Ознака: хашим тачи
Балкан 12.12.20 | 22:15

Србија ги прати доказите: На Тачи ќе му се суди и за „жолтата куќа“?

На поранешниот претседател на Косово Хашим Тачи најверојатно ќе му се суди и за злосторствата во т.н „жолта куќа“, пишува „Информер“. Српските власти ги испратија...

Балкан 02.12.20 | 13:50

Детали од обвинението против Тачи во Хаг: Насилството било оркестрирано од врвот

Специјалниот суд за злосторства на поранешни припадници на ОВК во Хаг објави редигирана верзија на одлуката со која се потврдува обвинението против четворица поранешни...

Балкан 24.11.20 | 09:11

Забранети посетите на Тачи и припадниците на УЧК во хашкиот затвор

Поранешните политички и воени лидери на ОВК, кои се приведени од Специјалниот суд во Хаг, можат само преку видо врска да комуницираат со членовите на своите семејства,...

Балкан 21.11.20 | 21:44

Смит: Тачи би можел да добие доживотна казна затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гиуло објави зошто Хашим Тачи треба да биде притворен. Смит...

Балкан 20.11.20 | 09:01

Што се случувало во „жолтата куќа“: Соработниците на Хашим Тачи биле на приоритетна листа за добивање органи од Срби

Трговијата со органи во „жолтата куќа“ започнала откако еден од блиските соработници на Хашим Тачи бил тешко повреден. Тој бил погоден во стомакот и му бил отстранет...

Балкан 19.11.20 | 17:21

Албански специјалец се обидел да го убие Тачи

Бивш пратеник Миљам Зека изјавил дека го известил бившиот претседател на Косово Хашим Тачи дека врз него се подготвува атентат. Зека спрема пишување на албански медиуми...

Балкан 09.11.20 | 20:29

Погледот кажува се: Tачи блед како крпа пред хашките судии

Поранешниот косовски претседател и еден од основачите и член на ОВК, Хашим Тачи, денеска, во своето прво појавување пред т.н. Специјален суд за злосторства на поранешни...

Балкан 09.11.20 | 16:51

Хашим Тачи вели дека не е воен злосторник

Поранешниот косовски претседател и еден од основачите и член на ОВК, Хашим Тачи денеска изјави дека не е виновен и не ги признава обвиненијата од Специјалното обвинителство...

Балкан 09.11.20 | 09:12

Хашим Тачи денеска излегува пред судот во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, денеска во 15 часот првпат ќе се појави пред судот во Хаг. Еден од основачите и челните луѓе на Ослободителната војска на...

Балкан 08.11.20 | 13:38

Тачи утре ќе се појави пред Хашкиот суд, барал рочиштето да биде пред 10-ноември

Еден од основачите на терористичката паравоена единица на Косово и Метохија, ОВК, Хашим Тачи, утре за првпат ќе се појави пред судијата за претходната постапка на Специјализираните...

Балкан 06.11.20 | 14:13

Хашим Тачи е обвинет за 98 убиства

Поранешните офицери на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи се обвинети пред судот во Хаг за најмалку 98 убиства. Тачи ќе се појави пред судиите...

Балкан 05.11.20 | 19:10

Амнести Интернешенал: Обвинението против Тачи е надеж да се дознае вистината за злосторствата на Косово

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешенал (АИ) оцени дека обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи, претставува надеж...

Балкан 05.11.20 | 11:58

ВО ЖИВО: Kосово останува без претседател, Тачи потврди дека оди во Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи во обраќање до јавноста потврди дека поднесува оставка на местото претсеадател и дека заминува во Хаг каде ќе му се суди за воени...

Балкан 02.11.20 | 16:51

Тачи: Дијалогот на Косово со Србија е бесмислен ако не заврши со признавање

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека дијалогот меѓу Косово и Србија за изнаоѓање конечно решение за споровите на двете држави е „сосема бесмислен“, доколку...

Балкан 22.10.20 | 16:51

Средба на Тачи, Харадинај и Вејсели во ресторан во Приштина

Хашим Тачи, Кадри Вејсели и Рамуш Харадинај се состанаа во еден приштински ресторан за да разговараат за последните случувања во Косово и Специјалниот суд. Ова го тврди...

Балкан 06.10.20 | 09:28

Тачи: Србија сè уште не ја сменила својата фашистичка политика

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, по повод навредливите изјави на министрите во владата на Србија, Ивица Дачиќ и Александар Вулин, за албанските жртви од неодамнешната...

Балкан 29.09.20 | 13:24

Дачиќ: Хаг подготвува апсење на Хашим Тачи, 99% сум сигурен во тоа

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, тврди дека во Хаг е најавено апсење на поранешниот премиер и претседател на Косово, Хашим Тачи, што треба да се...

Балкан 25.09.20 | 10:42

Тачи: Ќе поднесам оставка ако се покрене обвинение од Меѓународниот суд за Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека во моментот кога Специјализираните комори за Косово, односно Меѓународниот суд за воени злосоторства во Косово, ќе го потврдат...

Балкан 15.09.20 | 21:50

Тачи: Само САД можат да донесат взаемно признавање на Косово и Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска оцени дека само САД можат да донесат договор за меѓусебно признавање меѓу Белград и Приштина и дека сите други напори се...

Балкан 25.08.20 | 13:44

Тачи, Харадинај и Весели во Хаг најпрво беа викани како сведоци а подоцна станаа обвинети

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, потврди дека бил повикан да сведочи пред обвинителите на Специјалното обвинителство во Хаг на 2 и 3 септември. Ахмети потврди дека добил покана...