Ознака: Фабрика Треска
Скопје 16.04.22 | 22:15

Рускоска ќе ја повика Данела Арсовска за „Треска“

Обвинителката Вилма Русковска во предистражната постапка која ја водат ќе се земе во предвид се што е врзано со поранешна фабрика „Треска“ од отворањето, па се до процесот...

Скопје 16.04.22 | 10:59

Кој ќе ги обештети граѓаните кои се изнадишаа азбестни влакна додека гореше „Треска“?

Сите ние што бевме надвор додека гореа азбестни кровови во Треска бевме изложени на азбестни влакна кои педизвикуваат бројни респираторни проблеми, се канцерогени...

Скопје 15.04.22 | 18:40

Герасимовски: Вчера првпат влегов во „Треска“, личеше на Чернобил има глувци големи ко мачки

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, по вчерашниот пожар во поранешната фабрика „Треска“, за медиумите изјави дека негова препорака е што побрзо...

Скопје 15.04.22 | 16:49

„Шанса за Центар“: Институциите да ги расчистат сомнежите за пожарот кај „Треска“

„Шанса за Центар“ пред неколку недели предупреди дека е можен развој на настаните околу поранешната фабрика „Треска“ со цел да се реши урбанистичкото планирање на...

Скопје 15.04.22 | 16:27

Награда за скопските пожарникари за брзата и ефикасна реакција на пожарот во „Треска“

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска донесе одлука да се додели соодветна награда за скопските пожарникари за нивната брза реакција и ефикасна...

Црна хроника 14.04.22 | 15:52

Арсовска пристигна кај пожарот во „Треска“

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска пристигна кај фабриката „Треска“ во Центар и помага во координацијата на екипите присутни на местото на пожарот. На...

Твитови 14.04.22 | 15:43

За ваше добро денеска носете маска!

…Дечки од Скопје, Центар, Карпош и околината НАЈСЕРИОЗНО ова ДЕНЕСКА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕТЕ МАСКИ НА ВАС!!! Пожарот ќе го изгасат, но нема да го средат воздухот кој ќе...

Македонија 14.04.22 | 15:11

Детали за пожарот кај „Треска“ – црниот чад беснее од запалена пластика во магацин

Густиот црн чад што попладнево се издига во центарот на Скопје, е од пожар во кругот на поранешната фабрика „Треска“. Станува збор за пожар во магацин, на чие гаснење...

Скопје 14.04.22 | 15:00

Е, па, ај со среќа нов станбен блок

Во моментов силен пожар беснее во кругот на поранешната фабрика „Треска“, место за кое со години трае борбата меѓу активистите и градежниците. На социјалните мрежи...

Скопје 14.04.22 | 14:54

Се вадат моторите од салонот на „Рузвелтова“, пожарот е токму позади објектот

Засега нема инфомации што точно гори и од што е предизвикан пожарот во кругот на поранешната фабрика „Треска“. Од скопската противпожарна единица соопштија дека на...

Црна хроника 14.04.22 | 14:39

Вознемирувачка снимка од пожарот кај „Треска“

Екипи на скопската противпожарна бригада се обидуваат да го скротат силниот оган кој зафати една од бараките во кругот на поранешна „Треска“. Гори кај „Треска“,...

Црна хроника 14.04.22 | 14:28

Гори кај „Треска“, се евакуираат околните згради

Голем облак од црн чад е надвиснат над „Рузвелтова“ во центарот на Скопје. Противпожарните екипи веќе се упатени на местото. Според информациите на „Република“, станува...

Скопје 11.11.21 | 12:43

Пет станбени блока, парк, деловен објект и градинка, предвидува идејното решение за локалитетот „Треска“

Општина Центар информира дека завршил конкурсот за избор на идејно решение за урбанишстичко планирање на локалитетот на поранешната фабрика „Треска“, на кој пристигнале...