Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ Кристијан Шмит вечерва, на изборната ноќ, наметна ненајавени измени на изборниот закон поврзани со структурата и функционирањето на Домот на народите на Парламентот на Федерацијата БиХ и начинот на донесување одлуки , кои се во корист на Хрватите.

„За судбината на оваа земја клучно е да нема повеќе блокада. Затоа наметнав мерки кои ќе ја подобрат функционалноста на институциите во Федерацијата Босна и Херцеговина“, се вели во соопштението на високиот претставник објавено во вечерните часови на веб-страницата на неговата канцеларија (ОХР). Тој додава дека оваа одлука не влијае на спроведувањето на резултатите од изборите одржани денеска, пренесува Хина.

Тој објасни дека со својата одлука го зголемил бројот на претставници во федералниот Дом на народите, што овозможува распределба на мандатите на таков начин што ќе ја поправи преголемата застапеност на секоја од трите конститутивни нации во некои окрузи, за што се дискутираше во пресуда на Уставниот суд на Босна и Херцеговина за случајот „Љубиќ“ и во некои други пресуди.

Исто така, сега за прв пат во Домот на народите на Федерацијата на Босна и Херцеговина може да бидат претставени лица кои не се декларираат како членови на конститутивните нации од сите жупании. Овие одлуки, како што изјави Шмит, имаат за цел да спречат парализирање на Федерацијата Босна и Херцеговина по изборите.

Деталите за промените се потврдени на веб-страницата на ОХР. Според нив, во иднина федералниот Дом на народите ќе се состои од три пратенички групи на конститутивни нации, кои наместо досегашните 17, ќе имаат по 23 претставници, додека пратеничката група на претставниците на националните малцинства наместо седум ќе има 11 претставници.

Дополнително, во иднина квалификуваното мнозинство за номинирање на претседател и потпретседател на Федерацијата Босна и Херцеговина ќе биде 11 наместо досегашните шест претставници од националните пратенички групи и на овој начин се дава очигледна предност на претставниците кои доаѓаат од делови на Босна и Херцеговина со хрватско мнозинство во пратеничката група на Хрватите.

Доколку не се прифати предлогот од 11 пратеници, тогаш квалификуваното мнозинство од предлагачите ќе се сведе на седум, а потоа на четири пратеници.

Претходното правило дека шестмина претставници сочинуваат квалификувано мнозинство за номинирање на носителот на извршната власт ја отвораше можноста хрватски претставници избрани во Домот на народот од листата на граѓански и бошњачки партии, исто така, да го добијат овој контролен пакет, што предизвикуваше големо незадоволство во партиите со хрватски предзнак.

Шмит во својата изјава истакна дека неговата одлука никако не влијае на спроведувањето на резултатите од гласањето на изборите од 2 октомври, но и дека изборната реформа мора да продолжи.

„Ова не е и не може да биде широка реформа на изборниот закон што допрва треба да се спроведе“, рече Шмит, додавајќи дека останува подготвен лично да учествува во неа во наредниот период.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.