Ознака: избори во бих
Балкан 02.10.22 | 21:43

Во изборната ноќ, Шмит наметна измени во изборниот закон во корист на Хрватите

Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ Кристијан Шмит вечерва, на изборната ноќ, наметна ненајавени измени на изборниот закон поврзани со структурата...

Балкан 02.10.22 | 21:41

Додик фаворит во Република Српска, за Претседателството се борат Изетбеговиќ, Комшиќ и Ковачевиќ

Според неофицијалните резултати што ги објави вечерва СДА, Бакир Изетбеговиќ моментно води во трката за бошњачки член на Претседателството на БиХ со 48,5 отсто (преброени...

Балкан 02.10.22 | 21:19

Околу полноќ ќе се знаат прелиминарните резултати од изборите во БиХ

Избирачките места во Босна и Херцеговина, со неколку исклучоци, беа затворени во 19 часот, со што и официјално заврши гласачкиот процес на овогодинешните општи избори...

Балкан 02.10.22 | 18:24

Излезноста во БиХ задоволителна, жена почина на избирачко место во Сараево

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина ги објави податоците за излезноста на општите избори во земјата до 15:00 часот. Претседателот на ЦИК Суад Арнаутовиќ...

Балкан 01.10.22 | 10:45

Предизборен молк во БиХ во пресрет на изборите

Во Босна и Херцеговина денес почна изборниот молк, кој важи до недела до 19 часот кога се затвораат избирачките места низ државата. Изборната кампања официјално започна...