Бранителот на шампионската титула Струга замина на зимската пауза првопласирана на табелата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево триумфираше над Брегалница во еден од петте натпревари со кои се комплетираше 18. коло.

Со трите бодови освоени на домашниот терен со гол постигнат во судиското продолжение, фудбалерите на Струга ја задржаа предноста пред второпласираниот Шкупи, кој забележа гостинска победа во Струмица над Брера.

Натпреварите во ПМФЛ продолжуваат на 18 февруари идната година.

Резултати – 18 коло:

Вардар – Тиквеш 2-0

Брера – Шкупи 0-1

Шкендија – Силекс 3-1

Струга – Брегалница 2-1

Воска – Работнички 3-2.

Гостивар – Македонија ЃП 1-0 (сабота)

Табела: Струга 39, Шкупи 38, Шкендија 35, Силекс 27, Гостивар 24, Работнички 23, Тиквеш 22, Брера 20, Воска 20, Македонија ЃП 18, Брегалница 17, Вардар 17Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.