Ознака: Јавна соба
Култура 17.05.21 | 15:49

15 млади македонски уметници што беа одбиени за 13. Биенале на МСУ организираат изложба во „Јавна соба“

15 млади македонски уметници одлучија да и ги покажат на јавноста делата што беа одбиени на конкурсот за 13. Биенале на млади уметници, во организација на Музејот на современа...

Црна хроника 26.04.21 | 12:59

Поднесено обвинение за креаторот и администраторот на групата „Јавна соба”​

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против креаторот и администраторот на групата „Јавна соба” кои се товарат за кривично дело – Производство...

Балкан 13.03.21 | 10:19

Администраторот на „Екс-Ју балканска соба“ може да добие 8 години затвор

Во Србија, во обвинителството за борба против високотехнолошки криминал, во петокот е сослушан Немања Стојиљковиќ (25) од Ниш кој е осомничен дека бил администратор на...

Балкан 09.03.21 | 11:11

Син на полковник со скубани веѓи е админот на контроверзната група „Нишлијке“

Твитерџиките лесно го пронајдоа администраторот на контроверзната група „Нишлијке“ на Телеграм. Според нив станува збор за Н.С. питомец на Воената академија во Белград,...

Балкан 09.03.21 | 10:49

„Екс-Ју балканска соба“ го дрма регионот, над 35 илјади корисници споделуваат експлицитни фотографии

Група слична на „Јавна соба“, со повеќе корисници од регионот, беше откриена деновиве од страна на една од жртвите. Станува збор за таканаречената „Екс-Ју балканска...

Црна хроника 08.03.21 | 13:29

Предметот за „Јавна соба“ уште е во предистражна постапка, ЈО чека одговор од „Телеграм“

Јавното обвинителство вели дека активно постапува за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“ оформени на социјалната мрежа...

Скопје 06.03.21 | 16:24

„Држава што не постапува е држава што силува“ – На 8 март во Скопје марш за женските права

На 8 март, понеделник, по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне петтиот Марш за женски права, најави Платформата...

Македонија 06.02.21 | 10:07

Шета слободно и им се смее во лице: Две гевгеличанки седум месеци чекаат ОЈО да го извади нивниот случај од фиока

Две девојки од Гевгелија од јули лани живеат во агонија и не смеат да излезат од дома, откако поранешно нивно момче со кого биле во подолги врски, споделувал нивни лични...

Црна хроника 05.02.21 | 16:09

Утрово беа приведени, а сега се казнети: Aдминистраторите на „Јавна соба“ си го добија заслуженото

На Д.К. и М.П., осомничени за кривичното дело „производство и дистрибуција на детска порнографија“, им е определена мерка притвор во траење од 30 дена, соопшти Основниот...

Црна хроника 05.02.21 | 11:31

Приведени креаторот и администраторот на „Јавна соба“, ќе им се суди за производство и дистрибуција на детска порнографија

Креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм се лишени од слобода откако вчера Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба...

Скопје 04.02.21 | 13:07

Адвокатка жртва на Јавна соба советува: Меморирајте телефонски броеви, направете скриншотови, а потоа…

На маршот за поддршка на жртвите на Јавна соба, што се одржа вчера во Скопје, се обрати Марта Гусар, адвокатка која што застапува жртви на семејно и родово базирано насилство,...

Скопје 04.02.21 | 12:12

Насилството врз жените, не е личен проблем на секоја жена, туку обврска на институциите

Над 500 граѓанки и граѓани под паролата „Јавна соба е кривично дело“, протестираа на вчерашниот  марш организиран од Платформата за родова еднаквост, изразувајќи разочарување...

Црна хроника 03.02.21 | 17:44

МВР: Следиме и други групи како „Јавна соба“

МВР апсолутно ги поддржува барањата на граѓаните во однос на „Јавна соба“. Веќе се приведени четири лица, извршени се претреси, одземени се телефоните кои се вештачат...

Македонија 03.02.21 | 16:55

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ заедно со членови на партијата со поддршка на жртвите од групата „Јавна соба“

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ заедно со членови на партијата денеска присуствуваа и го подржаа протестот за поддршка на жртвите на групата „Јавна соба“ на Телеграм. Имено...

Македонија 03.02.21 | 15:07

„Заспани џандари, будни силувачи“: Следете го во живо протестот за „Јавна соба“

Почна протестот за поддршка на жртвите од случајот „Јавна соба“, каде што илјадници членови споделуваа фотографии на жени, девојки и малолетнички, лични податоци и...

Македонија 03.02.21 | 08:22

Протестен марш за неодложно и темелно расчистување на „Јавна соба“

Неодложно и темелно расчистување на случајот со „Јавна соба“, соодветни казни за администраторите, но и инкриминирање на сексуалното вознемирување преку интернет...

Македонија 02.02.21 | 18:42

Скоро една година им требаше на институциите да реагираат за „Јавна соба“

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија 24 побара да се повикуваат на одговорност раководните лица на институциите кои треба да постапуваат...

Македонија 02.02.21 | 10:21

Ќе мора доста да почекаме за некаква одговорност за „Јавна соба“

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за „Дојче веле“ зборува и за случајот „Јавна соба“. „Јавна соба” е профил отворен на платформата Телеграм,...

Македонија 02.02.21 | 09:36

Протестен марш утре во 14:30: „Јавна соба“ е кривично дело

Платформата за родова еднаквост утре со почеток во 14:30 часот организира протестен марш, на кој ќе бидат соопштени барањата до институциите за темелно расчистување на...

Црна хроника 01.02.21 | 11:47

Во среда протест под мотото „Не си сама“ за случувањата со групата „Јавна соба“

Во среда ќе се одржи протест под мотото „Не си сама“, по случувањата со и околу групата „Јавна соба“ на Телеграм. Кристина Иванова од невладината организација ХЕРА,...