот е организиран...

Сцена 15.07.24 | 11:33

„Локум фест Битола“ и „Јавна соба“ утре ги носат „Думаи Дунаи“ во Скопје

На 16-ти јули во соработка со „Локум Фест Битола“, на зелена тераса на Public Room ќе се гостува Думаи Дунаи. Со седиште во Монтреал, седумте членови од Бугарија и Украина на...

Кариера 04.06.24 | 09:57

Саем за размена на креативни искуства и размисли „Добро Утро Креативци“ по четврти пат во „Јавна соба“

Оваа сабота 8 јуни, со почеток од 12:00 часот во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“, по четврти пат ќе се одржи Саемот за размена на креативни искуства и размисли...

Кариера 29.05.24 | 17:32

Во „Јавна соба“ вечерва ќе биде отворена ликовната изложба „Еден наставник и многу ученици“

Во „Јавна соба“ вечерва во 18 часот ќе биде отворена ликовната изложба „Еден наставник и многу ученици“. Организатор на изложбата е Едукативниот Центар за класична...

Сцена 17.05.24 | 17:52

Никола Мицевски со проектот „Нова ера“ на 18 мај во „Јавна соба“

Композиторот Никола Мицевски ќе одржи концерт со проектот „Нова ера“ на 18 мај во „Јавна соба“ во Скопје (21 часот), соопшти организаторот „Авалон“. Минатата година,...

Музика 29.03.24 | 12:29

„ВИС Билјана“ в сабота во „Јавна соба“

Во „Јавна соба“, в сабота 30. март нов празник за уши со добра забава, овој пат со ВИС Билјана. Овој Ансамбл постои веќе 15 години, кој понатаму се труди да ја зачува, изведувa,...

Музика 23.03.24 | 10:52

„Пијан Славеј“ вечерва во „Јавна соба“

Во „Јавна соба“ вечерва во 21 часот концерт ќе одржи „Пијан Славеј“. Бранислав Николов од групата „Фолтин“, ќе настапи заедно со Пеце Трајковски, Славчо Јовев, Андреа...

Музика 21.03.24 | 11:25

Пијан Славеј в сабота во „Јавна соба’

В сабота вечер, на 23 март, во „Јавна соба“ во Скопје концерт ќе одржи Пијан Славеј. Пијан Славеј е музичко-поетски формат на Бранислав Николов од групата „Фолтин”, заедно...

Сцена 18.03.24 | 14:59

Концерт на Пијан славеј на 23 март во Јавна Соба

Концерт на ПИЈАН СЛАВЕЈ на 23. март во Јавна Соба Програмата „Светско а наше – World music Saturday“ продолжува со музичко-поетскиот формат на Бранислав Николов oд Фолтин, заедно...

Музика 09.03.24 | 13:13

Концерт на „Чалгија саунд систем“ вечерва во Јавна Соба

Групата „Чалгија саунд систем“ вечерва настапува во Јавна Соба, со почеток во 21:00 часот. Ова е четврти по ред концерт во рамките на „Светско, а наше – Саботи на светска...

Музика 07.03.24 | 12:42

„Чалгија саунд систем“ в сабота во „Јавна соба’

В сабота, на 9 март во „Јавна соба“ во Скопје настапува бендот „Чалгија саунд систем.“ Саботните вечери посветени на жанрот светска музика во Јавна соба полека стануваат...

Мода и убавина 29.02.24 | 10:48

Базар на етичка и одржлива мода оваа сабота во Јавна соба

На 2. март (сабота), Јавна Соба ќе биде домаќин на базар на повеќе од 20 изложувачи насловен како „Fair Fashion“. Овој базар става акцент на етичката и одржливa мода, каде ќе се...

Музика 28.02.24 | 13:29

Џезерите „Fish in Oil“ утре во „Јавна соба“

Белградските џезери „Fish in Oil“ утре настапуваат на поткровјето во „Јавна Соба“. Џез групата Fish in Oil е предводена е од Братислав Браца Радовановиќ, кој е лидер и композитор....

Култура 24.02.24 | 12:43

„Вивид“ – Студентска изложба и филмски проекции во „Јавна соба“

Во сабота на 24 февруари во 20:00 часот, во (Јавна соба), ќе се одржи завршната изложба на студентите од „SKALA School – Џолев и уметностите“ од курсевите: Фотографија, Цртање...

Музика 21.02.24 | 12:57

Зарина Првасевда со својот ансамбл на целовечерен концерт во Јавна Соба

Во Јавна соба и оваа сабота продолжуваат сесиите насловени како „Светско, а наше – Саботи на светска музика“. По експресно распродадениот концерт во Македонската...

Калеидоскоп 02.01.24 | 10:27

Перформанс за деца „Вселенска мисија“ во „Јавна соба“

Во „Јавна соба“ на 13 јануари, сабота, во 11 часот ќе се одржи „Вселенска мисија“ – перформанс за деца кој започнува со цртање на лице. „Децата потоа седнуваат во публика...

Музика 23.11.23 | 11:07

Концерт на Георги Шаревски воо „Јавна соба“

Вечерва, на 23. ноември, со почеток во 21,30 часот во „Јавна соба“ врвниот композитор и гитарист Георги Шарески ќе го престави најновиот проект наречен „Џезтет“. „Џезтет“...

Музика 12.04.23 | 11:41

Музички спектакл на четири млади актерки во „Јавна соба“

Актерките Нина Елсезер, Ангела Стојановска, Надица Петрова и Бонита Стеви во четврток 13. април во 21 часот во „Јавна соба“ организираат невиден диско перформанс кој...

Црна хроника 30.03.23 | 11:45

Врховниот суд ги одби како неосновани барањата за вонредно преиспитување на правосилната пресуда за „Јавна соба“

Советот за казниви дела при Врховниот суд на вчерашната седница ги одби како неосновани поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилната пресуда по предметот...

Црна хроника 30.03.23 | 10:45

Врховен суд го одби барањето, нема да се преиспитува пресудата за „Јавна соба“

Советот за казниви дела при Врховниот суд одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат во јавноста како „Јавна...