Ознака: хашим тачи
Балкан 27.07.20 | 17:00

Тачи ги претстави новите борбени возила кои Косово ги купи од САД

Косовскиот претседател Хашим Тачи го претстави денеска новиот континет од 47 оклопни борбени возила, кои Безбедносните сили на Косово (ФСК) ги купија од Соединетите...

Балкан 22.07.20 | 11:01

Вјоса Османи: Тачи погреши што како претседател замина во Хаг

Претседателката на Собранието на Косово, Вјоса Османи смета дека претседателот на државата Хашим Тачи требаше да поднесе оставка од функцијата пред да замине во Хаг,...

Балкан 18.07.20 | 20:59

По четери дена испрашување во Хаг, Хашим Тачи се обрати до јавноста: Ќе излезам чист како солза

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вечерва се обрати во јавноста откако вчера се врати од Хаг каде беше испрашуван во Специјалното обвинителство. Соочен со обвинувања...

Балкан 18.07.20 | 17:15

Тачи се врати од Хаг, вечерва ќе се обрати до јавноста

Со зурли, тапани и знамиња на ОВК, косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа беше пречекан во Kосово по враќањето од Хаг. Организацијата на воените ветерани на ОВК и граѓаните...

Балкан 17.07.20 | 23:15

Хашим Тачи го заврши распитот во Хаг, утре ќе се обрати на јавноста

Претседателот на Косово Хашим Тачи, кој, како осомничен за воени злосторства во 1998-99 година, минатите четири дена беше на распит пред Специјалното обвинителство на Меѓународниот...

Балкан 17.07.20 | 08:44

Tачи пред хашките обвинители четири часа „пеел“ за улогата како командант на УЧК во војната на Косово

По осумчасовното сослушување, четврти ден по ред, косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа ја напушти зградата на Специјалното обвинителство во Хаг кога изјави дека...

Балкан 13.07.20 | 22:45

Адвокатот на Хашим Тачи тврди дека неговиот клиент е сослушан како обвинет

Врз основа на изјавата која претседателот на Косово, Хашим Тачи ја дал по напуштањето на Специјалниот суд во Хаг, се подразбира дека тој е сослушан како осомничен, изјави...

Балкан 29.06.20 | 20:57

Тачи: Поднесувам оставка ако обвинението биде потврдено

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека ќе поднесе оставка доколку Специјалниот суд за воени злосторства што ги извршила ОВК го потврди обвинението, чиј нацрт...

Балкан 26.06.20 | 08:49

Ако се потврди обвинението Тачи ќе биде уапсен

Поранешниот шведски премиер, Карл Билт, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку се потврди обвинението против него. Во изјавата за „ГЗЕРО...

Балкан 25.06.20 | 17:33

Поради обвинението во Хаг, откажана средбата меѓу Тачи и Вучиќ во САД

 Специјалниот претставник за дијалогот меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел, ја одложи средбата во Белата куќа, претходно закажана за в сабота, на 27 јуни, откако косовскиот...

Балкан 25.06.20 | 14:16

Стано: ЕУ очекува продолжување на дијалогот во јули и покрај предлог обвинението против Тачи

Портпаролот на високиот претставник на ЕУ, Џозеп Борел, Петер Стано изјави дека и покрај покренувањето обвинение против косовскиот претседател, Хашим Тачи, за воени...

Балкан 24.06.20 | 20:22

Љубовен триаголник: Сопругата на Тачи „шарала“ со Кадри Вејсели

Српски „Курир“, објавува дека пред неколку години имало и секс скандал помеѓу Кадри Вејсели и претседателот Хашим Тачи, поточно неговата сопруга.Таа наводно била во...

Балкан 24.06.20 | 19:41

Oткако Хашкиот суд го обвини, Тачи го откажа патувањето во САД и средбата со Вучиќ

Со нетрпение го очекувам разговорот со претседателот Вучиќ и со премиерот Хоти, изјави специјалниот претставник на Белата куќа, Ричард Гренел, објаснувајќи дека Хашим...

Балкан 24.06.20 | 19:22

Taчи прв ќе го сефтоса Специјалното јавно обвинителство

По информациите за обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весели и други осомничени за голем број злосторства против човештвото и воени злосторства, вклучително и убиства,...

Балкан 24.06.20 | 17:50

Kој е Хашим Тачи: Од лидер на УЧК до претседател и можен хашки притвореник

Хашкото обвинителство поднесе обвинение против актуелниот претседател на Косово Хашим Тачи. Тој е контроверзна фигура уште од крајот на деведесеттите години кога...

Балкан 24.06.20 | 17:22

Затоа најави дека се повлекува од политиката: Хашкиот трибунал поднесе обвинение против Хашим Тачи

Специјалното обвинителство во Хаг подигна обвинение против претседателот на Косово, Хашим Тачи и претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели. Тачи...

Балкан 23.06.20 | 15:54

Косовскиот дражавен врв се координира кој да седне на маса со Вучиќ и Гренел во Вашингтон

редбата на косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Авдулах Хоти, што се одржа денеска, беше најдобрата можна координација пред заминувањето во Вашингтон, каде...

Вести 17.06.20 | 17:33

Тачи го дезинфицираше кабинетот по посетата на Лајчак

Мирослав Лајчак, спрецијалниот претставник на ЕУ за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, од синоќа престојува во Косово каде, меѓу останатото, се сретна со претседателот...

Вести 15.06.20 | 13:17

Тачи: Лајчак мора да разбере дека Косово е независно

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не знае ништо за распоредот на состаноците на специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак кој денеска пристигнува...

Балкан 13.06.20 | 18:54

Taчи: Се надевам дека Прешево, Медвеѓа и Бујановац ќе содединат кон Косово, но територијалниот интегритет на Косово е недопирлив

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за албанските медиуми изјави дека тој и народот на Косово имаат целосна и најголема доверба во САД . – Она што САД го ветиле за Косово...