Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска во Хаг го посети притворениот поранешен косовски претседател Хашим Тачи, поранешен лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК), обвинет за воени злосторства.

По разговорот, Рама рече дека Тачи смета дека судскиот процес против него е начин да се покаже на суд „чистотата на ослободителната војна“ што ја водела ОВК во 1998-1999 година. години.

„Нема што многу да се каже, секако сите сме убедени дека ослободителната војна во Косово не може повторно да се пишува и не може да се влезе во други рамки, дека веќе е вклучена во златната рамка на херојството, пожртвуваноста, крвта и сите напори за слободно, демократско и суверено Косово“, рече Рама.

Во видео пораката „Хаг, посета на претседателот Тачи“, која ја објави на Фејсбук, Рама наведува и дека поранешниот лидер на ОВК е „во топ форма“, пренесува КоССев.

Денеска, пред судот за злосторства на борците на ОВК во Хаг, Тачи се изјасни за невин за злосторствата во општините Сува Река и Гњилане, со што се прошири обвинението со кое се товари за воени злосторства во Косово и Албанија во периодот 1998-99 година.

Според новото обвинение, ОВК киднапирала, незаконски приведувала, тепала, мачела и убила некои Албанци и Срби во Будаково, Семетиште и Гњилане, а некои од нив убила. Обвинителите го обвинуваат Тачи за незаконско и произволно лишување од слобода на цивили, сурово и нехумано постапување, тортура, присилно исчезнување, убиства и прогон, што главниот обвинител Џек Смит ги опиша како воени злосторства и злосторства против човештвото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.