Ознака: ФК шкендија
Фудбал 15.10.22 | 17:36

ПМФЛ: Шкендија со триумф над Работнички

Фудбалерите на тетовска Шкендија забележаа попладнево гостински триумф над Работнички во Скопје (4-2), постигнувајќи два гола во финишот на натпреварот со два играчи...

Фудбал 29.07.22 | 11:18

На 9-ти и 11-ти август Шкупи и Шкендија на „Градски“

Шкупи ќе го игра реваншот од 3. квалификациско коло во Лига Европа против Шамрок на 9 август во Скопје, додека Шкендија два дена подоцна ќе го пречека АИК на Националната...

Фудбал 07.07.22 | 22:38

Конференциска лига: Шкендија го победи Арарат, Академија Пандев пред висок пораз во Полска

Половичен успех на македонските екипи вечерва во Конференциската лига на УЕФА. Шкендија на „Тодор Проески“ во Скопје забележа победа над Арарат од Ерменија со 2:0, резултат...

Фудбал 07.07.22 | 19:39

За половина час Шкендија игра на Градски против Арарат

Македонскиот фудбалски клуб Шкендија вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје го пречекува ерменскиот тим Арарат во првиот меч од воведното коло во...

Фудбал 08.05.22 | 22:42

Шверцери го запалија стадионот на Шкупи, прославуваат шампионска титула

Екипата на Шкупи го преживеа гостувањето кај Шкендија. Мечот заврши и покрај тоа што имаше многу инциденти пред и за време на натпреварот во Тетово. Навивачите на Шкупи...

Фудбал 25.04.21 | 15:25

Шкендија е новиот македонски шампион

И математички клубот од Тетово ја обезбеди титулата во Првата лига, денеска во 29 коло на домашен терен славеше уште една победа овојпат над Борец со 3:1 (0:1). Велешани водеа...

Фудбал 13.01.20 | 07:54

Поранешниот фудбалер на Шкендија чека депортација: Беден сум, немам пари, немам дом…

Кога пристигна во Шкендија, Мохмаду Идрису беше најавуван како големо засилување, со оглед на неговата биографија и настапи во неколку бундеслигашки клубови. Но, откако...

Балкан 01.12.19 | 09:16

Газдата на Шкендија донирал 3 милиони евра за погодените во Драч

Албанските медиуми јавуваат дека семејството на газдата на ФК Шкендија, Лазим Дестани, донирало околу 3.000.000 евра за настраданите и погодените од земјотресот во Драч. Исто...

Фудбал 19.06.19 | 14:07

Шкендија ќе има пеколно тешка задача доколку го помине естонски Калју

Доколку Шкендија го елиминира тимот на Калју од Естонија против кој е огромен фаворит, во второто коло од квалификациите за Лигата на шампионите, најверојатно ќе налета...

Фудбал 04.05.19 | 21:47

Шкендија и теоретски ја обезбеди шампионската титула

Екипата на Шкендија го одбрани шампионскиот трофеј во Првата македонска фудбалска лига, откако попладнево со гол во судиското надополнување го победи Работнички и...

Фудбал 25.04.19 | 15:45

Силекс бара прекин на македонското фудбалско првенство

Екипата на Силекс по натпреварите Академија Пандев – Беласица и Беласица – Шкендија излезе со сооштение во кое бара од ФФМ да го прекине првенството. „Спортмедиа“...

Фудбал 25.04.19 | 14:23

Дали Бајруш преку моќници од власта и Струмица е влезен во струмичка Беласица?

На очекување на многумина, Шкендија вчера и „пушти“ 3 бода на струмичка Беласица, а чаршиските муабети само се потврдија кога се виде со каков состав истрча стратегот...

Фудбал 17.02.19 | 21:26

Скандалозна одлука на дербито Шкендија – Вардар , Самсоненко најавил повлекување

Дерби натпреварот помеѓу Шкендија и ФК Вардар денеска заврши со резултат 1-0, но тензиите во Тетово ги подигнала сакндалозната одлука на судиите да не признаат чист гол...

Фудбал 14.02.19 | 19:41

ФК Вардар и ФК Шкендија се обединија во тагата

Македонските фудбалски клубови, како никогаш досега, обединети во тагата по големата сообраќајна несреќа која вчера се случи во Македонија, на автопатот Скопје – Тетово,...

Ракомет 14.01.19 | 20:01

Стоилов е националист затоа што не прифаќа Северна, а 20% се патриоти затоа што никогаш не ја прифатија Македонија

Играчот со број 5 е столбот на кој се потпира македонскот достоинство, она малку што остана. Бестрашниот воин околу кого се сплотува цела една нација, онаа која ја избришавте....