Ознака: Јавна соба
Македонија 30.01.21 | 18:13

„Јавна соба“ носи законски измени – затворска казна за демнење

Парични, но и затворски казни ќе следуваат доколку некој ве демне. „Јавна соба“ укажа дека се потребни законски измени. Презентирани се законски измени подготвени...

Македонија 30.01.21 | 15:14

Маричиќ разговарал со Ана, една од жртвите на „Јавна Соба“

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретнал и разговарал со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Како што соопштија од Министерството, Маричиќ...

Македонија 29.01.21 | 08:31

„Јавна соба“ затворена, но уште се трага по креаторите

Групата „Јавна соба“ во која над 6.500 членови споделуваа фотографии, профили од социјални мрежи, лични податоци, адреси и броеви од девојки, синоќа е избришана на социјалната...

Македонија 28.01.21 | 22:41

Василевска: Во „Јавна соба“ имало и полицајци, а власта ги крие

Во вечерашната дебатна емисија „Клик плус” на ТВ21 гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, која се осврна на актуелните политички случувања,...

Црна хроника 28.01.21 | 22:23

„Јавна соба“ избришана, ама се појавила уште една слична група

Од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика ме информираа дека групата „Јавна соба“ е затворена, информира вечерва министерот за внатрешни работи...

Црна хроника 28.01.21 | 18:27

Избришана е групата „Јавна соба“

Избришана е групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, потврдија за МИА од МВР. Претходно, премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Црна хроника 28.01.21 | 18:16

Спасовски: Се трага по креаторите на „Јавна соба“, можна блокада на Телеграм

Четири лица, две од Битола, едно од Велес и едно од Штип се проиведени денеска во врска со случајот „Јавна соба“, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој...

Психологија 28.01.21 | 16:09

Мрежа од над 30 лиценцирани психолози нуди бесплатно советување на сите девојки кои биле злоупотребени во „Јавна соба“

Разговор.мк , онлајн платформа за анонимно советување со лиценцирани психолози која што е мрежа од над 30 лиценцирани психолози се понуди да овозможи бесплатно советување...

Црна хроника 28.01.21 | 15:59

Се зголеми бројот на приведени за „Јавна соба“

Бројот на приведените поврзани со групата „Јавна соба“ на „Телеграм“ каде што се споделуваа дискредитирачки фотографии и непристојни коментари за стотици жени,...

Македонија 28.01.21 | 15:09

Отворена е нова група по денешните апсења за „Јавна соба“

Администраторите на „Јавна соба“ обелоденија дека отвориле нова група по денешните апсења на едно лице во Битола и едно лице во Велес поради овој случај со незаконско...

Македонија 28.01.21 | 14:17

Заев како во Северна Кореја ќе го забранува „Tелеграм“

Очигледно дека Заев и Спасовски не се способни да се справат со скандалот „Јавна соба“ кој ја тресе јавноста со месеци, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека додека...

Македонија 28.01.21 | 13:59

Корисникот „Капитал Т“ нуди фотографии од малолетни девојчиња од Струмица

Само еден член во скандалозната „Јавна соба” на „Телеграм“, кој редовно објавува фотограгии, според скриншот од архивата од каде се преземаат материјалите, се гледа...

Македонија 28.01.21 | 13:36

Мицковски за „Јавна соба“: Значи се можело, ама не се сакало – бевте соучесници предолго

Секој пат истото. Мора јавноста да се вџаши, да полуди, жртвите двојно да страдаат и да истапат во јавност каде добија поддршка, но и плус навреди, самата власт и институции...

Македонија 28.01.21 | 13:26

Битолчанец и велешанец приведени за „Јавна соба“

Министерството за внатрешни работи, во рамки на своите надлежности во земјава е влезено во трага на дел од лицата кои недозволено објавуваат фотографии и вознемирувачки...

Македонија 28.01.21 | 13:20

Заев: Испративме барања до „Телеграм“, инсистираме да се избрише „Јавна соба“

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на тоа барање сѐ до негово конечно...

Македонија 28.01.21 | 13:13

Разговор.мк им нуди бесплатна поддршка за злоупотребените девојки од „Јавна група“

Платформата за анонимно советување со лиценцирани психолози www.razgovor.mk им нуди бесплатно советување на жртвите од Телеграм групите „Јавна соба“ и „Јавна група“. Нашата...

Македонија 28.01.21 | 13:06

МВР на чело со Чулев го реши „Јавна соба“ за еден ден, додека Спасовски им се смее во лице со денови на жртвите

Повторното појавување на случајот „Јавна соба“ е само резултат на неспособноста на СДСМ и на Оливер Спасовски, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, според...

Македонија 28.01.21 | 11:29

Пендаровски за „Јавна соба“: Одговорност мора да има во најкус можен рок

Правото на приватност е загарантирано со највисокиот правен акт – Уставот на Република Македонија. Деновиве сме згрозени што повторно сме сведоци на случајот „Јавна...

Македонија 28.01.21 | 10:58

Нашата грешка е молкот – да ги поддржиме жртвите, да бараме законски измени

Не си жртва, туку сама си се сликала по танга и ликот што си го објавила. Еве син ми е ИТ инжиниер видел така што си барала си нашла – вака гласи коментарот на една жена...

Црна хроника 28.01.21 | 09:22

Твитер гори за „Јавна соба“: Групата е реактивирана оти мамлазите од МВР направија што за да спречат?

Повторното појавување во јавноста на групата на телеграм „Јавна соба“ во која се споделуваат експлицитни фотографии и лично податоци на девојки од Македонија, меѓу...