Ознака: ФК Вардар
Фудбал 22.06.21 | 19:53

Газдата на Фенербахче го купува ФК Вардар?!

Aли Коч тежи повеќе од милијарда евра, а неговото семејство е меѓу најбогатите во Турција. Коч е инаку прв човек на фудбалскиот клуб Фенербаче веќе подолго време, а според...

Фудбал 28.05.21 | 17:54

Нелоски: Шилегов да ја тргне суетата, а Самсоненко да ги подмири трошоците и ФК Вардар да му се врати на градот

  Додека некои спортски директори на скопски клубови и поранешни водачи на навивачки групи од Скопје ги предводат навивачите на европското првенство, други спортски...

Фудбал 23.05.21 | 17:47

Денот кога Вардар стана првиот фудалски клуб што го освоил Купот во самостојна Македонија – денеска клуб во втора лига

Со гол во 88 минута од натпреварот, на 23 мај 1993 година, Вардар стана првиот македонски фудбалски клуб што го освои Купот на Македонија, што за првпат се организираше во...

Скопје 14.05.21 | 18:40

После 3,5 години успеавте да ја уништите скопската и македонска фудбалска гордост ФК ВАРДАР

Неколку дена откако и официјално ФК Вардар испадна од првата фудбалска лига сакам да му честитам на Петре Шилегов, после 3,5 години успеавте да ја уништите скопската...

Фудбал 10.05.21 | 21:06

Вардар испадна од Првата лига и пред девет години, но беше спасен со фузија

Македонскиот фудбалски шампион Вардар пред две години исто таа испадна од Првата лига, но успеа да се спаси да остане прволигаш со т.н. „фузија“ со Миравци. Тогаш тоа...

Скопје 07.05.21 | 08:41

Нелоски: Шилегов и Самсоненко да најдат решение за Вардар, да не бегаат од проблемот

Претседателот на Градски комитет на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски го обвини градскиот татко Петре Шилегов за негрижа за ФК Вардар. Нелоски потенцираше дека Вардар е во...

Фудбал 22.04.21 | 17:54

Град Скопје повторно го враќа ФК Вардар во своја сопственост

Град Скопје повторно го враќа ФК Вардар во своја сопственост, објави порталот ЕКИПА, кој дознава дека веќе е постигнат договор меѓу се уште актуелниот сопственик Сергеј...

Скопје 07.04.21 | 22:47

Разбудете се, ФК Вардар пропаѓа!

Во вечерашното издание на “Само вистина” на Канал 5 телевизија Владимир Нелоски, претседател на Градскиот комитет Скопје на ВМРО-ДПМНЕ прати апел до властите за...

Фудбал 07.04.21 | 21:11

Нелоски до градските власти: Разбудете се, ФК Вардар пропаѓа!

Во вечерашното издание на „Само вистина“ на Канал 5 телевизија Владимир Нелоски, претседател на Градскиот комитет Скопје на ВМРО-ДПМНЕ прати апел до властите за спас...

Фудбал 20.03.21 | 19:46

Јавноста очекува одговори за девет клучни прашања за ФК Вардар

Во ситуација кога ФК Вардар е пред амбисот и нему му се заканува целосно згаснување и стечај, и негова преселба во 4 та лига и трае натегањето помеѓу Град Скопје и сеуште...

Фудбал 19.02.21 | 20:31

Гори Градски стадион – Комити имаат перформанс

Вистински спектакл во моментот се случува на градскиот стадион каде навивачката група Комити има перформанс, баклијада во чест на фудбалскиот клуб Вардар. „Комити“...

Здравје 07.02.21 | 21:40

Џиџи ќе го спасува Вардар, ќе му помага трио вардарови „деца“

Поранешниот македонски селектор Никола Илиевски – Џиџи треба да биде назначен за нов тренер на најтрофејниот македонски клуб Вардар. Тој заедно со тројца вардарови...

Фудбал 02.02.21 | 21:25

Долгот на Вардар само за данок стигна 640.000 евра!

Вардар од поодамна во тешка финансиска ситуација со блокирана сметка, чие одблокирање барем привремено за да се стартува со подготовките како услов од фудбалерите...

Фудбал 05.01.21 | 13:56

Вардар остана и без управа, Симев и Спасевски поднесоа оставки!

Најтрофејниот македонски клуб Вардар остана и без управа, откако денеска извршниот директор Самоил Симев и претседателот Мирко Спасевски се повлекоа од црвено-црните. Раководниот...

Фудбал 18.12.20 | 11:09

Ако барем малку го сакаш: Потпиши се на иницијативата за спас на ФК Вардар

На социјалните мрежи се појави иницијатива за спас на Вардар откако клубот е оставен без газда и ги преживува најтешките моменти од формирањето. Ако барем малку го сакаш...

Фудбал 16.12.20 | 18:05

Васоски веќе не е тренер на Вардар

Александар Васоски беше еден од најупорните, но тренерот на Вардар веќе нема сила да се бори, заминува и наскоро се очекува да има нов клуб. Почитувани спортски пријатели,...

Македонија 14.12.20 | 15:33

Кapaкачанов тврди дека ФК Вардар во 1942 бил шампион на Бугарија, а клубот е формиран во 1947 година

Красимир Каракачанов, вицепремиер и министер за одбрана во Бугарската влада продолжува и понатаму со праќање на провокации преку бугарските медиуми на сметка на македонската...

Фудбал 04.10.20 | 17:18

Некогаш беше големо дерби: Вардар и Пелистер ги поделија бодовите

Нерешено 1:1 заврши вечното дерби на македонскиот фудбал меѓу Пелистер и Вардар. „Црвено-црните“ беа пред триумф во Битола по голот на Матеј Цветановски во 31 минута....

Фудбал 19.09.20 | 17:37

Пораз на Вардар во Ѓорче Петров

Македонија ЃП го победи Вардар, додека Работнички и Струга Трим Лум одиграа без победник во саботните два натпревара од 6.коло во Првата македонска фудбалска лига. Постигнати...

Фудбал 15.09.20 | 23:18

Дарко Панчев им прати извршител, ФК Вардар „блокиран“ за 60 илјади евра

Тешките денови на Вардар од финансиски план, стануваат уште потешки откако деновиве сметката на „црвено-црните“ е блокирана поради долг кон Дарко Панчев, поранешниот...