Ознака: ѓорче петров
Македонија 15.09.23 | 13:17

Советниците од Ѓорче Петров изгласаа низа финансиски олеснувања за семејствата на бранителите

Советот на Општина Ѓорче Петров денеска изгласа низа одлуки кои се однесуваат на бранителите од конфликтот од 2001 година, односно на финансиско олеснување на секојдневието...

Македонија 13.09.23 | 12:59

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ има намера да инвестира повеќе од 250 милиони евра годишно во локални проекти

Секогаш претставува чест и задоволство да се биде дел од проектите кои што ги реализираат градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ,...

Сервиси 09.09.23 | 21:04

Утре без струја дел од општините Ѓорче Петров и Сарај

Поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Ѓорче Петров и Сарај. – Од 05:00 до...

Сервиси 28.08.23 | 12:53

Во Хорм утре ќе нема струја

Корисниците од улиците „Исаја Мажовски“, „Воин Драшкоци“, „Браќа Галеви“ и „Стево Филиповиќ“ во општина Ѓорче Петров утре од 9:00 до 13:00 часот ќе останат без напојување...

Македонија 28.06.23 | 23:06

Мицкоски: Нема да има уставни измени по бугарски диктат, сите 44 пратеници се како едно

Сите 44 пратеници се сложни како едно. Нема да прифатиме уставни измени по бугарски диктат и за тоа не треба да има никој дилема, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 28.06.23 | 21:35

Обраќање на Мицкоски по повод чествувањето на споменот на Ѓорче Петров


Вести 17.06.23 | 20:02

Нелоска: Долгот во општина Ѓорче Петров е значително намален, а паралелно се реализираат проекти

Претседателката на Советот на Општина Ѓорче Петров, Ленче Нелоска, на трибината по повод 33 години од партијата сумираше што е направено во општината. Долгот беше огромен...

Црна хроника 25.05.23 | 17:04

Манијак во парк во Ѓорче допирал малолетнички и им нудел алкохол

На 24.05.2023 околу 16.15 часот во Полициска станица Ѓорче Петров е пријавено дека околу 15.00 часот во парк на подрачјето на Ѓорче Петров, маж на возраст од околу 60 години недолично...

Црна хроника 23.05.23 | 12:30

Несреќа во Ѓорче, почина прегазена жена

Во СВР Скопје вчера во 12:07 часот било пријавено дека на улицата „Ѓорче Петров“ во Скопје, патничко возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Р.М.(25)...

Црна хроника 16.05.23 | 17:27

Маж нападнат пред здравствена установа во Ѓорче Петров

На 15.05.2023 во 10.00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, Г.Б.(45) од Скопје пријавил дека околу 06.00 часот пред здравствена установа на подрачје на Ѓорче Петров, по претходно...

Сервиси 17.04.23 | 20:15

Делови од Ѓорче Петров и Карпош утре и задутре ќе бидат без струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека утре од 09 до 13 часот без струја ќе бидат дел од улицата „Шар Планина“ во населбата „Даме Груев“,...

Скопје 07.04.23 | 18:45

Блокиран сообраќајот на улицата „Ѓорче Петров“ за излез и влез во Скопје

АМСМ соопшти дека е блокиран и се пренасочува сообраќајот на улицата „Ѓорче Петров“ за излез и влез во Скопје. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,...

Црна хроника 07.04.23 | 16:31

Драма во Ѓорче Петров: Малолетник ја истепал баба му, па со нож се заканувал на татко му

Полициски службеници вчера во Ѓорче Петров привеле малолетник. На 06.04.2023 во 16.45 часот на подрачјето на Ѓорче Петров, полициски службеници од ЕВР Ѓорче Петров привеле...

Скопје 19.02.23 | 22:13

Нов кружен тек во Ѓорче Петров

Градот Скопје отпочна со проектирање на два важни проекти ветени во програмата За модерно Скопје, за изградба на нов кружен тек и булеварско решение на “Македонска...

Скопје 13.02.23 | 14:51

Машини за собирање пластика и лименки поставени во ООУ „Димитар Поп Георгиев Беровски“

Во ООУ „Димитар Поп Георгиев Беровски” поставен е повратниот вендинг апарат на „Пакомак” за селектирање и рециклирање пластични шишиња и лименки, соопшти денеска...

Црна хроника 03.02.23 | 09:14

Инцидент во Ѓорче: Револтирани родители ги нападнаа инспекторите на Данела Арсовска и „мафијашот“

Спортските клубови кои ги користиеа просториите на спортската сала на средното училиште „Кочо Рацин“ беа оставени на улица откако тие обвинија дека градот Скопје...

Скопје 30.01.23 | 10:25

Ракометарите на Македонија Ѓорче Петров тренираат по улици и паркинзи, откако Арсовска стави клуч на спортската сала

Вистинска голгота преживува ракометниот клуб Македонија Ѓорче Петров од истоимената скопска населба откако во вториот дел од ракометната македонска прва лига останаа...

Црна хроника 30.12.22 | 13:32

Изгаснат пожарот во Ѓорче Петров, нема човечки жртви

Пожарот што избувна во казино во Ѓорче Петров е изгаснат, изјави за МИА командантот на Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, Звонко Томески. Претходно,...

Црна хроника 30.12.22 | 11:20

Гори старото казино во Ѓорче Петров

Горат објектите на старото казино во Ѓорче Петров. Според пријавата во МВР, пожарот избувнал во казино при што е опожарена кровната конструкција. Повредени лица нема,...

Скопје 17.12.22 | 21:01

Во полициска станица го признала делото: Ивана А. (36) потврдила дека јадела и пиела во кафеани во име на општина Ѓорче Петров

Откако била повикана на службен разговор во полициска станица, 36-годишната Ивана А., признала дека лажно се претставувала и по ресторани и кафеани си нарачувала во име...