Ознака: ѓорче петров
Скопје 19.02.24 | 18:03

Стојкоски: Стравот, паниката и паранојата што сакаат да ја направат Арсовска и Јакимовски се неосновани, во Ѓорче Петров нема предвидено никакви хемиски фабрики!

Градот Скопје не си ја работи својата примарна работа и основна функција, а Данела Арсовска заедно со градоначалникот Стевче Јакимовски се обидуваат да сејат страв...

Македонија 18.02.24 | 20:34

Стојкоски: Нема да дозволам заради политички поени на одредени партии и поединци да трпи интересот на граѓаните

Нема да дозволам заради политички поени на одредени партии и поединци да трпи интересот на граѓаните! – нагласи градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски,...

Скопје 17.02.24 | 12:17

Советот на Општина Ѓорче Петров го изгласа ДУП-от за градска четврт СЗ 16

Советот на Општина Ѓорче Петров на денешната вонредна седница на Советот без ниту еден глас против, го изгласа ДУП-от за градска четврт СЗ 16 во централното подрачје...

Скопје 18.01.24 | 22:40

Општина Ѓорче Петров контра Арсовска: Никогаш нелегално не сме депонирале отпад

Од општината Ѓорче Петров тврдат дека изнесените наводи на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се промашени и дека никогаш нелегално не депонирале отпад...

Црна хроника 25.11.23 | 11:50

Прегазена жена во Ѓорче Петров

На 24 ноември во 17.30 часот било пријавено дека во Скопје на крстосницата од ул.„Ѓорче Петров“, ул.„Знеполе“ и ул.„Мајски манифест“ патничко моторно возило „рено“...

Здравје 23.10.23 | 09:52

Д-р Чибишев: Отпадот кај Ѓорче е сериозна закана по здравјето на скопјани

При редовна обиколка од страна на Државниот инспекторат за животна средина на територијата на Општина Ѓорче Петров, на 10 октомври лоцирано е одлагање на згура од преработка...

Црна хроника 08.10.23 | 11:36

Пожар во Ѓорче Петров кај бензинската пумпа на Макпетрол

Центарот за управување со кризи информира дека на бројот 112 е примена дојава за пожар во населбата Ѓорче Петров од левата страна на реката Вардар. Оттаму посочуваат...

Црна хроника 27.09.23 | 13:11

Ноќва пукање во Ѓорче, застрелан маж

Во скопската населба Ѓорче Петров ноќеска се случил оружен инцидент, откако, како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), две лица со пиштоли нападнале...

Скопје 20.09.23 | 21:35

Мицкоски: Денес квалитетот на работата во Општина Ѓорче Петров е на европско ниво

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, присуствуваше на пуштањето во употреба на новиот објект на општинаската администрација на Ѓорче Петров. Во таа пригода,...

Скопје 20.09.23 | 21:08

Стојкоски ја пушти во употреба новата и ефикасна општинска зграда на Ѓорче Петров

На денот на општина Ѓорче Петров, градоначалникот Александар Стојкоски, свечено ја отвори новата зграда на општинската администрација. Како што истакна Стојкоски,...

Македонија 20.09.23 | 19:26

Изјава на Христијан Мицкоски од општина Ѓорче Петров


Македонија 15.09.23 | 13:17

Советниците од Ѓорче Петров изгласаа низа финансиски олеснувања за семејствата на бранителите

Советот на Општина Ѓорче Петров денеска изгласа низа одлуки кои се однесуваат на бранителите од конфликтот од 2001 година, односно на финансиско олеснување на секојдневието...

Македонија 13.09.23 | 12:59

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ има намера да инвестира повеќе од 250 милиони евра годишно во локални проекти

Секогаш претставува чест и задоволство да се биде дел од проектите кои што ги реализираат градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ,...

Сервиси 09.09.23 | 21:04

Утре без струја дел од општините Ѓорче Петров и Сарај

Поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Ѓорче Петров и Сарај. – Од 05:00 до...

Сервиси 28.08.23 | 12:53

Во Хорм утре ќе нема струја

Корисниците од улиците „Исаја Мажовски“, „Воин Драшкоци“, „Браќа Галеви“ и „Стево Филиповиќ“ во општина Ѓорче Петров утре од 9:00 до 13:00 часот ќе останат без напојување...

Македонија 28.06.23 | 23:06

Мицкоски: Нема да има уставни измени по бугарски диктат, сите 44 пратеници се како едно

Сите 44 пратеници се сложни како едно. Нема да прифатиме уставни измени по бугарски диктат и за тоа не треба да има никој дилема, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 28.06.23 | 21:35

Обраќање на Мицкоски по повод чествувањето на споменот на Ѓорче Петров


Вести 17.06.23 | 20:02

Нелоска: Долгот во општина Ѓорче Петров е значително намален, а паралелно се реализираат проекти

Претседателката на Советот на Општина Ѓорче Петров, Ленче Нелоска, на трибината по повод 33 години од партијата сумираше што е направено во општината. Долгот беше огромен...

Црна хроника 25.05.23 | 17:04

Манијак во парк во Ѓорче допирал малолетнички и им нудел алкохол

На 24.05.2023 околу 16.15 часот во Полициска станица Ѓорче Петров е пријавено дека околу 15.00 часот во парк на подрачјето на Ѓорче Петров, маж на возраст од околу 60 години недолично...

Црна хроника 23.05.23 | 12:30

Несреќа во Ѓорче, почина прегазена жена

Во СВР Скопје вчера во 12:07 часот било пријавено дека на улицата „Ѓорче Петров“ во Скопје, патничко возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Р.М.(25)...