Ознака: Годишна програма
Култура 29.02.24 | 10:12

Со концертот „75 години љубов“ на академскиот хор „Мирче Ацев“ почнува реализацијата на годишната програма на Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“-Тетово

„75 години хорска љубов“ е насловот на концертот на академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје кој ќе се оддржи во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“-Тетово во сабота...

Култура 15.02.24 | 15:17

Љутков: Не ја знаеме точната бројка колку е одвоено само за програми, ќе треба да истражиме проект по проект колку точно се одвоени

Власта ја уништи културата, а буџетот на скоро сите институции е намален за програмските активности за околу 10 проценти и процентот на средства за култура е 1,34 од буџетот...

Култура 15.02.24 | 14:43

Сретствата од Годишната програма се поддршка за учество на наши театарски ансамбли во Албанија или Косово на фестивалот „Мојсиу“

Во однос на обвинувањата дека со пари на граѓаните од Македонија се финансираат фестивали во Приштина или Тирана, Костадиновска-Стојчевска нагласи дека станува збор...

Култура 15.02.24 | 13:37

Досегашниот носител на манифестацијата „Рацинови средби“, Општина Велес за првпат по 60 години не аплицира, туку делегира овластување на ново Здружение на граѓани кое во своето портфолио нема искуство, што е дел од критериумите

Осврнувајќи се на поддршката на одредени фестивали дека не се доволно или, пак, премногу се поддржани, Костадиновска-Стојчевска на денешниот брифинг со новинарите потенцираше...

Култура 15.02.24 | 13:26

Костадиновска-Стојчевска: Срамно е политички да се жигосуваат  и дискфалификуваат колеги и уметници

Комисиите ја направија распределбата на средствата предвидени во секоја програма единствено врз основа на критериумите и мерилата за оцена на проектите содржани во...

Култура 13.02.24 | 14:45

Ова не е проблем, Рацин е проблем: 2.200.000 денари во 2023 за фестивал на тазе фирма „Мастер про продукција“ ДООЕЛ што оваа година е згасната, а во 2024 е со ново име „Модус про продукција“ и за истиот фестивал поддршка од 2.400.000 денари

Сите мои настапи во изминативе денови, беа обид да Ви укажам на бројните пропусти од Годишната програма, а Вие не само што не сте сфатиле, туку и понатаму продолживте...

Култура 13.02.24 | 10:47

Костадиновска-Стојчевска: Годишната програма е донесена на најпрофесионален начин, транспарентно и професионално

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на гостувањето во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24, појасни дека комисиите најпрофесионално и најодговорно...

Култура 12.02.24 | 15:12

Зарина Првасевда: Министерство ми прави голема услуга, мислејќи дека нешто ме одбива, со секое удирање со боздоган по глава, уште повеќе сфаќам колку е голема моќта на поединецот кој поседува компетенции и квалитети

Драги пријатели, со вас сум слободна и отворена и ве чувствувам како едно мое големо семејство, па можам вака да споделам што имам да кажам на повеќе теми, пишува Зарина...

Култура 10.03.23 | 13:40

Тече рокот за жалби за проектите за годишната Програма на Министерството за култура

Тече рокот за жалби за културните институции, здруженија на граѓани и уметници, кои не се задоволни од одлуката на Комисијата за финансиски средства и одобрените проекти...

Култура 26.02.23 | 17:06

Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ: 459.000 денари од Годишната програма на Министерството за култура 2023, за Струмичкиот карневал, од програмата за музејска дејност и заштита на нематеријалното културно наследство

459.000 денари од Годишната програма на Министерството за култура 2023, за Струмичкиот карневал, од програмата за музејска дејност и заштита на нематеријалното културно...

Култура 21.02.23 | 09:15

Музеј Куманово доби сретства за продолжување на минатогодишните археолошки истражувања на локалитетите „Градиште“ Младо Нагоричане и во село Пчиња

НУ Музеј Куманово доби вкупно милион и шестотини илјади денари од Министерството за култура за реализирање проекти од годишната програма за тековната година, соопштија...

Култура 21.02.23 | 09:06

Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ: Археолошкиот музеј не ги заслужува доделените сретства, зарем одбележува 100 години!?

ПОДДРШКА ЗА МИНИСТЕРКАТА! АРХЕОЛОШКИОТ МУЗЕЈ НЕ ГИ ЗАСЛУЖУВА ДОДЕЛЕНИТЕ СРЕДСТВА! Зарем Археолошкиот музеј на „Република Македонија“ одбележува 100 години!? Со...

Музика 17.02.23 | 13:27

Нема пари за наши најпознати македонски брендови, но има за Петар Грашо во Битола

Aномалиите на Годишната програма си имаат своја „дијагноза“, порачаа од Комисијата за култура при ВМРО-ДПМНЕ. Револтот на јавноста и жестоките реакции во однос на објавените...

Култура 16.02.23 | 12:53

Ковачевски: Министерката за култура на транспарентен начин ги објави резултатите од конкурсот, секој има право на жалба

Министерката за култура на многу транспарентен начин ги објави резултатите од конкурсот за финансирање проекти од јавен и национален интерес. Евалуацијата, рангирањето...

Култура 16.02.23 | 10:41

ЗЏМ добиле поддршка од 800.000 денари, министерката вели дека е свесна за значењето и квалитетот на музичарите

За реакцијата на Здружението на џез музичари на Македонија, министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска рече дека ЗЏМ добиле поддршка од 800.000 денари и дека...

Естрада 16.02.23 | 10:19

Бојана Скендеровски: „Макфест“ бил почетна точка на многу популарни пејачи, кои подоцна биле регионални ѕвезди-Тоше беше еден од нив

Поп пејачката Бојана Скендеровски со жестока реакција кон министерката за култура Бисера Стојчевска-Костадиновска откако е намален буџетот за музичкиот бренд Макфест. Нејзината...

Естрада 16.02.23 | 10:11

Комисијата смета дека квалитетот на „Макфест“ е во пад, како од авторски, така од изведувачки и продукциски аспект

Во однос на „Макфест“ дадената сума е во согласност со апликацијата, а тука беа земени в предвид повеќе параметри, рече министерката Бисера Костадиновска Стојчевска...

Култура 15.02.23 | 15:25

Костадиновска-Стојчевска: Намален е буџетот на Министерството за култура во однос на лани

Буџетот на Министерството за култура е намален во однос на минатата година. Вкупниот буџет за поддршка на конкурсите за финансирање проекти од национален интерес за...

Култура 15.02.23 | 15:21

Писатели како Петар Андоновски, Гордана Михаилова Бошњаковска и Блаже Миневски досега добивале и ќе добиваат поддршка од Министерството на конкурсите за литература и издавачката дејност

На денешниот брифинг со новинарите министерката за култура Бисера Костадиновска -Стојчевска демантираше дека новиот роман на Петар Андоновски, министерството не го...

Култура 15.02.23 | 15:16

Се надевам дека организаторот на Оф фест ќе се премисли и ќе ја искористи жалбата како правен механизам да реагира, рече Костадиновска- Стојчевска

Денеска, организаторите на „ОФ Фест“ се откажаа од организација на овогодишното издание на фестивалот за кој добија нешто над 1 милион денари, со образложение дека...