Ознака: Холокауст
Живот 11.03.24 | 12:31

Пендаровски положи цвеќе по повод 81 годишнина од холокаустот на македонските Евреи

Претседателот Стево Пендаровски по повод 81 годишнината од холокаустот на македонските Евреи, денеска положи цвеќе пред споменикот на 7144 депортирани македонски Евреи,...

Култура 10.03.24 | 20:03

Костадиновска-Стојчевска: Го чуваме споменот на холокаустот

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Битола оддаде почит во рамки на Комеморативната програма по повод 81 година од холокаустот на македонските...

Живот 10.03.24 | 15:24

Костадиновска-Стојчевска: Го чуваме споменот на холокаустот и покажуваме истрајност во борбата за мир, слобода и демократија

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Битола оддаде почит во рамки на Комеморативната програма по повод 81 година од холокаустот на македонските...

Македонија 10.03.24 | 08:55

Комеморативни активности во Штип и Битола по повод 81 година од депортацијата на македонските Евреи

Во рамки на Комеморативната програма по повод 81 година од холокаустот на македонските Евреи, во Штип денеска ќе се реализираат повеќе активности. Во Советот на Градот...

Свет 18.02.24 | 19:06

Бразилскиот претседател ја спореди војната во Газа со Холокаустот, Израел гневен

Израел го обвини бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва за тривијализирање на холокаустот и навреда на еврејскиот народ, откако ја спореди израелската војна...

Македонија 12.03.23 | 21:56

Ковачевски: Да останеме обединети и повторно на вистинската страна од историјата, никогаш повеќе антисемитизам, ксенофобија и фашизам

Одбележувањето на 80-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка, под покровителство на Владата на Република Македонија а во организација...

Македонија 12.03.23 | 10:01

Поворка на живите од Музејот на Град Скопје до Монопол-Империјал Тобако: Одбележување на 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи

Со поворка на живите од Музејот на Град Скопје до Монопол-Империјал Тобако, денеска почна одбележувањето на 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи, што...

Македонија 11.03.23 | 22:30

Одбележување на 80 години од Холокаустот на македонските Евреи „11 март 1943 – Никогаш повеќе”

Владата на Република Македонија како покровител на обележувањето на 80 години од Холокаустот на македонските Евреи, а во организација на Еврејската заедница...

Македонија 11.03.23 | 09:51

Македонија се сеќава: Осумдесет години од погромот и депортацијата на битолските Евреи од бугарскиот фашистички окупатор

Големиот погром и прогон на битолските Евреи е извршен утрото на 11 март 1943 година кога во Треблинка беа депортирани 3.351 жители на градот. Бугарскиот клуб во Битола е...

Балкан 10.03.23 | 21:11

Бугарија одбележа 80 години од „спасувањето на бугарските Евреи“

На 10 март се навршуваат 80 години од спасувањето на бугарските Евреи. Денот на спасувањето на бугарските Евреи и жртвите на холокаустот и злосторствата против човештвото...

Македонија 09.03.23 | 18:05

Живите потомци на депортираните Евреи не ги забораваат злосторствата

Битола денеска одбележа 80 години без Евреите кои беа културното и трговското јадро во градот. И додека сите си споменуваа за заедничкиот мултиетнички живот, портите...

Македонија 09.03.23 | 16:58

Костадиновска-Стојчевска: Битола 80 години го чува споменот за своите сограѓани, Евреите депротирани во Треблинка

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, се обрати на комеморацијата по повод одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи,...

Македонија 06.02.23 | 18:53

Мекачи: Зголемен е бројот на политичари кои го користат холокаустот за политички поени

Постојат различни историски мислења за холокаустот во различни земји, а можевме да посведочиме и на зголемување на бројот на политичари кои го користат холокаустот...

Македонија 27.01.23 | 13:49

Ковачевски со порака по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски упати порака по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот. „На денешниот Меѓународен ден на сеќавање...

Македонија 11.08.22 | 21:22

Евреите од Македонија прашуваат: До кога Владата ќе го толерира бугарскиот фашизам, што е следно, здружение „Адолф Хитлер“?!

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени и навредени од регистрaцијата на Здружението Цар Борис III Охрид и од леснотијата со...

Свет 29.06.22 | 13:14

Двајца потомци на жртви на холокаустот од Македонија добија австриско државјанство

Австриската амбасада во Скопје соопшти дека првпат од 2019 година Амандманот на Законот за австриско државјанство е применет и во Македонија за двајца потомци на жртви...

Македонија 10.03.22 | 23:48

Комеморација за македонските Евреи жртви во холокаустот

Мора да се спротивставиме на секој обид за ревизионизам и негирање на вистината за холокаустот, но и на секоја форма на омраза кон различните од нас. Ние сме особено...

Свет 02.02.22 | 09:25

Вупи Голдберг привремено тргната од нејзината емисија на „Еј-Би-Си“

Актерката Вупи Голдберг е привремено отстранета од својата емисија „Поглед“ (The View), откако изјави дека нацистичкиот геноцид врз повеќе од шест милиони Евреи „не бил...

Естрада 01.02.22 | 12:29

Вупи Голдберг со скандалозна изјава: Холокаустот не е поврзан со расата, вклучени се две групи бели луѓе

Американската глумица и водителка, Вупи Голдберг, предизвика остри критики кон себе откако во своето ток-шоу изјави дека холокаустот „не бил поврзан со расата“ и дека...

Македонија 27.01.22 | 16:55

Ковачевски: Да бидеме гласни против антисемитизмот, расизмот, ксенофобијата и другите облици на нетолеранција

Премиерот Димитар Ковачевски денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот – 27 Јануари напиша на фејсбук да бидеме гласни против антисемитизмот, расизмот,...