Ознака: ѓорче петров
Црна хроника 06.03.22 | 13:05

Сообраќајка во Ѓорче Петров, едно лице загина, возилото излетало од коловозот

Педесет и петгодишен маж загина, а 28-годишна жена е повредена вчера, кога автомобилот со кој патувале излетал од коловозот на улица „Ѓорче Петров“ во Скопје, информира...

Скопје 01.03.22 | 14:25

Менкиноска: Стојкоски со нови проекти – Партерно уредување на локалитетот Крст во село Кучково и набавка на возило за чистење на снег

На вчерашната деветта седница на Советот на Општина Ѓорче Петров стана сосема јасно кој се бори за интересите на граѓаните, а кој го интересира само личен интрес и политички...

Скопје 21.02.22 | 12:40

Стојкоски реализира дваесетина големи проекти, акции и активности: Чисто Ѓорче, задоволни жители и решени проблеми се наши приоритети

За првите сто дена, во Ѓорче Петров се реализирани дваесетина големи проекти, а градоначалникот Александар Стојкоски оствари и стотици средби со жителите кои бараа...

Скопје 16.02.22 | 13:14

Стојкоски: Над еден километар нова атмосферска канализација во Ѓорче Петров и шест нови приклучоци за околните улици

Денеска сме на локација на улицата Радушка, каде што општината Ѓорче Петров изведува еден капитален проект. Тоа е атмосферска канализација во должина од 1.115 метри на...

Македонија 15.02.22 | 15:13

Д-р Петличковски: Зголемен е бројот на деца од 6 д 14 години заразни со ковид-19, повторно се отвораат пунктовите на Бит Пазар, Идадија и Ѓорче Петров за тестирање

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски соопшти дека е забележано зголемување на бројот на заразени со ковид-19 на школските деца,...

Скопје 03.02.22 | 13:14

Стојкоски: Најдобрите решенија доаѓаат од самите жители

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, откако е на функцијата ја воведе праксата за редовни средби со жителите. Вели тоа се можност за директна...

Скопје 25.01.22 | 14:40

Се чистат уште три депонии: Ѓорче Петров станува чиста општина

По стапувањето на функција на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, за краток период беше расчисти најголемата депонија, којашто се наоѓаше во Ново...

Црна хроника 16.01.22 | 18:31

Малолетници истепале свој врсник во Ѓорче Петров

Вчера во 22:30 часот М.Ц.(42) од Скопје пријавила дека околу 18 часот на подрачјето на Ѓорче Петров, по претходни недоразбирања, нејзиниот малолетен син бил физички нападнат...

Скопје 10.01.22 | 17:42

Стојкоски: Улиците се чисти и проодни, а со тоа и безбедни за сите жители на Ѓорче Петров

Механизацијата, општинските екипи и фирмата ангажирана за справување со снежните наноси се на терен, соопшти градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски. Улиците...

Скопје 10.01.22 | 12:08

Општина Ѓорче Петров се вклучува во еколошка акција за селектирање отпад

Општина Ѓорче Петров за првпат се вклучува во еколошката акција „Генералка викенд – за чисто како дома исто“, во организација на Зелена Сончева, за подигнување на...

Скопје 06.01.22 | 14:23

Стојкоски: Оваа година го реализираме проектот за обележување на пешачките патеки до Кучково и проектот за уредување на локалитетот Крст

Во организација на општинскиот сојуз на училишен спорт Ѓорче Петров ја реализиравме божиќната планинарска тура од манастирот Св. Богородица во Стопански Двор до локалитетот...

Црна хроника 02.01.22 | 15:50

Апсење во Ѓорче Петров

На 01.01.2022 во 15.15 часот на подрачје на Ѓорче Петров од полициски службеници од Единица за интервентна полиција на СВР Скопје е лишен од слобода С.Ш.(22) од Скопје, затоа што...

Скопје 01.01.22 | 13:09

Александар Стојкоски: Ѓорче Петров утрово доби и нов жител, машко бебе!

Ѓорче Петров утрово доби и нов жител, машко бебе, ѓорчепетровче Да е жив и здрав, да си го радува семејството, да расте голем и среќен да биде! На родителите им честитам од...

Скопје 30.12.21 | 19:05

Општината е отворена за сите – Ако не детектираме, нема ниту да реализираме

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски во предновогодишното интервју за Курир открива кои се плановите и планираните проекти за идната година....

Скопје 29.12.21 | 14:38

Ексградоначалникот на Ѓорче се гоштевал со свинско и ракии на општинска сметка откако замина од функцијата

Седум денa по заминувањето од градоначалничката функција во општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски на општинска сметка се гоштевал во кафеана, пишува „А1он“. Порталот...

Скопје 29.12.21 | 11:25

Ѓорче Петров добива над 2.000 м2 тревници опремени со прскалки и со „капка по капка“ за дрворедите

Општина Ѓорче Петров спроведува акција за обнова и подигање нови зелени површини. Како што информира градоначалникот Александар Стојкоски, на зелените површини се...

Македонија 28.12.21 | 12:59

Мицкоски: Моментите на среќа на најмладите се бесценети, да споделуваме грижа и љубов, да обезбедуваме иднина

Денес во Ѓорче Петров. Моментите на среќа на најмладите се бесценети. Мали, но сепак големи. Да споделуваме грижа и љубов, да обезбедуваме иднина. Тие тоа го заслужуваат,...

Скопје 27.12.21 | 16:11

Стојкоски подели 80 хуманитарни пакети на социјално-ранливи категории во Ѓорче Петров

Општина Ѓорче Петров и градоначалникот Александар Стојкоски ја почнаа последната недела од годината со хуманитарен настан. Преку соработка со голем број компании...

Скопје 20.12.21 | 14:40

Повеќе улици во Ѓорче Петров добија „лежечки полицајци“

На барање на жителите, на повеќе фреквентни локации и улици во урбаните заедници и во близина на училиштата и детските градинки во Ѓорче Петров се поставени пречки за...

Скопје 15.12.21 | 13:50

„Страшо Пинџур“ во Ѓорче Петров доби грант за вклучување на Ромите во основното образование

Основното учлилиште „Страшо Пинџур“ во Ѓорче Петров, во кое 20 отсто од учениците се од ромска популација, доби грант од Фондацијата „Чекор по чекор“ за проектот „Редовно...