Избирачките места во Босна и Херцеговина, со неколку исклучоци, беа затворени во 19 часот, со што и официјално заврши гласачкиот процес на овогодинешните општи избори во земјата.

Сега се пребројуваат гласовите, а првичните неофицијални резултати треба да бидат познати околу 21 часот, додека Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина на полноќ на прес-конференција ќе ги соопшти прелиминарните резултати.

Во седум часот беа отворени нешто повеќе од 5.900 избирачки места. На овие се избераат 518 функционери на различни нивоа на власта.

Граѓаните гласаа за избор на тројца членови на Претседателството на Босна и Херцеговина, 42 претставници во Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина, 98 претставници во Претставничкиот дом на Федерацијата на Босна и Херцеговина, 83 претставници во Народното собрание на Република Српска, претставници во собранијата на десет окрузи во Федерацијата Босна и Херцеговина и претседател и двајца потпретседатели на РС.

За овие функции се натпреваруваат нешто повеќе од 7.200 кандидати од 90 политички партии и 38 партиски коалиции, како и 17 независни кандидати.

Изборите ги следат околу 60.000 набљудувачи, од кои околу 50.000 се делегирани од политичките партии. Регуларноста на изборите ја контролираат нешто помалку од четири илјади меѓународни набљудувачи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.