Ознака: Игор Џамбазов
Естрада 04.03.24 | 09:52

„На сите што си заминаа од Македонија“: Стоечки овации за „Т’га за југ“ со Игор Џамбазов, Дамир Имери и Александар Јовевски

На последната „Златна бубамара на популарноста“ Игор Џамбазов заедно со Дамир Имери и Александар Јовевски ја изведе „Т’га за југ“ од Константин Миладинов за сите...

Сцена 28.02.24 | 09:53

„Право дома“ е најновата снимка на Гуру Харе и Игор Џамбазов дел од албумот „Првите 30“

„Право дома“ е најновата снимка на Гуру Харе и Игор Џамбазов дел од албумот „Првите 30“. Музиката, текстот и вокалот се на Џамбазов, аранжман и гитари на Игор Атанасоски...

Естрада 10.01.24 | 21:18

Џамбазов: Сè што изгубив на коцка вратив со „Гол човек“

Во специјалното божикно издание на „Нешто конкретно“, Игор Џамбазов отворено зборуваше за карактерот, за животот, квалитетите и за делата на неговата колешка и пријателка...

Естрада 06.09.23 | 19:53

Џамбазов сподели трогателна вест: Денес мојата Емче замина на небото, најмилото сонце мое

Познатиот македонски шоумен, Игор Џамбазов, соопшти дека го загубил својот најверен и секојдневен сопатник во животот, неговата мачка Емче. Денес мојата Емче замина...

Музика 15.08.23 | 12:13

Андријана Јаневска: Треба да се сака и почитува македонската музика, таа е нашиот идентитет!

„Ми заплакало селото Ваташа“ е македонска песна оригинално напишана и изведена во 60-те години. Текстописец е Лазар Манчевски – Пинџур, кој инспирацијата ја добил од...

Македонија 16.06.23 | 13:40

Уште една изведба за ежење на „Ми заплакало селото Ваташа“ од Андријана, Џамбазов, Кате и „Мирче Ацев“

Со овации и голем аплауз беа поздравени Катерина Танева (Кате и „Нели ти реков“), Андријана Јаневска, Игор Џамбазов и хорот „Мирче Ацев“ за емотивната изведба на песните...

Македонија 05.05.23 | 18:20

Џамбазов: На македонски плачевме, на македонски се молиме, пееме и сакаме, на македонски веруваме

Актерот и шоумен, Игор Џамбазов, објави јавна порака по повод Денот на македонскиот јазик.

Музика 27.03.23 | 17:20

Седумте минути од „Златна бубамара“ за кои зборува цела Македонија

Не престануваат реакциите на јавноста за емотивната изведба на „Ми заплакало селото Ваташа” испреплетена со „Цветови“ на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста”,...

Филм 21.03.23 | 21:14

Драг мој Мешко, ти навиваше за мене и тогаш кога не требаше: Игор Џамбазов се збогува со својот пријател

По долго боледување почина бардот на македонското глумиште, Димче Мешковски. Колеги и пријатели се простуваат од него преку социјалните мрежи. Актерот Игор Џамбазов,...

Естрада 05.02.23 | 21:25

Исто како во „Бестрага“, сите приказни исти се, тажни ко оваа: Игор и Илина се разделија

Актерот Игор Џамбазов и сликарката Илина Арсова не се повеќе заедно. Во интервју за порталот „Слободен печат“ открива дека далечината си го направила своето. „Да,...

Музика 30.12.22 | 22:40

Игор Џамбазов и Гуру Харе направија блуз верзија на антологиската „Заветна“

Антологиската патриотска фолк балада „Заветна“, која своевремено оригинално ја изведе и маестрално ја испеа македонската фолк легенда, покојниот Пепи Бафтировски...

Калеидоскоп 04.11.22 | 10:50

Игор Џамбазов и Дани Димитровска ќе пеат на добротворниот настан за децата од социјален ризик

Невладината организација ХЕСЕД во соработка со Центар за боречки спортови – Работнички Адора најавува голем добротворен настан под мотото „Пееме за Фит Кидс” кој...

Калеидоскоп 03.10.22 | 13:25

Илина Арсова се пресели во Америка, му се заблагодари на Џамбазов за поддршката која ѝ ја дал

Познатата алпинистка, Илина Арсова, замина во Америка. Таа е во Тенеси, каде започнала да работи како професорка на Универзитетот Тенеси, од каде добила и стипендија...

Македонија Естрада 08.09.22 | 18:07

Џамбазов: Земјо моја, кој така ти пресуди, кој толку те испусти и кој се плаши името да ти го изусти

Игор Џамбазов објави поема во знак на честитка за Денот на независноста на Република Македонија.   View this post on Instagram   A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov)

Сцена 27.07.22 | 12:58

Почна снимањето на втората сезона на еколошката емисија „Агенда 21“

Почна снимањето и подготовките на втората сезона на еколошката ТВ емисија Агенда 21. Актерите Весна Петрушевска и Игор Џамбазов , пак ќе ја спасуваат природата. Во новата...

Твитови 05.07.22 | 14:56

Џамбазов: Француски предлог – за никаде

  View this post on Instagram   A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov)

Култура 19.05.22 | 20:13

Започнува фестивалот „5ре”, Џамбазов и Колев се поклонија пред бистата на Прличко

Пред самиот почеток на фестивалот “5ре” во чест на великанот Петре Прличко, му оддадовме почит на бистата посветена на него во Младинскиот парк. Заедно со неговиот...

Калеидоскоп 18.05.22 | 10:41

Џамбазов: И мажите се жртви на семејно насилство, но никој не им верува, ако признаеш на пријател, најпрво ќе ти се изнасмее

Ниту еден судски спор, не предизвикал толку многу внимание во јавноста како оној помеѓу Џони Деп и Амбер Херд. Џони Деп е доказ дека и мажите можат да бидат жртви на семејно...

Скопје 18.05.22 | 08:28

На четиригодишнината од смртта на Зеко, почина Пиже

На 57-годишна возраст почина Сашо Пижевски – Пиже, познат скопски шоумен, пејач и угостител. Пиже е роден е во Дебар Маало, каде го поминал своето детство, за потоа да се...

Естрада 14.05.22 | 11:32

Знаеше дека ќе си оди, па ми раскажуваше приказни што никогаш не ги раскажуваше

Не задржувајќи ги емоциите и солзите, Игор Џамбазов во „Бекстејџ“ првпат зборуваше за загубата на неговиот татко, маестро Александар Џамбазов.